U zgradi Narodnog muzeja nedavno je otvorena renovirana stalna postavka likovne zbirke 20. veka. Upravo to je još jedan od razloga za posetu atraktivnim salonima ove institucije kulture u našem gradu.
Autorka nove likovne postavke, kustoskinja Olivera Skoko, kaže da je Narodni muzej krenuo u parcijalno obnavljanje stalne postavke. Najpre je prošlog leta obnovljena prostorija sa slikama iz 18. i 19. veka, da bi ove godine na red došla vredna dela koja datiraju iz 20. veka.
– Reč je o četrdesetjednom eksponatu raspoređenom u tri prostrorije. Najveći deo je našoj publici poznat, ali se radi i o nekim delima koja su do sada bila u depou, retko su ili uopšte nisu bila izlagana. Odlučili smo da i njih predstavimo javnosti i tako smo dobili znatno bogatiju prezentaciju likovne zbirke, kaže Skoko.
U prvoj prostoriji se nalaze dela Uroša Predića, Paje Jovanovića i Stevana Aleksića čija slika „Veseli Banaćani“ posebno privlači pažnju posetilaca. Tu je i portret kralja Petra I Karađorđevića i Kralja Aleksandra, ali i „Sofija Jovanović“, jedina slika Paje Jovanovića koju poseduje zrenjaninski muzej.
„Kralj Aleksandar I Karađorđević“, Uroš Predić
„Veseli Banaćani“, Stevan Aleksić
„Sofija Jovanović“, Paja Jovanović
U drugoj prostoriji se mogu videti dela izuzetno talentovanog slikara Aleksandra Sekulića. Narodni muzej Zrenjanin poseduje njegovu slikarsku zaostavštinu i jedina je institucija koja u stalnoj postavci predstavlja radove ovog umetnika, većinom kroz portrete i aktove.
„Kompozicija“, Vasa Pomorišac
Ovde se nalazi i slika Vase Pomorišca, postavljena na štafelaj kako bi se što bolje istakla.
– U pitanju je portret „Milanke Vasiljev“ za koji je Vasa Pomorišac dobio srebnu medalju na Pariskom salonu, objašnjava kustoskinja, predstavljajući na kraju i poslednju, treću prostoriju.
„Milanka Vasiljev“, Vasa Pomorišac
– Ovde su predstavljena dela velikobečkerečkih impresionista, to su oni naši slikari koji su unosili duh modernizma u slikarstvo ovog grada. Iznosli su svoje štafelaje u prirodu, nisu slikali samo u ateljeima. Imamo jedan zanimljiv pejzaž pored Begeja koji je radio Jožef Varkonji, akvarele Antala Štrajtmana, a tu su i dela velikana moderne srpske umetnosti kao što su Jovan Bjelić, Sava Šumanović, Ivan Radović i Zora Petrović.
„Defile banatskih spahija pred Franjom Josifom I“, Pal Vago
„Pristanište na Begeju“, Jožef Varkonji
„Prolećni pejzaž“, Sava Šumanović
Pored Olivere Skoko, u izradi postavke učestvovali su i brojni konzervatori, restauratori i arkitekta. Primetno je da je u ambijentu izuzeta dnevna svetlost što je postignuto postavljanjem zavesa koje štite predmete od prodora prirodne svetlosti.
U planu je da se u narednoj godini uradi rekonstrukcija legata, u prvom redu legata Uroša Predića. Nakon smrti ovog umetnika, njegov beogradski atelje, životni i radni prostor prebačeni su u Narodni muzej u Zrenjaninu gde je napravljena skromna postavka. Plan je da se ti predmeti osveže i restauriraju, i da se prikaže novi, drugačiji ambijent.