S ovdašnjim stanovništvom Italijan sklapa prijateljstva i pridobija opšte simpatije. – Kad je počeo da gradi kuću u selu nedaleko od Zrenjanina, nestale su sve predrasude
Adolfo Karlo Perosi u selu više nije stranac. Brzo je postao istinski komšija, kao da je ovde decenijama. Sada ga Elemirci presreću na ulici, s njima se pita za zdravlje, svrati i u kafanu, kad zapeva ne primećuje se da je Italijan.
– Nije to ništa neobično, mi smo sličnog mentaliteta – kaže ovaj novopečeni Banaćanin.
Adolfo je 2007. počeo da vodi investicije kompanije „Fulgar”, koja je izgradila fabriku sintetičkih vlakana u zrenjaninskoj industrijskoj zoni. Ne samo da je pogon brzo izgrađen, nego je italijanska firma, u međuvremenu, proširila kapacitete na 20.000 kvadratnih metara. Do danas, Adolfo je ovde njen prvi čovek.
U Zrenjaninu svoje fabrike ima desetak velikih inostranih kompanija. Obično njihovi menadžeri nisu baš na „dobrom glasu”. Glavni razlog je taj što je kod nas još velika nezaposlenost pa se na poslovne ljude vrši pritisak radi zapošljavanja, a tu je teško uspostaviti stanje u kome su svi zadovoljni.
Direktori izbegavaju kontakte sa spoljašnim svetom i taj teret prebacuju na svoje saradnike s ovog područja. Adolfo je ne samo izuzetak, nego prelazi i u drugu krajnost. S ovdašnjim stanovništvom se druži, sklapa prijateljstva i pridobija opšte simpatije. Kada je Italijan počeo da gradi kuću u ovdašnjem selu Elemiru nedaleko od Zrenjanina, nestale su sve predrasude. Time se, za ovdašnji svet, izjasnio da nije samo u prolazu, a opredeljivanje za život na selu istaklo je liniju skromnosti u njegovom karakteru. Takve ljude narod voli.
– Odlučio sam se za Elemir jer sam ja iz sela Medole koje se nalazi u severnom delu Italije, u trouglu između Milana, Parme i Verone. Volim mir i to je najvažniji razlog – kaže gospodin Perosi.
I kad smo se u šetnji našli u centru sela, pored ostalih, prišla mu je jedna starica i obratila mu se kao dobrom poznaniku:
– Je l’ ti tu mlada? – pita ga za suprugu. Ovde mladama zovu žene od kako se udaju pa dok ne ostare. Odmah se prelazi na stvar: – Moraš da mi zaposliš jednu devojku. Nije moja, već je rođaka jedne moje prijateljice, šta ćeš, sirotinja, moraš da pomogneš – kaže komšinica Elemirka, a Adolfo sleže ramenima:
– Videćemo. – Onda objašnjava kako nema dana da ga neko ne pita za posao. – Nije problem kad ima slobodnih radnih mesta i kada je reč o dobrim radnicima. Traženje veze i preporuke prisutni su i na Zapadu. Problem je kada se ljudi zapošljavaju na izmišljenim radnim mestima u javnom sektoru – objašnjava italijanski menadžer.
On je na istom principu vodio fabrike u Poljskoj, Turskoj i Sri Lanki. Ima razna iskustva.
– Srbi imaju radnu kulturu i temperamentni su poput Italijana. Nisam imao problema s njima. Mnogo je teže u azijskim zemljama i tamo je skroz drugačiji mentalitet, pa treba vremena da ljudima prodreš u dušu i onda ih bolje razumeš. Ovde se mnogo priča o „onim dobrim vremenima” i o naglim promenama kojima se često pravdaju razna ponašanja. I u Italiji se ranije drugačije živelo, pa su se radnici navikli na promene. Da će morati da se naviknu svesni su sve više i u Srbiji – pojašnjava Adolfo.
U Elemiru se vrlo brzo uklopio u lokalne priče. Odmah je shvatio i seoske šale na račun porekla, pa kad ga pitate da li je Lala ili Bosanac, odnosno „dođoš”, kaže da je kuću namerno napravio između lalinskog i bosanskog kraja i da je „nešto između”. Meštani kažu da su kod svakog novog sretanja primećivali kako brzo uči naš jezik. Kupovao je ce-de-ove i u autu slušao naše pesme. Naročito za vreme dugih putovanja u Italiju. Sada kad peva u kafani uz tamburaše pesme Zvonka Bogdana, ko ga ne poznaje, ne može da primeti da je stranac. Na tamburaše se najpre upecao. Zavoleo je lov pošto voli da puca, a u Elemiru postoji olimpijska streljana.
– Nisam ja baš neki trofejaš kad je reč o ulovu. U lov idem radi druženja i pešačenja, a najčešće pucam na streljani – kaže Italijan Elemirac.
Izvor : Politika.rs/Đ.Đukić