Umetnici Mirjana Blagojev, Andrea Palašti, Nikola Macura i Mirza Dedać, učesnici su ovogodišnjeg susreta akvarelista koji se 36. put organizuje u okviru Umetničke kolonije Ečka.
U koloniju se pozivaju umetnici koji se primarno ne bave akvarelom kao osnovnim medijem, zbog čega se njihovi radovi posmatraju kao izazov.
– Ečka je mesto susreta njihovog prethodnog rada sa tehnikom akvarela koju im mi predlažemo, i mislimo da je dobro za umetnike da uključe neki novi medij u svoje radove, a istovremeno je dobro i za tehniku akvarela, da se za prikažu neki novi načini upotrebe, rekla je kustoskinja savremene galerije Zrenjanin Slavica Popov.
Paviljon u sklopu ečanskog dvorca Kaštel i priroda koja ga okružuje bili su inspirativno mesto za rad ova četiri umetnika od kojih čak troje do sada nije učestvovalo u umetničkim kolonijama.
Mirjana Blagojev je na neobičan način, izradom kaleidoskopa, pokušala je da poveže ideju akvarela i svog osnovnog pravca – vajarstva.
– Radovi koji sada mogu da se vide zapravo su još u nastanku, takoreći začetku. Došli smo sa određenim idejama, a neke smo razvijali i zajedno. Sa akvarelom sam se susretala na studijama, i dugo ga nisam koristila, ali je ovde dobro što je akvarel kao tehnika shvaćen vrlo slobodno i dozvoljava nam širinu u stvaranju, rekla je novinarima Blagojev.
Drugi vajar, Nikola Macura raznim predmetima ostavljaće otiske.
– Za početak sam odredio boju kojom ću raditi, i budući da su umetnici Banat slikali u svim drugim bojama, je ću ga predstaviti crnom jer me asocira na crno banatsko blato.
Akvarel je bio izazov i za Mirzu Dedaća koji je nakon studija napustio „tradicionalne“ metode u slikanju kakvim se akvarel smatra. Andrea Palašti je fotografkinja i učešće u koloniji je za nju možda i najneobičnije.
– Ja se ovom tehnikom do sada nisam bavila jer sam fotograf. Kada radim, uvek odaberem šta i zašto nešto želim da uradim, pa je na trećem mestu ono sa čim ili kako to da izvedem, a ovde se proces obrnuo. Problematizovala sam medij i slikala svaki komad akvarela, kaže Palašti.
Umetnici su složni u jednom da je kolonija Ečka jedna od onih „na glasu“ i da je privilegija biti deo takvog saziva. Tokom vikenda oni su sa novinarima i predstavnicima Savremene galerije obišli Specijalni rezervat prirode Carska bara.
Izložba njihovih radova biće otvorena u salonu Savremene galerije Zrenjanin 20. jula. Ovogodišnji susret akvarelista podržali su Ministarstvo kulture i informisanja Republike Srbije, Pokrajinski sekretarijat za kulturu i javno informisanje AP Vojvodine, Grad Zrenjanin i Udruženje SkaSka.