Cena je poslednjih godina pa i decenija kao kriterijum u kupovini nadvladala kvalitet. Pažnja kupaca sve je više fokusirana na cenu, a deklaracije se vrlo retko ili nikad ne čitaju.
I dok je za hranu pronađen način uštede kupovinom jeftinih robnih marki i proizvoda na nedeljnim i mesečnim akcijama, za to vreme su mnogi spas za kupovinu garderobe pronašli u kineskim tržnim centrima.
Kupci su pre više od decenije s oduševljenjem prihvatili činjenicu da po istoj ceni za jedan komad garderobe u butiku, na tezgama mogu kupiti tri slična artikla.
Svetlana C. (42) iz Zrenjanina priča kako je s oduševljenjem dočekala ulazak jeftine garderobe u Srbiju i naizgled veliki izbor. Takvo mišljenje je nakon nekoliko godina morala da promeni.
– U početku sam zaista bila srećna što mogu da uštedim i da za male pare obučem porodicu od glave do pete. Međutim, garderoba koju sam birala sebi i deci, svakim pranjem je bila sve gora. Došla sam u situaciju da posle par pranja, majice ili pantalone više nisu za nošenje – boja, forma, sve se izgubilo. Najpre sam bila očajna kada sam shvatila da to što radim više ne vredi, a onda sam se setila i vremena kada smo radili u jakim fabrikama i imali sigurne plate i kada smo kupovali kvalitetnu garderobu u velikim robnim kućama u Zrenjaninu. Znalo se šta se kupovalo, domaća i kvalitetna garderoba, naš tekstil, priča Zrenjaninka.
U gradu se i danas može naći kvalitetna dečija garderoba, u manjoj meri, ali ipak kao izbor postoji.
RODITELJI IPAK VODE RAČUNA O KVALITETU GARDEROBE
Oni koji poklanjaju pažnju kvalitetu i provode vreme čitajući deklaracije, najčešće su roditelji koji kupuju garderobu svojim mališanima. U zrenjaninskoj radnji bebi opreme i dečije garderobe „Milupino“ gde se prodaje isključivo roba domaćih proizvođača, iskoristili smo priliku da pitamo sugrađanina Tomislava S. (29) zašto se opredelio za kupovinu u butiku.
– Gledam da uštedim na svaki mogući način, i meni i supruzi nije toliko bitno šta ćemo mi obući ali kada su deca u pitanju moramo da vodimo računa. Bez obzira na besparicu ne možemo da dozvolimo da decu oblačimo u garderobu od recikliranog materijala, kakva se može kupiti na mnogo mesta u Zrenjaninu. Ljudi su u zabludi da je garderoba u butiku dva ili tri puta skuplja, i to nije tačno. Sve što kupim starijoj ćerki, za dve godine već može da nosi i mlađa, svaka stvar se isplati.
Pored toga što vode računa o kvalitetu garderobe, domaći proizvođači ulažu i u način distribucije i pakovanja odeće pa tako u butike i dečije radnje svaki komad stiže pojedinačno upakovan.
Ovde se može pronaći veš iz Arilja koji i dalje važi za najkvalitetniji u državi. U „Milupinu“ kažu da će uskoro u ponudi imati i bodiće za bebe izrađene od organskog pamuka koji se naročito preporučuje za osetljivu dečiju kožu.
– Oslonili smo se na domaće proizvođače jer znamo kako oni tretiraju dečiju garderobu, pa samim tim znamo i šta prodajemo. A deca su nam najvažnija, za njih radimo punih 15 godina. Ne želimo ni roditelje da dovodimo u zabludu i oni koji kod nas kupuju znaju da garderoba pojedinih domaćih proizvođača prolazi kroz proces standardizacije što znači da se posle pranja neće skupiti ni promeniti formu i boju. Jednom rečju, znaju za šta izdvajaju novac. Mnogi proizvođači danas koriste industrijske omekšivače i nakon šivenja nekog artikla, oni ga peru i stavljaju u omekšivač te je takav proizvod odmah spreman za oblačenje, kaže Slavica Davinić, vlasnica radnji „Milupino“.
Pored povoljnih cena, potošači ovde mogu kupovati i na rate, što je još jedan benefit pri odluci da se kupi kvalitetna i proverena garderoba.
Vraćajući se na početak priče, dolazimo do zaključka da je postojanje i čitanje deklaracija veoma važan deo pri kupovini garderobe. Važno je i da kao potrošači poznajemo svoje želje – da li je bitnija količina garderobe u ormanu ili kvalitet i trajanje onoga što nosimo.