U sklopu proslave Dana grada u Kulturnom Centru Zrenjanina održan je koncert Umetničkog ansambla Ministarstva odbrane RS „Stevan Binički“.
Repertoar ovog koncerta bio je prilagođen proslavi Dana grada odnosno 98. godišnjici od oslobođenja u Prvom svetskom ratu pa su se mogle čuti melodije vezano za vojnički život pre svega najpoznatija kompozicija S. Biničkog „Marš na Drinu“ali i druge melodije tog vremena. Publika je uživala i u evergreen melodijama i filmskoj muzici, prvenstveno muzici iz filma „Montevideo, bog te video“ u kom upravo ovaj orkestar i izvodi muzičke deonice koje je komponovao Robert Pešut poznatiji kao Magnifico što je više puta nagrađeno aplauzima. – Tim angažmanom je i javnost malo više obratila pažnju na ovaj orkestar što mu je omogućilo i nastupe na internacionalnim smotrama u Švajcarskoj, Italiji i Sloveniji. Orkestar je imao i zapažene zajedničke nastupe u Srbiji sa orkestrima iz SAD, Grčke i Švajcarske. Orkestar je nedavno nastupio i na premijeri filma „Vojna akademija 3“ izvodeći i prepoznatljivu melodiju špice prvi put uživo. – Zrenjanin nam je u jako lepoj uspomeni jer smo ove godine bili angažovani i oko vojne parade 9. maja – izjavio je za naš portal major Nikola Živković jedan od članova orkestra.
Davne 1899. godine 26. septembra formiran je, naredbom Kralja Aleksandra I Obrenovića, prvi simfonijski „Beogradski vojni orkestar“ koji će delovati neposredno pod ministrom vojnim. Jedan od utemeljivača ovog Orkestra bio je i Stanislav Binički, kompozitor, vojni kapelnik, organizator muzičkog života u Srbiji, autor prve srpske opere „Na uranku“ i patriotski nadahnutog „Marša na Drinu“ i koji je 1899. godine kao dirigent stao na čelo „Beogradskog vojnog orkestra“, preteče današnjeg Umetničkog ansambla Ministarstva odbrane. Ansambl „Binički“ dostojno nosi njegovo ime i decenijama nastavlja plemenitu misiju, uporedo afirmišući muziku iz naše i svetske muzičke baštine.. To je svakako prvi organizovani oblik muzičkog stvaralaštva u Srbiji iz kojeg su, nekoliko decenija kasnije, nastali i drugi orkestri, Orkestar beogradske opere (1920), Orkestar beogradske filharmonije (1923) i Radio orkestar (1927). Pored marševa i formi vezanih za Vojsku, vojne muzike izvele su prvi put kod nas operu, operetu, simfonije, oratorijume. Muzika koju izvodi Ansambl snimljena je na preko 300 gramofonskih ploča, kaseta i CD-a. Na tim snimcima nalazi se više od 2.000 raznovrsnih kompozicija, koje predstavljaju svojevrsnu muzičku antologiju.
Poslušajte deo koncerta i nekoliko prepoznatljivih melodija u kojima je uživala publika u Zrenjaninu.
Polučasovni snimak koncerta.