Otvaranje veterinarske ambulante „Ultimate Vet“ u novom objektu u Ulici Pančevačka 38 privuklo je pažnju brojnih vlasnika kućnih ljubimaca, s obzirom na to da je sada na jednom mestu dostupna kompletna usluga. Ovde se obavljaju pregledi ljubimaca, sve najsvaremenije dijagnostičke metode, hirurške intervencije, a u sklopu objekta nalaze se apoteka i šop sa najkvalitetnijom hranom.
Do kraja godine bie otvoren i vrtić za pse.
Već u prvih mesec dana pokazalo se da na vrata ove ambulante kucaju vlasnici koji traže najstručniju negu i pomoć za složene probleme.
– Prepoznatljivi smo po dijagnostici ortopedskih oboljenja i preloma i vršenju složenih ortopedskih intervencija poput operacije kukova i kolena. Dolaze nam vlasnici pasa iz celog Banata. Vrlo je važno istaći da sada, u novom prostoru koji je daleko veći od prethodne ambulante, nakon operacije i anestezije pse možemo da zadržimo neko vreme u stacionaru, kaže vlasnik veterinarske ambulante dr vet. med spec. Milan Krstić, specijalista hirurgije i ortopedije.
ANALIZE NA KRPELJE, SRČANOG CRVA, PROGESTERON, GENETSKI MATERIJAL
Pored dijagnostike za ortopedska i sva druga oboljenja, u ambulanti „Ultimate Vet“ ponuđeno je niz analiza i testova koji se ne mogu obaviti na drugim mestima.
Ovde kažu da opasnost po ljubimce u ovom periodu vreba od strane ektoparazita – krpelja. Iako nije svaki krpelj zarazan, sa procenama se ne treba igrati jer se simptomi bolesti koje krpelji izazivaju, pojavljuju onda kada je kasno za lečenje.
Krpelji najčešće izazivaju babeziozu, erlihiozu i lajmsku bolest.
– Najkarakterističnija je babezija koju krpelji prenose a koja izaziva babeziozu ili piroplazmozu. To je intracelularni parazit koji parazitira u eritrocitima. Izaziva apatiju kod pasa, krvarenje u urinu, odbijanje hrane, povraćanje. Razara eritrocite, pa se hemoglobin izbacuje putem urina koji zbog toga poprima karakterističnu tamno smeđu boju. Takođe, drugi parazitski oblik erlihija izaziva infektivnu bolest erlihiozu za koju je karakteristično da simptoma gotovo i nema sve dok bolest uđe u neizlečivu fazu. I naravno tu je lajmska bolest koja je vlasnicima pasa najviše poznata. Uvek naglašavamo da nije svaki krpelj zarazan ali da ne treba rizikovati jer se sada za pet minuta to laboratorijski može proveriti, objašnjava jedna od doktora veterinarske medicine iz ambulante „Ultimate Vet“ dr Mina Petrović.
Vlasnicima se preporučuje da jednom godišnje urade testove za skrivene krpeljske bolesti. Vađenje krvi i nalazi su gotovi za pet minuta.
Izrazito je aktuelna i pojava srčanog crva.
-Naše iskustvo poslednjih godina pokazuje da je skoro svaki pas koji živi u dvorištu pozitivan na srčanog crva. Prenose ih komarci kojih sada više nema što ne znači da se neki pas nije zarazio tokom leta. Ukoliko su zaraženi ubodom komarca, važno je znati da bolest ne daje simptome sve do faze kada se oni pojave, a onda je kasno za lečenje. Karakterističan simptom za psa koji ima srčanog crva je zamaranje prilikom šetnje ili kašalj, kaže dr Krstić.
Doktori preporučuju da se i test na srčanog crva kao i na krpelje radi jednom godišnje. Jednom analizom krvi utvrđuje se i eventualno postojanje srčanog crva i infekcije krpeljom. Ova analiza u „Ultimate Vetu“ košta 2.000 dinara, a nalaz je gotov za pet minuta.
Ovde se rade i testovi koji pokazuju da li je vakcinacija protiv zaraznih bolesti bila uspešna, odnosno da li se stvorio dovoljno visok titar antitela. Naime, dešava se da štenci prime sve vakcine a da kasnije ipak obole od nekih zaraznih bolesti poput mačije kuge jer vakcina nije uspela da stvori svoj titar. Aparat jasno pokazuje da li je vakcinacija bila uspešna, a ukoliko nije – nastavlja se sa vakcinacijom.
Od nedavno u ovoj ambulanti je dostupan i aparat za analizu progesterona kojim može da se odredi kada su ženke u plodnim danima. Do sada su vlasnici materijal na analizu nosili u klasične laboratorije što se nije uvek pokazalo pouzdanim pa su i oplodnje bile neuspešne. U ovoj modernoj ambulanti postoji namenski aparat za životinje kojim se za 15 minuta utvrđuje period u kome ženka ulazi u ovulaciju, odnosno period u kome će biti spremna za parenje.
U „Ultimate Vetu“ je dostupna i metoda za utvrđivanje genetskog materijala.
-Radimo genetske testove kojima se dokazuje prisustvo naslednih bolesti, zbog čega smo naročito interesantni odgajivačima, kaže dr Krstić.
UKLANJANJE KAMENCA U OPŠTOJ ANESTEZIJI
Vlasnici pasa koji imaju problem sa održavanjem higijene zuba sada mogu da dovedu svoje ljubimce u ovu ambulantu na uklanjanje kamenca. Loše održavanje higijene je učestalo zbog čega se pored kamenca javlja i paradontopatija koja može dovesti do trajnog gubitka zuba. Pas se pre uklanjanja kamenca uvodi u totalnu, gasnu anesteziju. Čišćenje zuba ovom metodom košta 4.000 dinara i preporučuje se jednom godišnje.
„IZLAZAK NA TEREN MANJE EFEKTAN OD PREGLEDA U AMBULANTI“
-Imamo puno poziva za izlazak na teren, međutim, vlasnici ljubimaca treba da znaju da smo na terenu manje moćni i efikasni da uradimo sve ono što možemo da pružimo u ambulanti. Prilikom izlaska na teren mi pregledamo psa, procenimo stanje, vadimo krv i uzimamo neophodan materijal, a onda se vraćamo u ambulantu. Često se dešava da prva analiza pokaže da su neophodna dodatna testiranja zbog čega ponovo moramo da dođemo do psa. U ambulanti imamo ultrazvuk, rendgen, sve aparate za laboratoriju i to nam daje kompletnu kliničku sliku što je jako važno za uspostavljanje najbolje moguće terapije. Kada izađemo na teren, malo toga možemo da utvrdimo. Osim toga, takav, terenski način lečenja je mnogo skuplji, pojasnila je dr Mina Petrović.
PET ŠOP I SAVETI VETERINARA O IZBALANSIRANOJ I ZDRAVOJ ISHRANI
U pet šopu koji se nalazi u prijemnom delu objekta ponuđena je najkvalitetnija hrana vrhunskih proizvođača. Za razliku od uobičajene prakse da robu u ovoj vrsti objekata prodaju trgovci, u novootvorenom „Ultimate Vet“ pet šopu savete o ishrani na licu mesta daju doktori veterine.
ULTIMATE VET NA NOVOJ ADRESI
U ambulanti rade četiri lekara – specijalista hirurgije i ortopedije dr vet. med spec. Milan Krstić i doktori veterinarske medicine – dr Mina Petrović, dr Ivana Vesković i dr Zoran Putić. Tu su i veterinarske tehničarke Jasmina Bislimi i Aleksandra Bozoki.
Pančevačka 38, Zrenjanin
064/20-22-811 I 023/603-736
Radno vreme: radnim danima od 8 – 20.00h, subotom od 9 – 13.00h; nedeljom od 10-13.00h
Nakon radnog vremena, telefoni su dostupni samo za hitne intervencije (stanja u kojima je životinja životno ugrožena).