NEXE Grupa u Srbiji danas zapošljava više od 550 ljudi, što je 32% od ukupno zaposlenih u ovoj Grupaciji, regionalnom proizvođaču građevinskih materijala u sklopu kojeg posluje i fabrika crepa i cigle Polet a.d. Ulaganjem u razvoj zaposlenih, NEXE Grupa stvara dodanu vrednost, kako za same zaposlene, fabrike, tako i za čitavu zajednicu u kojoj deluje.
Prepoznata važnost podrške lokalnoj zajednici
Briga za okruženje sve je važniji element korporativnih strategija odgovornih kompanija koje žele da ostvare pozitivan uticaj na okolinu u kojoj posluju. Tako je i društveno odgovorno poslovanje Poleta a.d. na obe lokacije na kojima posluje usmereno i na poboljšanje životnih uslova stanovnika tih lokalnih zajednica. Osim projekata za razvoj sporta i mlade, Polet a.d. svojim proizvodnim asortimanom direktno utiče na osiguranje osnovnih životnih uslova, poput krova nad glavom. Jedan od takvih projekata u 2021. godini je i uključenje u humanitarnu akciju za pomoć porodici iz Sremskih Karlovaca kroz donaciju crepa.
Osim toga, Polet je ove godine u sklopu podrške razvoja sporta i mladih s ponosom podržao organizaciju rukometnog i košarkaškog kampa koji su tokom jula održani u Novom Bečeju. Jedna od poslednjih donacija odnosila se na Sportski savez opštine Sremski Karlovci. Doniranim sredstvima realizovan je projekat adaptacije podloge u sportskoj sali čime su se poboljšali uslovi treniranja karlovačkih sportista.
Briga o životnoj sredini u fokusu je NEXE Grupe
Polet a.d. jedna je od dve fabrike u Srbiji koja se može pohvaliti Ekološkom deklaracijom proizvoda o zaštiti životne sredine kojom su, u jednoj godini, potvrđeni međunarodni standardi održivosti za oba proizvodna programa, i proizvodnju cigle u Sremskim Karlovcima i proizvodnju crepa u Novom Bečeju.
Fabrika crepa u Novom Bečeju osnovana je 1907., a fabrika cigle u Sremskim Karlovcima 1923. godine. Duga tradicija proizvodnje, kontinuirano unapređenje kvaliteta proizvoda i zaštite životne sredine potvrđeno je i analizom životnog ciklusa proizvoda kojom se ocenjivao uticaj proizvoda na životnu sredinu tokom svih faza njegovog života: od eksploatacije sirovina i transporta do proizvodnog pogona, preko procesa proizvodnje, pakovanja, skladištenja i otpadnog materijala, do prevoza gotovog proizvoda do prodajnog mesta i njegovog konačnog odlaganja. Rezultat uspešne analize je deklaracija „Od kolevke do groba“ koju izdaje Institut za ispitivanje materijala (IMS) na period od pet godina.
No, tu se ne staje s naporima u očuvanju životne sredine. Fabrika cigle u Sremskim Karlovcima objavila je kako nedavno završeno ispitivanje kvaliteta ambijentalnog vazduha, od strane akreditovane kuće, potvrđuje da svi mereni parametri ispitivanja ukupnih suspendovanih čestica, čađi i ukupnih taložnih materija ne prelaze dozvoljene vrednosti, čime je nesumnjivo potvrđeno kako su izmerene koncentracije usaglašene sa zahtevima Uredbe o uslovima za monitoring i zahtevima kvaliteta vazduha.
I ostala merenja, koja sprovodi ovlašćena ustanova, a odnose se na merenja vrednosti emisija zagađujućih materija u vazduhu iz 2021., ali i svi izveštaji iz 2020. godine pokazuju kako vrednosti emisije zagađujućih materija u vazduhu na 21 mernom mestu ne prelaze granične vrednosti emisije prema Uredbi o graničnim vrednostima emisija zagađujućih materija u vazduhu iz stacionarnih izvora.