Fudbalski velikan Kemal – Kiki Omeragić preminuo je u Zrenjaninu 19. juna. Igrač i trener, poštovan širom nekadašnje Jugoslavije, isto tako i na prostoru Turske.
Popularni Kiki rođen je 16. septembra 1931. godine u Skoplju. Sazrevao je u Zrenjaninu i ovde počeo bogatu fudbalsku karijeru, u lokalnom Železničaru, pa u januaru 1954. godine stigao u Proleter. Do leta 1960. standardno je nosio crveno – beli dres, a sa 164 igre u prvenstvu i u kupu (devet golova) postao je dotadašnji klupski rekorder.
Stari poklonici lopte pričali su da je bio fajter na terenu u ulogama beka i štopera, izuzetno pouzdan defanzivac. Njegova generacija, Galić, Aćamović, Veselinov, Vratnjan… igrala je antologijsku kvalifikacionu utakmicu sa Sarajevom 1958. godine i za gol ostala kraća u pokušaju prolaza među tadašnjih 12 najboljih jugoslovenskih klubova.
Igračku karijeru završio je u Kaknju i tu počeo – trenersku. Još uspešniju. Sa Rudarom je 1964. godine prošao kvalifikacije za Drugu ligu i u Zapadnoj grupi osvojio sedmo mesto. Vratio se na velika vrata u Proleter 1965, postao drugi u Istočnoj grupi, a sezonu kasnije ubedljivo trijumfovao i kao prvi trener u istoriji uveo Zrenjanince u fudbalski elitu, pa u njoj zauzeo osmu poziciju. Afirmisao je Nenada Bjekovića, a igrali su još Rus, Seleš, Drašković, Kovrlija, Lambi, Eskić, Micić, Miškov, Ćuk…
Proleter je u sezoni 1967/68 imao rekordnu prosečnu posetu na svom stadionu – 9.300 gledalaca. Napustio je Zrenjanin oktobra 1968, pa otišao u Maribor. Od pet sezona tog kluba u eliti Jugoslavije, on je bio šef struke tri i po godine. Bilo je to igračko vreme Klančnika, Raševića, Simeunovića, Arnejčiča, Grubišića, Prosena, Binkovskog, Kranjca… Kratko je radio u Prištini i iz nje otišao u Tursku. Nepune dve decenije u Bursi, Altaju, Adani…
Jedan od najvećih stručnjaka u istoriji turskih šampionata. Vraćao se u Jugoslaviju, u Kikindu, Velenje, Maribor… Proleter je vodio 1980/81, pa u periodu 1987.-1989. Tada je najbolja generacija ovog kluba svih vremena zaustavljena penalima u istorijskoj utakmici u Banjaluci, ali su već sledeće godine, posle odlaska Kikija, ušli u Prvu ligu i njoj osvojili četvrto mesto, njegovi biseri Ivić, Dubajić, Teljigović, Gavrilović, Govedarica, Mihajlović…
Penzionerske dane provodio je uglavnom u Zrenjaninu, pored supruge Jovanke.
Sahrana legendarnog Kemala-Kikija Omeragića obaviće se na Gradnuličkom groblju u Zrenjaninu, u subotu, 21. juna, u 13,00 časova.