Novi način merenja i obračuna utrošene toplotne energije izaziva burne reakcije građana Zrenjanina. Među prvima koji su javno iskazali nezadovoljstvo bili su građani Bagljaša koji su prethodne sedmice održali javnu tribina na temu grejanja.
Tribini je, pored građana i predstavnika mesnih zajednica „Veljko Vlahović“ i “ Sonja Marinković“, prisustvovao i direktor preduzeća „Gradska toplana“, Aleksandar Starčević.
Građani su od njega tražili odgovor na pitanje – zašto nas od naredne sezone očekuje drastično uvećana cena za daljinsko grejanje.
– Prvog marta 2013. godine usvojen je Zakon o efikasnom korišćenju enegrije koji obavezuje sve distributre u Srbiji da u roku od 15 meseci od njegovog donošenja, pristupe merenju i naplati energije po utrošku. Takav način merenja i obračuna nastupiće od 1. oktobra i više neće biti na snazi sistem naplaćivanja energije po kvadratu, nego po fiksnom i varijabalnom delu. Fiksni deo predstavlja oko 33% od ukupne cene i on će se plaćati cele godine, a varijabilni deo 67 %, i on će se plaćati u toku grejne sezone, kaže Starčević.
On je okupljenim građanima rekao da novi način merenja podrazumeva „uštedu toplotne energije“ i da je cilj ovog sistema „da se ljudi stimulišu na štednju“.
– Merenje se sastoji iz dve faze. U prvoj merimo kolika je potrošnja vaše zgrade, koja se zatim deli sa površinom stana za svakog korisnika pojedinačno, i iz toga se dobija utrošak energije. Sledeća faza je ugradnja alokatora ili delitelja toplote, koji su samo jedan segment, jer bez zamene ventila i navijaka kojima možete „zatvarati“ i „otvarati“ radijatore, taj uređaj nema smisla. Pošto je većina ventila stara preko 30 godina, to znači da bi u kompletu sa postavljanjem mernih uređaja, usledila i zamena termo ventila, koja omogućavaju da regulišete temperaturu ili zatvorite grejanje. U tom slučaju, platićete samo onih 33 %, kaže Starčević.
Građani su mogli čuti i da je kalorimetre moguće montirati isključivo kada je svaki stan zasebna jedinica, odnosno da ispod, pored ili iza ne prolaze cevi kroz stan. Stanovi koji su izgrađeni od 2008. mogu ugraditi kalorimetre, a oni koji su sazidani ranije, mogu ugraditi alokatore.
Novim sistemom će se pratiti raspodela energije unutar objekta, pa se, prema rečima rukovodstva Toplane, neće dešavati da jedan stan bude pregrejan, a drugi ne.
Skupština stanara može da potpiše ugovor sa firmom po svom izboru, i ta firma će učitavati stanje sa alokatora, podaci se dostavljaju Toplani koja meri koliko je toplotne energije zgrada potrošila, i na taj način ne bi trebalo da dođe do manipulacije.
Građane je zanimalo i da li se može isključiti sa mreže daljinskog grejanja, s obzirom da su oni kao vlasnici stana ujedno i vlasnici cevi i radijatora, na šta su dobili odgovor da je to moguće uz određenu proceduru i kada svi stanari daju saglasnost.
PROBNI RAČUNI – PRIMER ILI REALNE CIFRE?
Okupljeni građani Bagljaša tražili su od odgovor da li su iznosi na probnim računima „statistika“ ili je u pitanju pravo merenje.
– Mi svakog meseca vršimo očitavanje merenja na kalorimetrima postavljenim na primarnim delovima toplotnih polja. Ti paralelni obračuni koji su informativnog karaktera, napravljeni su na osnovu podtaka po stvarnoj količini isporučene energije, rekao je Ivan Kuljić ispred Gradske Toplane.