Interesovanje za estetske korekcije raslo je i u 2021. godini. Usavršavale su se poznate tehnike, pojavljivali su se novi trendovi, uvodili se novi, kvalitetniji materijali. Kao i ranijih godina, korekcije usana su i u prethodnoj bile najtraženije. O ovoj temi razgovaramo sa dr Simonidom Vioglavin, doktorom stomatologije i sertifikovanim doktorom za estetsku medicinu.
– Korekcija usana je najtraženija korekcija estetske medicine i u našoj ordinaciji. Ženske usne su oduvek bile simbol ženstvenosti i lepote te ne čudi što je baš ova korekcija toliko popularna u svetu i kod nas. Korekcija usana se ne radi samo u cilju povećanja volumena nego i u cilju isticanja kontura, popravljanja asimetrije, defekata usled ožiljnog tkiva, ali i uopšte – za sveukupni izgled lica, jer onda kada istaknemo usne na pravi način, do izražaja dođu i prirodno lepe jagodice i lep nos. Važno je naglasiti da korekcija usana ne podrazumeva samo rumeni deo, nego i borice iznad usana, takozvane „barkod bore“ koje se takođe mogu popuniti ređim hijaluronom.
Najčešća pitanja koje možemo videti na forumima i u komentarima na društvenim mrežama, odnose se na trajnost efekta hijalurona. Koliko traju fileri usnama i od čega zavisi njihovo trajanje?
– Najpre od godina starosti, zatim prisustva hijaluronidaze – enzima koji prirodno imamo u organizmu a koji razlaže filere. Trajnost zavisi i od fizičke aktivnosti. Usne spadaju u veoma pokretljivu regiju, a to takođe utiče na trajanje filera. Zato i kažemo da hijaluronski fileri traju od šest do 12 meseci, da je to individualno, od osobe do osobe. Ali, bitno je naglasiti da se trajnost efekta produžava ponovnim dodavanjem male količine hijalurona. Lekar mora da poznaje anatomiju, da odabere adekvatnu tehniku. Tehnika ne može biti ista za sve pacijente. Svake usne su različite pa su i tehnike brojne. Naravno, veoma važna stavka za trajanje jeste materijal kojim se korekcija radi. Ranije su se koristili silikoni, metakril, biopolimer, koji nisu prirodni materijali. Medicinska tehnologija je napredovala i ti materijali se više ne koriste zbog brojnih komplikacija koje su izazivali. Ukoliko se nekome, recimo, stvori granulom u usnama, to se mora odstraniti hirurškim putem. Procedura je veoma komplikovana, bolna i radi je isključivo plastični hirurg. Sa filerima nema te bojazni jer hijaluronsku kiselinu već imamo u našem organizmu, dakle – ne unosimo ništa strano. Komplikacije i alergije su izuzetno retke, jedan na 10.000 slučajeva.
Da li postoje stanja koja sprečavaju korekciju usana hijaluronskim filerima?
-Korekcije hijaluronskim filerima ne radimo kada su prisutne hronične bolesti infektivne prirode ili kada postoji alergija na hijaluron. Osobe koje imaju herpes takođe mogu raditi korekciju ali nikako dok je herpes u aktivnoj fazi. Pacijenti koji redovno uzimaju antikoagulantne lekove, treba da obustave terapiju deset dana pre korekcije. Takođe, potrebno je prekinuti uzimanje vitamina C i E, preparate na bazi ginko bilobe i omega 3 masne kiseline. To nije apsolutna kontraindikacija, ali se preporučuje kako se na mestu korekcije ne bi pojavile izraženije modrice. Dok su trudnoća i dojenje aspolutna kontraindikacija – tada se ne mogu raditi korekcije hijaluronskim filerima.
Šta pacijentkinje treba da znaju pre nego što dođu korekciju usana – kakva je to intervencija, da li je bolna, koliko traje sama procedura?
– Hijaluronski fileri u sebi sadrže anestetik, ali uz to primenjujemo i lokalnu anesteziju u vidu kreme. U našoj ordinaciji koristimo i stomatološku anesteziju u maloj količini, kako bi procedura bila potpuno bezbolna. Pacijentkinje same biraju da li žele da koristimo samo kremu ili dodatno i stomatološku anesteziju. Procedura traje 15 minuta, potpuno je komforna. Nakon intervencije prisutna su crvenila samo na mestima uboda. Dvanaest sati posle urađene korekcije strogo se zabranjuju šminkanje i fizički napor, a otok i eventualne modrice prolaze za nekoliko dana. Ako pacijentkinje imaju neki bitan događaj za koji žele korekciju usana, savetujem da to urade 14 dana pred događaj, kako bi se do tada povukli svi eventualni neželjeni efekti.
Pratite rad dr Vioglavin putem Instagram naloga: https://www.instagram.com/dr_simonida/
Da li vam dolaze pacijentkinje sa prethodno neuspešno urađenim korekcijama usana? Šta u takvim situacijama može da se uradi?
– Česte su situacije kada pacijentkinje dolaze sa neadekvatno urađenim usnama. Do problema uglavnom dolazi zbog aplikovanja nekvalitetnih hijaluronskih filera i zato iskreno savetujem da se ne gleda isključivo cena, jer oporavak kasnije može skupo da košta. Ukoliko je greška bila minimalna, možemo da popravimo izgled usana dodavanjem hijalurona, ali ukoliko je hijaluron injektovan u pogrešan sloj tkiva, onda je neophodno razgraditi ga hijaluronidazom pa tek nakon mesec dana uraditi novu korekciju.
Posećujete brojne kongrese u zemlji i u inostranstvu – kakav izgled usana će se smatrati simbolom lepote u 2022?
– Ranije je bio trend da donja usna bude veća od gornje za trećinu, dok danas žene vole da gornja i donja usna budu jednake. Mišljenja sam da su svake usne različite i da treba posmatrati lice kao celinu, tako da nekoj pacijentkinji više pristaje da budu jednake gornja i donja usna a opet drugima će odgovarati pomenuti standard koji je važio ranije.
Na koju korekciju ćete, pored korekcije usana, biti fokusirani u 2022?
– To će sigurno biti nehirurška korekcija nosa hijaluronskim filerima. Veliko je interesovanje baš za tu intervenciju i u Zrenjaninu i u Novom Sadu, pa je logično da odgovorimo na potrebe pacijenata. Korekcija nosa koja ne podrazumeva operaciju je mnogima donela spas, rešila estetski problem koji možda traje i ceo život. To je veliki pomak u estetskoj medicini.
MEZOTERAPIJSKI KOKTELI ZA SMANJENJE PODBRATKA I RAST KOSE
Od nedavno, dr Simonida Vioglavin u svom radu primenjuje mezoterapijske koktele (lipolitike) najnovije generacije namenjene smanjenju podbratka. Promena se vidi već posle prvog tretmana.
– Pratimo potrebe naših pacijenata. Mnogo muškaraca i žena se raspituju za topljenje masnih naslaga što uspešno rešavamo lipolizom, ali je podbradak posebna priča i na tom delu tela novi mezoterapijski kokteli daju neprikosnovene rezultate, kaže dr Vioglavin.
Uskoro će biti dostupni i kokteli za mezoterapiju kose, namenjeni muškarcima i ženama koji imaju slabe folikule dlake, retku i slabu kosu. Ovi kokteli sprečavaju opadanje i pospešuju rast nove kose.
KONTAKT
Dr Simonida Vioglavin
069/5397-284
Zrenjanin: Specijalistička stomatološka ordinacija „Dr Popović“, 4. Juli 32/2
Novi Sad: Derma&Beauty, Petra Drapšina 44