U Zrenjaninu je poslednjih meseci aktuelizovano pitanje naknade materijalne štete u vezi nezakonitog naplaćivanja mesečnih iznosa za boravak predškolske dece u vrtićima. Naš grad nije usamljen u ovom procesu, jer su tužbe ranijih meseci podneli i roditelji u Beogradu, Kragujevcu, Nišu, Smederevu…
Iako se o ovom problemu malo priča, roditelji pokazuju spremnost da ostvare povraćaj novca. U poseti Advokatskoj kancelariji Miroslava Đurčoka saznajemo da njihovi advokati u ovom trenutku rade na nekoliko desetina parničnih predmeta koji se vode pred Osnovnim sudom u Zrenjaninu.
– Ovaj problem je nastao tako što je Predškolska ustanova Zrenjanin, čiji je osnivač Grad Zrenjanin, postupala nezakonito, s obzirom na to da je naplaćivala mesečne iznose koji su znatno viši od onih koje je svaki roditelj bio dužan da plaća na osnovu Zakona o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja. Na taj način roditeljima predškolske dece prouzrokovana je znatna materijalna šteta. U prevodu, to znači da je Grad trebao da formira ekonomsku cenu (izraženu u novčanom iznosu) boravka predškolske dece u vrtićima i da od ukupne ekonomske cene, roditelji plaćaju 20%, a da ostatak regresira Grad, što se u konkretnom slučaju nije dogodilo, kažu u ovoj advokatskoj kancelariji.
Pravo na naknadu štete imaju svi oni roditelji čija su deca pohađala vrtić u periodu zaključno sa 01.01.2015. godine, a s obzirom na to da je nakon tog datuma problem uočen i rešen, roditelji danas plaćaju mesečne iznose cene vrtića za svoju decu u skladu sa zakonom. Ubrzo nakon što je ova priča pokrenuta, pojavio se i jedan problem. Naime, prema pravnom tumačenju ovog pitanja u poslednjim Odlukama Vrhovnog kasacionog suda, pravo na naknadu ovog vida materijalne štete koje se ostvaruje kroz parnični postupak pred nadležnim Sudom, zastareva i može se tražiti samo za period od dana podnošenja tužbe pa tri godine unazad.
– Ova praksa Sudova, nažalost dovela je do toga da su neki roditelji ostali bez prava na naknadu, dok je kod drugih period za koji mogu potraživati naknadu štete znatno skraćen, čime su po našem dubokom uverenju svakako oštećeni, kažu advokati koji rade na ovim predmetima.
U nekim gradovima ovaj „nesporazum“ rešava se tako što roditelji tuže grad ili opštinu kao osnivače predškolskih ustanova, dok u nekim mestima dolazi do nagodbe. Od toga kako će se proces voditi u Zrenjaninu, zavisi od samog Grada i Predškolske ustanove, odnosno načina na koji žele i planiraju da reše ovaj problem.
– Oni su ti, koji sa jedne strane odlučuju da li žele da ponude brže, lakše, praktičnije i svakako za državu jeftinije rešenje, ili žele da se, kao do sada drže pasivno i ovaj problem guraju pod tepih, pa da tako izazovu domino efekat podnošenja ogromnog broja tužbi od strane nezadovoljnih roditelja predškolske dece protiv Grada Zrenjanina i Predškolske ustanove. Sa druge stranene i roditelji mogu da biraju da li će se obratiti gradskom pravobranilaštvu sa Predlogom za mirno rešavanje spora ili će svoja prava ostvariti u postupku pred Sudom, jasni su u ovoj advokatskoj kancelariji.
NE TREBA ČEKATI – MOGUĆNOST ZA NAKNADU ŠTETE ZASTAREVA
Oni dodaju i da roditelji ne bi trebali da čekaju na Grad, već da sami preduzmu inicijativu za rešavanje ovog problema, te da svakako potraže savet u nekoj od mnogih advokatskih kancelarija, obzirom da je ipak svaki pojedinačni slučaj uvek priča za sebe.
– Ukoliko se roditelji odluče da podnesu tužbu i svoje pravo na naknadu štete ostvare u parničnom postupku, uvažavajući dosadašnju praksu Suda u pravnim stvarima gde nije sporan osnov već samo visina potraživanja, mogu da očekuju da njihov predmet bude pravnosnažno rešen u periodu od oko godinu i po dana, od momenta podnošenja tužbe. Pravo na naknadu ovog vida materijalne štete zastareva i u parničnom postupku može se tražiti samo za period od dana podnošenja tužbe pa tri godine retroaktivno unazad. Dakle, jedna od najvažnijih činjenica je da se svakog meseca roditeljima smanjuje period za koji mogu tražiti naknadu štete. Ukoliko roditelji ne budu prekinuli rok za zastarevanje ovog prava, pokretanjem postupka pred nadležnim državnim organom, može se desiti da u potpunosti izgube ovo pravo. Budući da je sada maj 2016. godine, a da je nezakonito naplaćivanje prestalo 01.01.2015., dolazi se do zaključka da im trenutno ostaje mogućnost da utuže deo 2013. god. i celu 2014. god. Imajući prethodno u vidu, roditelji koji žele da maksimiziraju svoje pravo na naknadu štete po ovom osnovu moraju što pre da podnesu tužbu Sudu ili predlog gradskom Pravobranilaštvu, pojašnjavaju advokati.
Kada je reč o iznosu naknade, svaki je slučaj zaseban zbog različite visine ličnih dohodaka roditelja. Međutim, pitali smo advokate koji bi procenat pretplaćene sume mogao biti vraćen, i da li na tu sumu ide i kamata.
– Obzirom da to nije pravno, već ekonomsko pitanje, u parničnom postupku Sud će angažovati stručno lice (veštaka ekonomsko – finansijske struke) koje će precizno odrediti koliko je svaki roditelj u pojedinačnom slučaju za svaki mesec oštećen i u tom iznosu će moći da potražuje naknadu štete. Što se tiče kamata, nema sumnje da za svaki mesec teče zakonska kamata (koja je prilično visoka) od padanja u docnju pa sve do isplate. U konkretnom slučaju to znači da će svakom ko ostvari svoje pravo na naknadu štete, pored glavnice biti isplaćena i pripadajuća zakonska zatezna kamata.
SAVET RODITELJIMA – REDOSLED RADNJI U POKRETANJU PROCESA POVRAĆAJA NOVCA
Pre pokretanja postupka, roditelji bi trebalo da potraže pravnu pomoć od stručnjaka kako bi svoj problem rešili na najbolji način.
– Duboko verujemo da je u svakom pojedinačnom slučaju prava adresa za pružanje pravne pomoći neka od mnogobrojnih advokatskih kancelarija, dok je naravno individalno pravo svakog roditelja da izabere advokatsku kancelariju koja će štititi njegove interese. Postupak počinje pokretanjem tužbe Osnovnom sudu u Zrenjaninu, a prvostepeni postupak se završava nakon 2-3 ročišta. U toku postupka najvažnije je sprovesti ekonomsko-finansijsko veštačenje kojim će se precizno utvrditi visina nastale materijalne štete. Posle donošenja prvostepene Presude, očekuje se podnošenje Žalbe od strane Grada i Predškolske ustanove o kojoj će Viši sud odlučivati. Posle Odluke Višeg suda, roditelji će moći da naplate svoja potraživanja, ističu naši sagovornici.