HPTŠ Uroš Predić upisuje novu generaciju đaka, a u opticaju je 6 obrazovnih profila. Ukupna upisna kvota ove 2023/24. školske godine je 150 đaka.
HPTŠ Uroš Predić đake školuje za tri oblasti rada:
- hemija, nemetali i grafičarstvo,
- tekstilstvo i kožarstvo,
- proizvodnja i prerada hrane.
Tokom školovanja imaćete mogućnost obavljanja stručne prakse. Nakon završavanja ove škole, možete nastaviti školovanje, brzo pronaći posao sa stečenim veštinama, pokrenuti sopstveni biznis ili sarađivati sa privredom.
Obrazovni profili – HPTŠ Uroš Predić
Četvorogodišnji profili
Tehničar za hemijsku i farmaceutsku tehnologiju (30 učenika)
- Učestvuje u hemijskoj i farmaceutskoj industrijskoj proizvodnji, pripremi i organizaciji tehnološkog procesa proizvodnje, obavlja fizička i hemijska ispitivanja materijala,
- Rukuje laboratorijsko-hemijskom opremom, aparatima i uređajima,
- Učestvuje u industrijskoj proizvodnji lekovitih masti, tableta, kapsula, praškova, sredstava za sprečavanje bolesti (vakcina, vitamina, dezinfekcionih sredstava), rastvora za injekcije i infuziju, kapi za uho, oči i nos, antibiotika,
- Prati, kontroliše i skladišti sirovine, poluproizvode i gotove proizvode.
Od stručnih predmeta, učenici će imati organsku hemiju, analitičku hemiju, mikrobiologiju, fizičku hemiju, sirovine za farmaceutske proizvode, biohemiju, tehnologiju farmaceutskih proizvoda, mašine, aparate i operacije, hemijsku tehnologiju.
Nakon završenog školovanja možete se zaposliti u hemijskoj i farmaceutskoj industriji, upisati tehnološki, prirodno- matematički fakultet (hemija), farmaciju itd.
Tehničar za zaštitu životne sredine (30 učenika)
- Meri i prati zagađenje životne sredine,
- Kontroliše rad sa štetnim i otpadnim materijama, vodi računa o tehnologiji pravilnog odlaganja, skladištenja i reciklaže otpadnih materija,
- Vrši ispitivanja vode, vazduha i zemljišta radi pripreme za njihovo prečišćavanje,
- Ispitivanja mogu biti fizička, hemijska, mikrobiološka i toksikološka (prisustvo otrovnih materija),
- Stara se o primeni propisa, sređuje i analizira podatke o stepenu zagađenja životne sredine i prosleđuje ih nadležnim ustanovama koje po potrebi preduzimaju odgovarajuće mere.
Kada su u pitanju stručni predmeti, đaci će učiti opštu i neorgansku hemiju, fizičku hemiiju, organsku hemiju, analitičku hemiju, tehničko crtanje i mašinske elemente, mašine, aparate i operacije, hemijsku tehnologiju, mikrobiologiju, zagađivanje i zaštitu tla, izvore zagađenja životne sredine, ispitivanje tla, vode i vazduha, zagađivanje i zaštitu vode…
Nakon završavanja ovog smera postoji mogućnost zaposlenja na preradi vode za piće, preradi otpadnih i industrijskih voda, na preradi i odlaganju industrijskog čvrstog otpada, na preradi i odlaganju komunalnog otpada, na reciklaži čvrstog i tečnog otpada, u agenciji za zaštitu životne sredine, u opštinskim komunalnim inspekcijama, u proizvodnji energije i preradi sirove nafte, u hemijskoj industriji, u prehrambenoj industriji, u tekstilnoj industriji, u poljoprivredi i šumarstvu i saobraćaju. Takođe, školovanje možete nastaviti na tehnološkom fakultetu, prirodno-matematičkom, poljoprivrednom, šumarskom, tekstilnom fakultetu, tehničkom fakultet i drugi.
Tehničar za biotehnologiju (30 učenika)
- Izdvajanje i prečišćavanje biljnih i životinjskih sirovina, koje se prevode u hranu (ulje, šećer, skrob).
Koristeći aktivnosti mikroorganizama biotehnološkim putem mogu se proizvoditi mnoge materije koje su od velikog značaja za čoveka i to: hrana (fermentisani mlečni proizvodi, pekarski kvasac, organske kiseline, pivo, vino, alkohol itd), lekovi (antibiotici, vitamini, enzimi, hemikalije i energenti).
Neki od stručnih predmeta su analitička hemija, biohemija, mikrobiologija, fizička hemija, prehrambena tehnologija, mašine, aparati sa automatikom, ispitivanje namirnica itd. Možete se zaposliti u prehrambenoj industriji, industriji alkoholnih pića (piva i vina), a školovanje mogu nastaviti na svim fakultetima na srodnim fakultetima, ali i drugim fakultetima i višim školama.
Tehničar modelar odeće (30 učenika)
- Poznaje osnovne estetske i funkcionalne karakteristike odeće, tehnike crtanja i slikanja, tekstilne materijale,
- Ume da dizajnira, konstruiše odevne predmete, iskroji krojne delove, sašije odevne predmete.
Stručni predmeti koje će pohađati su crtanje i slikanje, estetsko oblikovanje, tehnologija odeće, tekstilni materijali, konstrukcija i modelovanje odeće. Mogućnost za zaposlenje je u tekstilnoj industriji. Učenici nakon ovog smera mogu da upišu sve visoke škole i fakultete vezane za tekstil, odevne tehnologije, grafički dizajn, dizajn odeće, tekstila, kao i ostale oblasti likovnih i primenjenih umetnosti. Takođe, sve ostale fakultete po sopstvenom nahođenju i interesovanjima. Pored toga, zahvaljujući nastavi preduzetništva, učenici se osposobljavaju i osnažuju da samostalno formiraju privatna preduzeća u oblasti tekstila i dizajna.
TROGODIŠNJI PROFILI
Pekar (15 učenika)
- Radi u industriji hleba, peciva, testenina i poslastica ,pekarama, objektima društvene ishrane, na brodovima, u ugostiteljstvu, prodavnicama ili sopstvenoj pekari,
- Preuzimanje brašna i drugih sirovina za proizvodnju pekarskih proizvoda, mašinsko i ručno mešenje i oblikovanje testa,obrada testa,oblikovanje testa, kontrola narastanja testa, pečenje i kontrola pečenja pekarskih i poslastičarskih proizvoda. Kontrola pekarskih mašina i transport proizvoda do potrošača,
- Rad na prodaji proizvoda,
- Rad sa kupcima.
Od stručnih predmeta tu su hrana i ishrana, operacije i merenja u pekarstvu, sirovine u pekarstvu, zdrastvena bezbednost hrane, objekti i oprema u pekarstvu, proizvodnja hleba, proizvodnja peciva kolača i testenina, tržište i promet pekarskih proizvoda, preduzetništvo itd.
Mogućnosti za zaposlenje pekare, pekare hipermarketa, picerije, restorani brze hrane, buregdžinice, na brodovima, u ugostiteljstvu, prehrambenoj industriji (industrija hleba i peciva); otvaranje sopstvenog biznisa-pekare, picerije, poslastičarnice, kolačare, restorana brze hrane. Moguća je specijalizacija za V stepen (VKV); dokvalifikacija u okviru struke (IV stepen) i visoka škola (prehrambeni smer).
Operater u prehrambenoj industriji (15 učenika)
- Rad u preduzećima koja se bave pripremom vode za piće i prehrambenu industriju, proizvodnjom, preradom i distribucijom prehrambenih proizvoda kao što su jestiva ulja i biljne masti, margarini, majonezi i proizvodi srodni majonezu, supe, konditorski proizvodi, bezalkoholna pića i mineralne vode, proizvodi od voća i povrća…
- Osposobljen za rukovanje aparatima i uređajima u pogonima za pripremu vode za piće i prehrambenu industriju, proizvodnju jestivih ulja i margarina, majoneza i proizvoda srodnih majonezu, bezalkoholnih pića i mineralnih voda, supa, konditorskih proizvoda, proizvoda od prerađenog voća i povrća, aditiva, začina; ispituje sirovine i gotove proizvode, radi na termičkoj obradi namirnica, pravilnom skladištenju i čuvanju namirnica.
Neki od stručnih predmeta koje će učenici pohađati su: fizika, hemija, ishrana ljudi, operacije i merenja u prehrambenoj industriji, prehrambena tehnologija, proizvodnja prehrambenih proizvoda, zdravstvena bezbednost hrane.
Ovo je široki profil koji omogućava zapošljavanje u više grana prerađivačke industrije (u preduzećima koja se bave proizvodnjom, preradom i distribucijom prehrambenih proizvoda), u prehrambenoj industriji, konditorskoj, industriji bezalkoholnih i alkoholnih pića, u vodovodu, uljari, industriji margarina i majoneza, industriji za proizvodnju supa i začina, industriji za preradu voća i povrća… Đaci se mogu dokvalifikovati i u okviru struke, nastaviti školovanje na visokoj školi strukovnih studija (za prehrambenu struku, ugostiteljstvo, hotelijerstvo i slične visoke škole).
UPIS 2023 – HPTŠ UROŠ PREDIĆ
Više informacija o upisu za 2023/24. godinu možete pronaći na njihovom sajtu. Zapratite ih na facebook ili instagram profilu kako bi ispratili novosti.
Kontakt telefon: 023/561 567,
Email: ssupredic@upzr.edu.rs,
Adresa: Stevice Jovanovića 46.