Zbog ekstremno visokih temperatura u poslednjih nekoliko dana, Grad Zrenjanin održao je sednicu Štaba za vanredne situacije ne bi li se građanima izašlo u susret obezbeđivanjem bunara za vodu na nekoliko lokacija i još boljom pripravnošću Službe hitne medicinske pomoći.
Tu službu i dežurne lekare danas su obišli zamenik gradonačelnika Saša Santovac, načelnik Odeljenja komunalne policije, inspekcijsko-nadzornih poslova i vanrednih situacija Igor Virijević i direktor zrenjaninskog Doma zdravlja Miodrag Subić.
– Služba je organizovana na dosta dobrom nivou, a naravno da mi želimo da imaju što manje poziva građana. Od preduzeća „Vodovod i kanalizacija“ tražili smo da istaknu spisak javnih bunara koji mogu da budu u funkciji. Želimo da pomognemo našim građanima onoliko koliko možemo, a isto tako smo i uvideli koje su naše slabosti u ovom trenutku. Jedna od njih svakako jeste nedostatak cisterne za vodu. Grad nema svoju cisternu i ovo je jedan jasan signal svima nama da moramo da radimo na kupovini cisterne koja će u svakom trenutku biti na usluzi građanima Zrenjanina. Moram da kažem da mi je žao što u ovom trenutku ne možemo da izađemo u susret i na taj način, ali to su činjenice, i na nama je da cisternu uvrstimo u prioritet, da ona postane predmet javne nabavke što pre, iskren je bio zamenik gradonačelnika Saša Santovac.
Načelnik komunalne policije Igor Virijević potvrdio je da postoji dogovor da u slučaju problema sa vodosnabdevanjem, Vojska Srbije izađe u susret gradu i pozajmi svoju cisternu za pijaću vodu.
Načelnik Službe hitne medicnske pomoći dr Salko Vujić potvrdio je medijima da su na terenu svakodnevno tri lekarske ekipe koje pokrivaju grad i 22 sela.
– U poslednja tri dana, povećan je intenzitet intervencija za 30 odsto, opterećen je i dispečerski centar koji daje savete građanima kako da se ponašaju. Ovih dana najčešće reagujemo zbog sunčanice, toplotnog udara, kolabiranja na javnom mestu, a povećan je i broj intervencija kod hroničnih pacijenata koji boluju od kardiovaskularnih oboljenja i bolesti pluća, priča dr Vujić.
Lekari ove službe savetuju da se u narednim danima ne izlazi van od 10 do 17 sati bez preke potrebe, da se konzumira što više tečnosti, nošenje svetlije garderobe, a da kod korišćenja klime treba voditi računa da razlika između spoljne temperature i one u prostoriji ne bude veća od sedam stepeni.