Do odgovora se dolazi razumevanjem i razlikovanjem želje i cilja.
Želja je lični, vrlo konkretan izbor. Ne želimo sve što nam se dopada, već samo ono što smatramo da je dobro za nas, u skladu sa našim potrebama, sklonostima, vrednostima.
(Iako mi se sviđa plata, ne želim da budem šef, nego… Želim da budem lekar jer volim da pomažem ljudima da budu zdravi)Važno je imati želje, jer nas one pokreću na akciju. Želje koje ne pokreću, ma koliko jake, nisu želje, već snovi, dopadanje. Cilj je aktivnost usmerena na postizanje željenog = sve što ću ja uraditi.
(Želim da imam prodavnicu i zato preduzimam sve što je potrebno da je otvorim, snabdem robom, privučem kupce)Nema ni želje ni cilja u postavci – „ne znam šta želim, ali znam šta ne želim“. Zavaravaju se oni koji misle da će tako bilo gde stići.
U Geštalt life coachingu se susrećemo sa posledicama nerazumevanja i nerazlikovanja. Studenti se “zaglavljuju” na studijama koje su upisali bez jake autentične želje, jasnog cilja, spremnosti da na duže staze ulažu trud. „Želim da se manje svađa, više sluša, da ne radi to i to, da bude dobro,“… primeri su ciljeva koji to nisu. U pitanju su pasivne, nejasne, ponekad i nerealne želje, čije je ostvarenje prepušteno volji drugih, uz malo ili nimalo ličnog angažovanja. Tokom rada, na treninzima, ljudi utvrde šta tačno žele, šta je cilj, šta i kako mogu da preduzmu da bi ga realizovali.
Da bismo uspeli u bilo čemu, neophodni su:
• MOTIVACIJA = spremnost da se uloži trud (i napor) da bi se postiglo nešto vredno i važno. Motivisani smo kada jako želimo, zbog sebe (ne drugih) i kada se dobro osećamo sa tom željom.
( želim da uzgajam povrće, iako okolina misli da to nije pravi posao za gradskog čoveka)• SPREMNOST NA ODRICANJE. Gotovo je nemoguće išta postići, a ne odreći se nečega. Vrlo je važno tačno znati čega i u kojoj meri je potrebno odreći se pri kretanju ka cilju. Još je važnije utvrditi da li i koliko smo spremni na svako pojedinačno odricanje. Neće nam pasti teško ako je cilj vredniji od onog čega se odričemo.
(da bih uzgajala povrće, odričem se nekih prednosti gradskog života)• DISCPLINA = sistematski rad iz dana u dan, iz etape u etapu, dok se cilj ne postigne.
(radim, pa ne radim možda i dovede do cilja, ali kad? U željenom roku sigurno ne)• ISTRAJNOST =neodustajanje dok se cilj ne postigne, cak i kada nema vidljivih znakova napretka, što se događa.
(radim što je potrebno i kada mi je teško, dosadno, ne ide glatko)
Da bi cilj bio dostižan, mora biti:
1. JASAN, KONKRETAN – sadrži odgovore na pitanja:
- šta tačno želim da postignem
- da li postavljeni cilj upućuje na akciju
- koje su to akcije
- da li mi je jasan ishod akcija
- da li postavljeni cilj vodi željenom rezultatu
- da li je jasno ko je sve i kako uključen u akciju
2. MERLJIV – sadrži odgovore na pitanja:
- kako ću znati da sam postigla željenu promenu
- da li mogu meriti željene promene
- kako ću meriti
- (dobra komunikacija (odnos) meri se aktivnim slušanjem, neinsistiranjem da se uvek bude u pravu, strpljenjem,…)
3. DOSTIŽAN
resursima kojima raspolažemo= lično realan
4. REALAN
moguće ga je realizovati
(biti uvek najbolji – je cilj koji niko ne može da postigne)
5. VREMENSKI ODREÐEN
utvrđujem rok do kada cu završiti akcije koje dovode do cilja.
(kad – tad nije rok i ostavlja prostor za nepočinjanje)
Dugoročni ciljevi obeshrabruju ako se ne razdele na kratkoročne. Ništa ne uspeva kao uspeh – svaki realizovani kratkoročni cilj je korak bliže, podstrek za dalje.
Postizanje cilja uvek znači promenu postojeće situacije. Ta promena je ono željeno, “pogonsko gorivo” za akcije ka cilju.
Kada diplomiram moći cu da se bavim poslom koji volim, osamostalim se, zasnujem porodicu…Kada postanem tolerantnija imaću dobar odnos sa partnerom, decom, kolegama,…Kada svedem težinu lepo će mi stajati odeća koju volim…NA CILJ SE FOKUSIRAMO TAKO ŠTO SEBE PODSEĆAMO NA BENEFITE KOJE ĆEMO POSTIĆI I ZADOVOLJSTVO KOJE ĆEMO OSEĆATI REALIZACIJOM CILJA.
Osvrnite se na sopstveno iskustvo i videćete čime ste se vodili u postizanju svega što jeste.
Aleksandra Lazić, Geštalt life coach
Kako do razgovora sa Life coachom portala I love Zrenjanin, pročitajte OVDE.