Na evidenciji Nacionalne službe za zapošljavanje u junu je u Srednjobanatskom regionu bilo 17.505 nezaposlenih, što je u odnosu na prvi kvartal godine, manje za 2,48 odsto.
Iako je jasno da je u odnosu na evidenciju, broj nezaposlenih realno veći, ova Služba svima onima koji su bez posla, nudi mogućnost aktivnog traženja posla.
Na evidenciji je mnogo onih koji se godinama uredno prijavljuju, ali se ne uključuju aktivno u treninge, konsultacije i eventualne prekvalifikacije.
– Težnja je da vreme provedeno na evidenciji ne bude vreme čekanja na posao, nego period posvećen jačanju ljudskih potencijala kroz obuke, kurseve, radionice, putem programa edukacije, motivacije, aktivacije, podrške. Naša služba aktivno se bavi nezaposlenima, ali nudi pomoć i poslodavcima, putem formi animiranja i podsticaja, a sa ciljem povećanja zapošljivosti, kaže za portal I love Zrenjanin portparolka ove službe, Aleksandra Štrbac.
INDIVIDUALNI RAZGOVOR SA SAVETNIKOM ZA ZAPOŠLJAVANJE
Prvi susret klijenta sa Službom za zapošljavanje je individualizovan – nakon uvođenja u evidenciju, klijent prolazi kod savetnika kroz postupak „profilisanja“, tehnike za utvrđivanje šansi nezaposlenog na tržištu rada, a zatim se sa njim sklapa individualni plan zapošljavanja, kao instrument kojim se predviđa set mera i postupaka koji bi, prema procenjenom nivou zapošljivosti, trebalo da vode zaposlenju. U svim daljim aktivnostima – programima i merama u koje se lice uključuje, pristup je idividualizovan.
– Butik u kom sam radila zatvoren je zbog loše prodaje u poslednjih godinu dana i s obzirom da nemam drugu opciju u ovom momentu, prijavila sam se na evidenciju nezaposlenih. Dodeljen mi je savetnik sa kojim sam obavila prvi razgovor, rekla sam svoje želje i mogućnosti i nadam se najboljem jer mislim da trgovci, u odnosu na to kakva su vremena, imaju šanse da se zaposle, kaže Gordana S. (34)
Ova sugrađanka kaže i da ima poverenja u Službu za zapošljavanje, ali da će i van tog okvira tražiti sama zaposlenje preko oglasa i poznanstava.
KARIJERNO VOĐENJE I SAVETOVANJE
Nakon evidentiranja o statusu nezaposlenog i individualnog razgovora sa savetnikom, lice može da se uključi u Obuku za aktivno traženje posla.
– Obuka za aktivno traženje posla realizuje se kao organizovan grupni rad, u trajanju od jednog dana, kroz nekoliko etapa. Obuku vrše zaposleni u filijalama – savetnici i psiholozi. Modaliteti rada su predavanja i radionice kroz koje nezaposleni stiču nova znanja i veštine, potrebne kada se lično angažuju u traženju posla. Tu se podrazumeva i psihološko osnaživanje, podizanje samopouzdanja, podsticanje kompetitivnosti, kaže Štrbac.
Pored jednodnevne obuke, nezaposleni mogu da se priključe i Klubu za traženje posla.
Namena ovog kluba jeste intenzivan trening nezaposlenih za usvajanje veština potrebnih za aktivno traženje posla – podizanje nivoa kompetentnosti za traženje posla, motivisanje nezaposlenih za aktivno traženje posla, jačanje samopouzdanja i fleksibilnosti nezaposlenih pri adaptaciji na neuspeh u procesu traganja za zaposlenjem.
– Rad u klubu se odvija u grupama od 12-15 nezaposlenih, trening traje tokom jedne nedelje, a polaznicima je omogućeno da u potrazi za zaposlenjem koriste logistiku kluba – internet, računare, telefone, faks-mašine, kažu u Službi za zapošljavanje.
KORACI U TRAŽENJU POSLA
1 . Savetovanje – Stručna pomoć pojedincu o odlukama vezanim za izbor zanimanja, za profesionalni razvoj i ponašanje.
2 . Sajmovi zapošljavanja – direktan susret ponude i potražnje kadrova.
3 . Aktivne mere – obuke (prekvalifikacije, dokvalifikacije), finansijska podrška programima novog zapošljavanja, programi osposobljavanja i zapošljavanja osoba sa invaliditetom, rešavanje tehnoloških viškova, samozapošljavanje (dotacije nezaposlenima koji osnivaju svoje firme). Pasivne mere, pak, kao mere zaštite dohotka (novčane naknade, ranije penzionisanje i ostalo), služe ostvarenju socijalnih ciljeva.
Prvi korak ka pokretanju promena u statusu želja, motivacija i svest nezaposlenog lica da što kraće ostane na evidenciji, i da svakodnevnom potražnjom pređe u grupu radno aktivnih građana.
Na sajtu Nacionalne službe za zapošljavanje, stranici posvećenoj filijali u Zrenjaninu, mogu se pronaći svi kontakti u vezi aktivnmog traženja posla : nsz.gov.rs
Foto: Novosti.rs, Kurir-info.rs