Visoki računi za grejanje ove ziome doveli su više od 7000 korisnika daljinskog grejanja u nezavidnu situaciju.
I dok jedan broj korisnika razmišlja o ugradnji pojedinačnih delitelja toplote ne bi li uštedeli, ima i onih koji se raspituju na koji način mogu da se isključe sa sistema daljinskog grejanja.
Na sajtu JKP „Gradska toplana“ navedena je detaljna procedura za sve one koji se odluče na takav korak. Ovde se između ostalog napominje da se isključenje ne može izvršiti u periodu trajanja grejne sezone, odnosno od 15. oktobra do 15. aprila, što jednako važi i za kupce u individualnom kao i u kolektivnom tipu stanovanja.
Isključenje u kolektivnom stanovanju
1. Kupac koji želi da se isključi sa sistema daljisnkog grejanja mora imati popunjen obrazac Saglasnosti. Neophodno je da ovaj obrazac potpišu svi vlasnici stanova u zgradi u kojoj se vrši isključenje. Ukoliko se ne prikupe svi potpisi, obrazac nije važeći i isključenje nije moguće izvršiti.
2. Osim obrasca Saglasnosti, kupac mora da preda i zahtev za isključenje koji se piše u slobodnoj formi, sa osnovnim podacima o vlasniku i stambenoj jedinici. Neophodno je dostaviti i dokaz o vlasništvu nad nepokretnošću, kao i kopiju lične karte.
3. Zahtev za isključenje i obrazac Saglasnosti neophodno je predaje se u korisničkom servisu na adresi Rade Končara broj 10 ili se šalje poštom na adresu JKP „Gradska toplana“.
Slična je i procedura kod isključenja korisnika u individualnom tipu stanovanja, osim što kupac nije u obavezi da preda popunjen obrazac Saglasnosti, ukoliko je njegov objekat termički i hidraulički odvojen od drugih objekata sa kojima je priključen na istu toplotnu postanicu i
ukoliko ne deli sekundarnu instalaciju sa njima.
Na tribinama koje su se održavale u mesnim zajednicama pre novog načina obračuna govorilo se da oni koji žive u zgradama i nakon isključenja moraju plaćati određeni paušal jer se preko zidova i okolnih stanova indirektno zagreva i njihov stan.