Celijakija ili gluten senzitivna enteropatija je trajna nepodnošljivost glutena, belančevine pšenice, ječma i raži.
Karakteristike ovog metaboličkog poremećaja su doživotna nepodnošljivost glutena, različit stepen oštećenja sluznice tankog creva koje nema ili gubi sposobnost apsorpcije nekih hranljivih sastojaka, pre svega glutena kojeg ima u pšenici. Ovo je jedna od najčešćih hronicnih gastroenteroloških bolesti koja se ispoljava kod osoba koje imaju nasledne predispozicije.
Skorašnja istraživanja pokazala su da učestalost celijakije iznosi oko 1% u opštoj populaciji, odnosno da u Evropi na svakih 130-300 jedna osoba ima celijakiju.
O ovom oboljenju razgovarali smo sa surađankom Natašom H. kojoj je otkrivena celijakija.
Nataša H.: Celijakiju su mi otkrili u mojoj 30. godini, tokom druge trudnoće i za mene je to bio veliki šok tada. Iste tegobe imala sam i tokom prve trudnoće, ali tada mi ova bolest nije otkrivena. Vršene su mi mnoge analize krvi i urina i drugo, ali lekari nisu ni posumnjali na celijakliju pa ta vrsta analiza nije ni rađena. U pitanju je oblik takozvane „skrivene celijakije“ kod koje su se tegobe ispoljile u trudnoći. Prvo dete je zbog toga na porođaju bilo teško samo kilogram i 180 grama, a drugo 2 kilograma i 300 grama. Kada mi je bolest otkrivena i kada sam promenila ishranu, treće dete rođeno je sa 4 kilograma i 150 grama. Prošlo je dosta vremena i mnogo muka dok mi konačno nisu konstatovali ovu bolest, i to u privatnoj laboratoriji u kojoj sam radila analizu krvi.
I love Zrenjanin: Koliko je iz Vašeg iskustva javnost u našem gradu upoznata sa celijakijom?
Nataša H.: Ljudi koji me poznaju sada ponešto znaju o toj bolesti, ali i sam prva nakon dijagnoze pomislila „zašto nemam neku „konkretnu“ bolest pa da bar znam od čega bolujem“. Generalno, javnost o ovoj bolesti zna vrlo malo ili nimalo.
I love Zrenjanin: Kako ste se dalje informisali o toj bolesti i načinu na koji treba da promenite ishranu?
Nataša H.: Putem interneta, preko sajtova i foruma. Upoznala sam tada i nekoliko osoba sa istim tegobama koje su me i uputile na internet jer se i one tako informišu.
I love Zrenjanin: Da li se promene odnose samo na ishranu ?
Nataša H.: Uglavnom na ishranu. Bitno je i da moja hrana bez glutena ostane i nekontaminirana. Konkretno, imam svoj pekač u kom se priprema hleb samo za mene. Osobe koje su jako alergične na gluten i imaju samo svoj tanjir, čašu, pribor, čak i samo svoju policu na kojoj drže namirnice da ne bi dolazile u dodir sa namirnicama koje koriste ostali ukućani. Ja ne moram da idem tako daleko. Mogu da jedem bukvalno sve osim hleba i namirnica pripremljenih od običnog pšeničnog brašna. Moje brašno je kukuruzno, fino prerađeno od kojeg mogu da pripremam namirnice za sebe. Ne mogu da se pripreme pite ili burek, testo koje treba da se tegli. Dozvoljeno mi je korišćenje i brašna od heljde, ali opet uz napomenu „heljde bez glutena“. Na internetu može da se pročita kako se gluten u tragovima može naći i u lekovima, pasti za zube, kremi za sunčanje, šamponima, šminki. Ja nisam toliko alergična da bih morala da pazim na sve to, ali ima osoba koje moraju da vode računa i najbanalnijim sitnicama.
I love Zrenjanin: Kako se snabdevate namirnicama koje su vam dozvoljene za konzumaciju?
Nataša H.: U Zrenjaninu dosta teško. Ranije sam išla u Beograd i Novi Sad gde sam mogla da kupim široku lepezu proizvoda od kojih mnogi nisu uopšte jeftini. Sada u Zrenjaninu mogu da se snabdem samo u dva velika super marketa i jednoj specijalizovanoj prodavnici, mada je izbor dosta sužen. Ovde se nikako ne mogu kupiti gotova jela bez glutena. U takvoj situaciji ni ne primećujem da je hrana bez glutena posebno odvojena od redovne hrane na policama, mada bi trebalo da bude tako.
I love Zrenjanin: Kako je sa kafom, s obzirom da je upravo pijemo?
Nataša H.: Po pravilu, domaću kafu bi trebalo da kupujem u zrnu i da je sama pečem i meljem, ali nemam uvek vremena za to, dok ove moderne varijante „2 u 1“ i „3 u 1“ ne dolaze u obzir. Mesečno mi od države sleduje 5 kilograma bezglutenskog brašna koje podižem u Apoteci Zrenjanin, a u susret nam je izašla i jedna privatna apoteka da ne bismo morali da idemo čak do centra.
NOVAK ĐOKOVIĆ POMERIO GRANICE O CELIJAKIJI
I love Zrenjanin: Kako izgleda vaš izlazak u restoran?
Nataša H.: U velikoj većini slučajeva, na moje pitanje o hrani bez glutena, gledaju me „bledo“… Slično je i kada treba da odem nekome u posetu, na rođendan, slavlje. Mislim da se sada stanje malo promenilo zbog Novaka Đokovića, da su ljudi, ako ništa drugo, čuli za to pa znaju da mi kažu „Aha, to je ono sto ima Đoković!“. Videćemo koliko će to potrajati, kaže u otvorenoj ispovesti ova Zrenjaninka.
U međuvremenu, na društvenoj mreži Fejsbuk, fomirana je otvorena grupa Gluten free Zrenjanin od koje se očekuje da će povezati sve osobe koje boluju od celijakije kako bi međusobnim kontaktiranjem jedni drugima pomagali.
– Na ovaj način ćemo pokušati da utičemo na proizvođače ili trgovačke lance da više pažnje obrate na Zrenjanin. To je neka početna ideja, a probaćemo da uradimo i više. Mislim da je za početak važno da se okupimo, kaže Nataša H.
Prema podacima koje je nedavno objavio dnevni list „Kurir“, u Srbiji ima od 35.000 do 70.000 obolelih od celijakije.
Foto: Kurir-info.rs, blog.itriagehealth.com