U Srbiji se danas obeležava 31. januar, Nacionalni dan bez duvanskog dima, u situaciji kada se godišnje registruje 5.500 novooblelih od raka pluća i bronha, a prosečno 5.000 osoba oba pola umre od te vrste karcinoma.
To Srbiji svrstava na drugo mesto u Evropi po smrtnosti od karcinoma pluća i bronha.
Za više od 85 odsto slučajeva raka bronha i pluća smatra se da su posledica aktivnog ili pasivnog pušenja.
Direktor Instituta za javno zdravlje „Batut“ Dragan Ilić ukazao je ranije da je zastupljenost pušenja u Srbiji već godinama na voma visokom nivou, što pokazuje i istraživanje zdravlja stanovnika iz 2013. godine, koje je pokazalo da zastupljenost pušenja kod osoba starijih od 18 godina iznosi oko 35 odsto.
On je dodao da je zbog svih pokazatelja važno da se uvede potpuna zabrana pušenja u zatvorenim prostorijama.
On je istakao da visoka učestalost pušenja i izloženost duvanskom dimu dvode do brojnih posledica po zdravlje, kao što su bolesti srca i krvnih sudova, maligna oboljenja, astma, a posebno teške posledice na bebu, dodao je, može ostaviti pušenje u trudnoći.
Godišnje u svetu umre od karcinoma pluća oko šest miliona ljudi. To je najčešći karcinom kod muškaraca i drugi najčešći kod žena. Procene su da će 2030. godine čak osam miliona ljudi umreti od karcinoma pluća.
Predsednica Republičke stručne komisije za prevenciju upotrebe duvana Srmena Krstev navela je da u Srbiji puši oko 2,3 miliona ljudi, što znači da će oko 750.000 osoba, pušača, prevremeno umreti od neke bolesti izazvane upotrebom duvana.