Kroz funkcionalno opismenjavanje odraslih, takozvanu „drugu šansu“ u Zrenjaninu trenutno prolazi oko sedamdeset lica raznih generacija.
Oni svakodnevno pohađaju nastavu u Osnovnoj školi „Petar Petrović Njegoš“ koja je jedina verifikovana obrazovna ustanova za tu vrstu edukacije na teritoriji Grada Zrenjanina.
– Naša škola je „drugu šansu“ četiri godine sprovodila kao projekat, a poslednje dve godine smo u redovnom toku. Ovo je jedna izuzetna šansa za sve starije od 17 godine, i one koji nisu imali uslove za redovno osnovno obrazovanje, ali i one koji iz nekih ličnih razloga nisu želeli da pohađaju osnovnu školu ili su je napustili. Nastava se sprovodi svim radnim danima od 18 do 22 časa, i praktično predstavlja ono što se ranije zvalo „večernja škola“, priča direktor te osnovne škole, Miroslav Brnjoš.
Obrazovanje odraslih podeljeno je u cikluse, prvi obuhvata period od 1. do 4. razreda, drugi od 5. i 6. razred, i treci ciklus je 7. i 8. razred. Jedan ciklus traje godinu dana, od 1. oktobra do kraja maja.
Struktura polaznika je različita, od onih kojima materijalna situacija nije dozvoljavala da se obrazuju, do onih koji su zaposleni ali njihov poslodavac zahteva da imaju završenu osnovnu školu.
Sa polaznicima rade 12 predavača – Maja Adamov – matematika, Dragana Ajder – biologija, Bojana Ergarac – andragoški asistent i geografija, Momir Ivanović – odgovorno življenje, Predrag Kandić – istorija, Željko Kojčić – fizika, Sanja Kondić – andragoški asistent i učiteljica, Jelena Mirkov – srpski jezik, Jovana Mrkušić – hemija i primenjene prirodne nauke, Bojana Pašić – digitalna pismenost, Marijana Roksić – engleski jezik, Ognjen Cvetković – preduzetništvo.
Petoro polaznika zatekli smo na prvom času engleskog jezika. Sedamnaestogodišnji Radu Mirko pohađa ovu školu dve godine. Kaže da je naučio da čita i piše, ali da mu matematika ide teško.
– Nisam imao mogućnosti da idem u redovnu školu, sada imam vremena i redovno dolazim. Puno će mi značiti, pre ovoga nisam znao ništa, kaže ovaj mladić.
– Naučio sam dosta toga i zahvalan sam što je organizovana ova mogućnost da se obrazujemo. Nisam znao da čitam i pišem, sada sve to znam. Zanima me i engleski. Bilo je jako puno situacija u životu iz kojih sam shvatio da moram da znam da čitam i pišem, kaže Miladin Novak (31).
Suzana Pavlović (28) svakodnevno putuje iz Radojeva kako bi se obrazovala. Danas je neizmerno zahvalna i svojoj volji i nastavnicima koji su joj pomogli da, kako kaže, postane druga osoba.
– Ova situacija i ona u kojoj nisam znala da čitam i pišem, ne mogu da se porede. Kao da sam progledala, imam novi život, nove mogućnosti. Bez škole ne može da se napreduje. Izdvajala sam dosta vremena i dosta sam vežbala, ali i puno gradiva savladala. Sada tek vidim da bez škole ne može ništa. Mnogo sam sigurnija u sebe. Zainteresovana sam da čitam knjige, da gledam filmove.
– Ja sam bio u redovnom obrazovanju a onda sam zbog privatnih problema, u sedmom razredu napustio školu. Sada sam rešio da je završim na ovaj način, i u trećem sam ciklusu. Želeo bih da nakon ovoga upišem školu koja bi mi omogućila da se bavim dekoracijom eksterijera, jer to izuzetno volim, priča Zrenjaninac Danilo Kršić (26).
Direktor škole u kojoj se odvija obrazovanje odraslih kaže da ima pozitivnih primera u kojima polaznici nakon završena tri ciklusa i dobijanja uverenja o završenom osnovnom obrazovanju, nastavljaju dalje da se školuju. Jedna od mogućnosti je jedna vrsta polukvalifikacije u hemijsko prehrambenoj školi gde dobijaju zvanje pomoćnog radnika u pekarskoj industriji.