Pronalaženje i konkurisanje za posao može biti veoma lako pomoću mnogh sajtova za traženje posla, ali kada dođe vreme da se suočite sa prvim intervjuom, misao o tome će vas verovatno uplašiti.
Svako mora da se suoči sa prvim intervjuom.
10 stvari koje treba da znate pre odlaska na prvi intervju.
1. Nikad ne lažite u svom CV-ju. Pisanje CV-a je prva prepreka koju morate da prevaziđete tokom traženja posla. Kao i u formiranju LinkedIn profila, ono što nikako ne smete uraditi u profesionalnom svetu jeste da navodite veštine koje nemate. Laganje veoma lako može imati suprotan efekat na Vas. Kako? Pa lako, tako što će Vas osoba koja intervjuiše ispitati sama u sobi za intervjue. Ne želite da se nađete u ovakvoj situaciji? Ne lažite! Ako ste i preživeli intervju u kom ste lagali i dobili posao, možete biti zamoljeni da uradite neki zadatak, i tako možete biti uhvaćeni u zamci. Poslodavac može steći pogrešno mišljenje o vama i drugim stvarima za koje ste rekli da znate uraditi (iako neke od njih možete zaista da uradite). Tako da, ne lažite. Ovo što možete da uradite jeste da kažete da znate i razumete nešto na osnovnom nivou, a onda da prikažete kako ste naišli na tu veštinu (ili softver) u prošlosti pomoću školskih zadataka. Ovo pokazuje poslodavcu da razumete osnove što im omogućava da preskoče tu fazu objašnjavanja. Uvek pokažite poslodavcu svoju želju za daljim učenjem.
2. Tražite ono što Vas interesuje. Nije lako da prikažete i opišete nešto što nije u okviru vašeg znanja tokom intervjua. Treba da razmotrite prijave za poslove koji obuhvataju vaše interese i stvari koje vas zanimaju. Podnošenje zahteva za posao koji vas zanima omogućava vam da pokažete svoje veštine za taj posao i da budete sigurniji u razgovoru sa poslodavcem. Tehnički, vi ste već uvežbali to kao svoju veštinu i već znate da plivate u tome.
3. Pročitajte o kompaniji/ o obimu posla .Ključna stvar koju treba da uradite jeste da pročitate profil kompanije i da saznate koji je njihov cilj pošto se ciljevi drugih kompanija u istom polju razlikuju. Neke se fokusiraju na neke aspekte na koje neke druge kompanije uopšte ne obraćaju pažnju. Čitanjem profila kompanije i razumevanjem njihovog cilja, možete bolje odgovoriti na pitanje kao što je „ Zašto baš Vas da zaposlimo?” Priprema podrazumeva to da sebe možete bolje “prodati” tako što ćete im reći kako vaša veština može njima pomoći u dostizanju cilja. Čak iako postoji neslaganje vaših veština i njihovih zahteva, pokazujuči im da ste razumeli profil kompanije i njihove ciljeve može povećati vaše šanse za zaposlenje. Ono što nikako ne smete uraditi jeste da ih pitate „ Šta vi radite ovde?” Takođe, zapamtite da ne kažete da želite da promenite njihov cilj, već recite da želite da pomognete da se on postigne- postoji razlika.
4. O knjizi se sudi po njenim koricama .Postoji izreka „ Bolje da ste previše obučeni nego da imate manjka odeće”. Kao zaključak tome, učinite to da se vaš stil oblačenja uklapa sa kulturom kompanije- da li je njihov izgled veoma profesionalan ili je više opušten i udoban sa polu-opuštenom garderobom? Veće kompanije teže profesionalnom izgledu, dok u manjim preduzecima možete proći i bez kravate. Ako niste sigurni o stilu onda je bolje da idete na sigurnu kartu i da izgledate profesionalno. Čak i pre nego što bilo šta kažete, oni formiraju mišljenje o vama na osnovu vašeg izgleda. Ako ste nesigurni da li da ponesete kravatu ili ne, ipak je imajte uz sebe za svaki slučaj. Stavljanje ručnog sata vas može takođe prikazati u boljem svetlu- može vas predstaviti kao takvog da na vreme gledate veoma ozbljno. Držite olovku u dzepu pošto možda može biti nekog popunjavanja, ponesite i kopiju svoje biografije, motivacionog pisma ili nekog akademskog dokumenta čak iako ste im poslali kopije ranije, u slučaju da žele opet da pogledaju.
5. Budite spremni na sve. Ovaj intervju je samo jedan korak od dobijanja posla i mentalne pripreme su od ključnog značaja. Govorite sebi da idete na razgovor zato što su se oni već zainteresovali za vašu biografiju. Vi samo treba da dokažete da ste bolji od drugih kandidata. Takođe, budi tamo ranije. Očekuj da te poseti Marfijev zakon, čisto da vidi da li je sve pošlo naopako na najvažniji dan. Još jedna stvar koja ti može pomoći da se izdvojiš od ostalih kandidata jeste da znaš dobro koristiti žargon. On daje utisak da znaš šta govoriš a da se ne migoljiš samo kroz razgovor. Takođe koristi specifične reči kako bi objasnio svoje mišljenje.
6. Posmatranje počinje od recepcionera. Recepcionar obavlja mnoge poslove za šefa: mail-ove, telefonske pozive, pozdrave klijenata i drugo. Recepcionar je osoba koja će vas pozdraviti i obavestiti gazdu da ste stigli. Verovarno ćete dok čekate sedeti u njegovom vidnom polju. Dok čekate svaka loša navika kao što je cupkanje nogama, puderisanje lica, ili pokušaji da zapamtite profil kompanije iz svojih beležaka, biće opaženo od strane recepcionara, očiju i ušiju gazde. Kada razmišljate o tome, doživljavajte svakoga unutar zgrade kao posmatrača. Osoba koja vam zadržava vrata lifta može biti vaš budući nadređeni, stoga tretirajte sve lepo.
7. Pitajte sve (inteligentno). Postavljanje pitanja se veoma preporučuje, ispitivači očekuju gomilu pitanja od vas jer to pokazuje da ste zainteresovani za kompaniju. Međutim, nemojte uskakati sa pitanjima o plati i slobodnim danima koje možete dobiti u godini. Fokusirajte se na pitanja koja će učiniti da vas zapamte bolje u odnosu na druge ispitivane kandidate koji se bore za isto mesto. Takođe upamtite da neki preduzetnici vole i one koji su spremni na rizik jer oni mnogu doći do jedinstvenih ideja. To vam može pomoći da se izdvojite, i verovatno zaposlite.
8. Pokažite volju za učenjem. Ako to mesto za koje konkurišete nije baš u vašoj ligi, izrazite želju za učenjem. To će pokazati preduzetniku da ste spremni za izazove i da ste spremni da radite više od drugih kako biste postigli cilj. Velike kompanije su poznate po tome da šalju svoje zapošljene na obuku u određenim aspektima. Sa druge strane, male kompanije vam mogu dati lekcije lice u lice, kao i razmene iskustva kako bi vam pomogli u razvoju. Obe zahtevaju otvoren um za prihvatanje novih stvari, čak iako ste diplomirali na najvišem nivou u akademskom svetu.
9. Tu može biti više od jednog intervjua .Dok u malim i srednjim preduzećima možete dobiti posao nakon prvog razgovora, u većim kompanijama praktikuju drugi (ponekad i treći intervju) kako bi suzili izbor kandidata. Ako dobijete poziv, čestitamo! Treba da se osećate više uzbuđeno nego uplašeno, zato što je kompanija zainteresovana da vas zaposli. Međutim drugi intervju u većim kompanija može biti praćen sa dva ankentara ili sa drugim ankentarom. To može biti tvoj budući šef, šef odeljenja, supervizor ili kolega. Ponekad je moguće da će vas prošetati po zgradi. Iskoristite priliku da istražite kompaniju i različita odeljenja, upoznate ljude sa kojima ćete možda raditi, i da osetite samo mesto. Ne biraju samo oni vas, već birate i vi njih. Na kraju ovog razgovora, mogu vam ponuditi posao na licu mesta, a vi ga možete prihvatiti odmah i tamo, ili uzeti malo vremena da razmislite. Ako ne dobijete ponudu, idite kući i čekajte.
10. Završeno: Zaposlen si (ili možda ne) Čekaj? Ozbiljno? Ne. Pošalji im mail zahvalnosti. Nabavite kontakt sa vizit karte koju su vam dali i pošaljite im mail, recite jasno ko ste, zahvalite se za na omogućenoj prilici i recite im da želite da nađu muskarca ili ženu koji će odgovarati poslu. To pojačava vašu poziciju i diže vas u njihovim mislima, posebno ako su birali između drugog kandidata i vas. To će vam dati prednost.
Zaključak : Na kraju dana, vi ćete bili ili nećete biti zaposleni. Tako je kako je. Ni sastanci na slepo se ne završavaju svi dobro, zar ne? Nije teško pripremiti se za ove stvari. Da, može biti kidanje nerava, ali prikazujući sebe kao snažnog i skromnog, daje im do znanja da ste spremni za izazove i za prevazilaženje prepreka. Steći ćete poštovanje i divljenje. Neka vam je sa srećom!