Grad Zrenjanin, u saradnji s Jevrejskom opštinom Zrenjanin, obeležio je juče 74. godišnjicu progona, deportacije Jevreja iz Petrovgrada – Zrenjanina.
Tradicionalno, počast našim sugrađanima, žrtvama fašizma, odata je simboličnim spuštanjem venaca i cveća sa pešačkog mosta u Begej, a na mostu je održana komemoracija kojoj su su prisustvovali predstavnici Saveza jevrejskih opština Srbije, jevrejskih opština Beograd, Novi Sad, Subotica, Kikinda, Pančevo i Zrenjanin, preživeli učesnici Holokausta, predstavnici Grada Zrenjanina, konfesija i građani našeg grada koji su želeli da odaju počast jevrejskim žrtvama fašističke okupacije.
U ime Grada Zrenjanina prisustvovali su predsednica Skupštine grada Eleonora Marjanović, pomoćnik gradonačelnika David Dimkić i članica Gradskog veća Dubravka Bulovan Bengin, koja se i obratila prisutnima i naglasila da i ove godine, okupljanjem na mostu, odajemo počast nevinim žrtvama koje su, pre 74 godine, otišle na put bez povratka, u jednom bezumnom ratu.
Više od 1200 Jevreja, uhapšenih prethodnih dana u Petrovgradu i okolini, 18. avgusta 1941. godine sprovedeno je do obala Begeja i podeljeno u dve grupe. U prvom transportu šlepovima u smrt su poslati stariji, a u podne, po najvećoj letnjoj žegi, žene i deca. Strašne su patnje oni koji su proterani, koji su bez hrane i vode, u pretrpanim šlepovima po nesnosnoj vrućini preživljavali. U Beogradu su muškarci zatvoreni u „Topovske šupe“ i odatle sistematski vođeni na streljanje u Jajince i ledinu pored sela Jabuka, nadomak Pančeva. Žene i deca su bili u logoru smrti „Sajmište“, gde su celu zimu moreni hladnoćom i glađu. U periodu od januara do maja 1942. godine, preživeli zatočeni su ugušeni u „dušegupkama“, kamionima koji su specijalno za Jevreje dopremljeni iz Berlina.
Hapšenje i deportaciju izbeglo je, na različite načine, svega oko stotinu petrovgradskih Jevreja, a danas u našem gradu, živi oko 120 njihovih potomaka, okupljenih oko Jevrejske opštine Zrenjanin.
Izvor i foto: zrenjanin.rs