Grad Zrenjanin nije dao saglasnost na predloženi Plan upisa đaka u školskoj 2024/2025. godini u HPTŠ „Uroš Predić“. U saopštenju navode da je ovakva odluka doneta u cilju optimizacije tj. usklađivanja veličine školskog prostora i broja učenika, kao i troškova održavanja sa cenom usluga i važećim normativima, rukovodeći se najboljim interesima učenika i postizanju dostupnog i kvalitetnog obrazovanja i vaspitanja. Predlog lokalne samouprave, na koji saglasnost treba da da nadležni organ APV, jeste da se obrazovni profili iz ove škole izmeste u Medicinsku, Srednju poljoprivrednu i Tehničku školu u Zrenjaninu. Zaposleni u HPTŠ „Uroš Predić“ se sa ovakvom odlukom ne slažu.
Za samo nekoliko sati društvenim mrežama proširilo se saopštenje sindikata zaposlenih u HPTŠ „Uroš Predić“ u kojem obaveštavaju javnost o planu nadležnih da se tri područja rada ove ustanove preraspodele u druge škole, a sa kojim se oni ne slažu.
Tragom ove informacije obratili smo se nadležnima u gradskoj kući.
U saopštenju koje nam je dostavljeno navodi se da je na osnovu analiza Planova škola, potreba i zainteresovanosti učenika, potreba privrednih subjekata, raspoloživih kapaciteta i realizacije upisa u prethodnim školskim godinama, kao i zahteva za racionalizacijom i optimizacijom grad Zrenjanin dao saglasnost na Planove upisa osam od devet srednjih škola u gradu.
Prema navodima, HPTŠ „Uroš Predić“ u školskoj 2023/2024. ima 299 učenika u 18 odeljenja, što znači da je prosečan broj učenika po odeljenju 16,61.
„Analizirajući rezulatete i realizaciju upisa u periodu od 2014/15. zaključno sa trenutnom školskom godinom utvrđeno je da su sve srednje škole na teritoriji grada Zrenjanina, osim HPTŠ „Uroš Predić“ imale gotovo 100 odsto realizaciju planova upisa u prvom krugu i da je interesovnaje za određene obrazovne profile bilo mnogo veće od raspoloživog broja mesta tj. odobrenog broja odeljenja“, navodi se u saopštenju.
U istom dokumentu piše i da škola raspolaže sa 1.266,54 kvadratna metra suterenskog prostora, 1.303,33 kvadratna metra prizemnog prostora, 1.313 kvadrata prvospratnog prostora, 1.393,32 kvadratna metra drugospratnog prostora i ukupnom površinom od 201,37 kvadrata potkrovnog prostora.
„Analizom je utvrđeno da je iz budžeta Grada za pokrivanje stalnih troškova kao što su voda, struja, grejanje, komunalne usluge, usluge komunikacija, materijala… za HPTŠ „Uroš Predić“ u 2020. realizovano 12.665.355,03 dinara, u 2021. 13.260.567,63 dinara, u 2022. 15.448.088,16 dinara i u 2023. 20.248.008,42 dinara“, stoji u saopštenju.
Nadležni navode da je 2021. godine nastao prvi ozbiljan problem sa funkcionisanjem Ekonomsko-trgovinske škole „Jovan Trajković“ koji je ukazao na potrebu racionalnijeg i ekonomičnijeg korišćenja prostora srednjih obrazovnih ustanova na teritoriji Grada. Od tada se pristupilo iznalaženju najadekvatnijih rešanja, a Rešenjem od 27.7.2023. Tehničkoj školi zabranjen je rad u zgradi u kojoj je radila zbog bezbednostnih i zdravstvnih razloga, kao i isticanja upotrebnog roka montažnog objekta.
Elaborat o opravdanosti promene statusa Tehničke škole i HPTŠ „Uroš Predić“
U Elaboratu o opravdanosti izmene pokrajinske skupštinske odluke o mreži srednjih škola na teritoriji AP Vojvodine u delu koji se odnosi na Grad Zrenjanin, a koji nam je dostavljen, navodi se da je to dokument na osnovu kojeg treba da se donese Odluka o statusnoj promeni u okviru srednjih škola na teritoriji grada.
Statusna promena obuhvata promene u okviru Tehničke škole i HTPŠ „Uroš Predić“, a treba da doprinese poboljšanju uslova, daljem razvoju i unapređenju procesa obrazovanja i vaspitanja.
„U okviru statusne promene predviđa se izmeštanje obrazovnih profila iz područja rada hemije, nemetala i grafičarstva u Medicinsku školu, kao i obrazovnih profila iz područja rada poljoprivreda, proizvodnja i prerada hrane u Srednju poljoprivrednu školu u Zrenjaninu, dok bi se obrazovni profil iz područja rada teksitlsvo i kožarstvo pridružilo Tehničkoj školi“, stoji u Elaboratu.
„Takođe, na ovaj način bi se rešio prostorni problem Tehničke škole, jer bi ista prešla u objekat koji trenutno koristi HPTŠ „Uroš Predić“ kao jedini nosioc prava korišćenja objekta, s obzirom na to da isti ispunjava sve prostorne i bezbednosne uslove za obrazovanje učenika“, navedeno je u istom dokumetnu.
Navedeno je i da se u Tehničkoj školi trenutno obrazuje 702 učenika u 29 odeljenja, što je u proseku 24,21 učenik po odeljenju. Istovremeno, u Medicinskoj školi ima 648 učenika u 23 odeljenja, što je 28,17 učenika po odeljenju. U Srednjoj poljoprivrednoj školi je 407 učenika u 16 odeljenja, što čini prosečan broj od 25,44 učenika po odeljenju.
Na osnovu analize upisa u poslednjih pet godina koje su prikazane u Elaboratu zaključeno je da su planirani upisi učenika bili u potpunosti realizovani u Medicinskoj, Tehničkoj i Srednjoj poljoprivrednoj školi, dok je višegodišnji problem realizacije upisa u HPTŠ „Uroš Predić“ i dalje prisutan uz tendenciju stalnog pada interesovanja od strane učenika.
Predlog je i da se nastavni i nenastavni kadar zaposlen u HPTŠ „Uroš Predić“ na obrazovanju izmeštenih obrazovnih profila prerasoredi po potrebama za realizaciju nastave u sve tri navedene škole.
Pored gradonačelnika i načelnika Odeljenja društvenih delatnosti saglasnost na Elaborat dali su i direktori Medicinske škole, Srednje poljoprivredne škole i Tehničke škole.
Sindikat prosvetnih radnika HPTŠ „Uroš Predić“ u svom saopštenju ističe da zaposleni nisu upoznati sa postojanjem Elaborata, niti da su bili konsultovani prilikom njegove izrade.
„Rastakati ovakvu školu, sa svim ovim ljudima, učenicima, vrednostima, značajem, istorijom – nije ni dobro ni pametno, ni racionalno. Ostavljati ovde prilagođen prostor i opremu koja je potrebna nama, a stvarati nove i potrebne uslove za verifikaciju i realizaciju nastave naših profila u drugim školama, nije racionalno niti logično“, saopštio je sindikat.
Zaposleni u ovoj srednjoj školi strahuju da bi u slučaju promene statusa škole mnogi ostali bez posla. Zbog toga, iz sindikata najavljuju i moguće štrajkove upozorenja, proteste, kao i potpunu obustavu rada.