U Malom salonu Narodnog muzeja Zrenjanin u utorak, 14. maja u 19 časova biće otvorena arheološka izložba „Crna bara – Prkos”. Izložbom će biti predstavljeno 117 eksponata koji pripadaju neolitu – vinčanskoj i potiskoj kulturi, eneolitu – Tisapolgar kulturi, i srednjem veku – grobovi iz X i XI veka.
Eksponati potiču sa višeslojnog arheološkog nalazišta koje se nalazi u severnom delu Banata, na putu Crna Bara–Novi Kneževac. Iskopavanja na tom lokalitetu vršena su 1943. godine pod rukovodstvom upravnika zrenjaninskog Muzeja Lazara Nikolića. U drugoj kampanji realizovanoj 1944. godine, rukovodilac arheoloških isopavanja bio je profesor Milutin Garašanin. Nakon istraživanja, materijal je prenet u današnji Narodni muzej Zrenjanin.
Istraživači su utvrdili tri horizonta sa stambenim objektima. U najnižim slojevima su bile zemunice koje se na osnovu otkrivenih artefakata vezuju za potisko-vinčansku kulturu. U mlađim horizontima otkriveni su stambeni objekti, kuće različitog stepena očuvanosti sa pokretnim arheološkim materijalom – keramikom, kamenim oruđem, koji pripadaju eneolitu, odnosno Tisapolgar kulturi.
Do danas o ovom nalazištu nisu izneti podaci, ali su tehnička dokumentacija i predmeti sačuvani u zrenjaninskom muzeju Zrenjanin i ovom izložbom će prvi put biti javno publikovani. Autor izložbe je arheolog i muzejski savetnik Snežana Marinković.
Izložba će biti otvorena do 14. juna.