Dekupaž je salveta tehnika koja je u Evropu stigla iz Kine još u 12. veku. Kinezi su je doveli do savršenstva i uz pomoć nje su dekorisali drvene predmete i lampione.
U 20. veku – čak osam vekova kasnije – Francuzi su odlučili da ovoj tehnici daju i ime ‘decouper’ koja u prevodu znači „iseći, izrezati“.
Dekupaž tehnika pruža bezbroj interesantnih mogućnosti za ukrašavanje predmeta od drveta, stakla, kartona, porcelana, a savršena je za oživljavanje starog nameštaja i recikliranje ambalaže. Sama tehnika rada sastoji se u isecanju i aranžiranju delova dekupaž papira, salveta i njihovom lepljenju na obojenu ili drugačije pripremljenu površinu, kao i lakiranju.
Marija Milanović iz Zrenjanina je ovim, kako i sama kaže „hobijem“ počela da se bavi pre tri godine, na predlog učiteljice njene najmladje ćerke. Učiteljica ju je uputila u tajne ove zanimljive tehnike i za početak joj dala osnovna objašnjenja. Koristeći internet i društvene mreže, počela je sama da eksperimentiše, i iz dana u dan sve više napreduje.
Danas najčešće koristi tehniku „shabby chic“ kojom se postiže starinski, rustični izgled predmeta, „krakel“ – efekat ispucalosti i antičkog, ispucalog“ izgleda, kao i „pittorico“ – tehniku bojenja i senčenja podloge.
Naša sagovornica otkrila nam je deo svog rada.
– Obojite predmet akrilnom bojom, isecite motive sa salvete koje ćete lepiti na izabrani predmet, u tankom sloju na površinu predmeta nanesite specijalni lepak za dekupaž i ravnomerno ga razmažite. Motiv pažljivo zalepite na željeno mesto i obavezno istisnite sav vazduh ispod njega. Kada se predmet u potpunosti osuši, prelakirajte ga akrilnim lakom i uživajte u lepoti svog umetničkog dela, poručila je Marija.
Do sada je svoje dekupažom ukrašene predmete izlagala na raznim festivalima, slavama i vašarima. Kaže da se od prodaje teško mogu popuniti „rupe“ u kućnom budžetu, ali da se mogu nabaviti potrebni materijali i pribori za izradu novih predmeta, koji će mnogima služiti kao ukras ili kao poklon za darivanje.
Piše: Tivadar Borbelj