U izdanju Gradske narodne biblioteke “Žarko Zrenjanin” iz Zrenjanina, ovih dana se pojavio novi roman Olivere Skoko, spisateljice i istoričarke umetnosti u Narodnom muzeju Zrenjanin.
Reč je o drugoj knjizi ove autorke koja radnju smešta u mediteranske predele, u dva različita vremena kroz dve paralelne priče.
Glavni junak prve priče je barokni slikar Tripo Kokolja (Perast 1661. – Korčula 1713.) koji je oslikao Gospu od Škrpjela. On biva prinuđen da napusti rodni grad i odlazi na Korčulu kako bi doslikao svod crkve Svih svetih…
Paralelna radnja upoznaje nas s drugim protagonistom, onim iz 21. veka. To je pripovedač sam, 40-godišnji Ivan, istoričar umetnosti, koji za potrebe pisanja doktorskog rada o Kokolji boravi na Korčuli. Tamo upoznaje korčulanski hedonizam: ukus domaćih delicija preko poljupca, mirisа konoba, čari tradicionalnih fešti, a uporedo provodi vreme u crkvi Svih svetih, pokušavajući sve vreme da razazna Kokoljin slikarski i životni đir…
Roman, čije je objavljivanje podržao Grad Zrenjanin, uskoro će se naći u prodaji u knjižarama u Zrenjaninu, Beogradu i Novom Sadu.
Olivera Skoko (Zrenjanin, 1974) diplomirala je istoriju umetnosti na Filozofskom fakultetu u Beogradu. Radi kao kustos u Narodnom muzeju Zrenjanin, rukovodeći Likovnom zbirkom, organizujući izložbe, promocije, predavanja, te razne druge kulturne sadržaje. Član je ICOM-a (International Council Of Museums) i Muzejskog društva Srbije. Roman „Perast-Amsterdam“ objavljen joj je 2004. godine u izdanju Matice srpske (edicija – Prva knjiga) i sledeće godine se našao u najužem izboru za nagradu „Žensko pero“. Objavljuje tekstove u stručnim publikacijama i književnim časopisima.