Na nedavno održanom stručnom skupu u Zrenjaninu pod nazivom „Naše medicinske sestre-naša budućnost“ najzaslužnijim medisinskim sestrama-tehničarima i istaknutim članovima Saveza udruženja zdravstvenih radnika, kao i saradnicima uručena su priznanja – Srebrni znak i Povelja.
Temu stručnog skupa pod nazivom „Naše medicinske sestre-naša budućnost“, koja je preporučena od strane Međunarodnog veća medicinskih sestara za 2023. godinu okupljenima u Hotelu „Vojvodina“ predstavila je mr med.sci Radmila Nešić, predsednica Saveza udruženja zdravstvenih radnika Srbije. To je ujedno bila i prilika da se obeleži Međunarodni dan medicinskih sestara.
„Ova godina je za Savez udruženja zdravstvenih radnika Srbije posebna, jer obeležavamo 70 godina postojanja strukovnog udruženja medicinskih sestara. I tokom čitave 2023. podsećaćemo na stručni rad i entuzijazam zdravstvenih radnika u prethodnih 70 godina. Postavljaćemo pitanja kakvu negu želimo u budućnosti, kako ćemo se baviti globalnim zdravstvenim izazovima i poboljšati globalno zdravlje za sve? Da li smo naučili lekcije iz Pandemije COVID- 19 i pretočili ih u akcije budućnosti”, kaže mr med.sci Radmila Nešić, predsednica Saveza udruženja zdravstvenih radnika Srbije.
Budućnost sestrinstva i globalnog zdravlja
„Moraćemo da učimo iz izazova, poremećaja i neuspeha… Sestre poboljšavaju pristup nezi i zdravlju i dodaju kvalitet ishoda u nezi. Sestre su, možemo reći, kičmeni stub svetskog zdravstva. Ako zemlje ozbiljno ne razmotre održavanje privlačnosti sestrinstva kao karijere obezbeđivanjem pravične plate i uslova za zapošljavanje i izgleda za karijeru, srednjoročno i dugoročno snabdevanje novim medicinskim sestrama će biti ugroženo”, dodaje naša sagovornica.
Međunarodno veće medicinskih sestara upozorava da će univerzalna zdravstvena pokrivenost biti promašeni cilj bez neposrednog ulaganja u medicinske sestre.
“Navode da je pristup pristupačnoj zdravstvenoj zaštiti, kao kamenu temeljcu univerzalne zdravstvene pokretljivosti, ljudsko pravo, ali da to ostaje neostvaren san za milijarde ljudi. Potrebna je hitna akcija za regrutaciju i obrazovanje više medicinskih sestara. Neophodno je obezbediti finansijska sredstva za radna mesta potrebna za zdravstvenu negu. U prošloj godini, ICN je ukazao na sve veći globalni nedostatak medicinskih sestara – koji bi prema nekim računima mogao biti i do 30 miliona do 2030. godine – i sve veći broj medicinskih sestara koje izražavaju želju da napuste profesiju”, ističe Nešić.
Sve je manje onih koji žele da rade kao medicinske sestre
U prethodnom periodu svi smo bili izloženi ozbiljnoj pandemiji.
“Svet se još bori sa jednom pandemijom bez presedana koja je promenila naše živote, naše zdravstvene sisteme i našu zdravstvenu radnu snagu. Medicinske sestre i babice su uvek obavljale ključnu ulogu u brizi za ugrožene u našim zajednicama. Posvećenost i vrednost koju su pokazale medicinske sestre i babice tokom pandemije, često uz lični gubitak, je stavio do znanja da je ova profesija nezamenjiva za dobro funkcionisanje sistema zdravstvene zaštite i nege. Vreme je da se osigura da ove profesije budu priznate, cenjene i podržane”, kaže Đurđica Šljapić, predsednik Saveza zdravstvenih radnika Zrenjanin.
“Zbog toga nova Mapa puta SZO dolazi u ključnom trenutku. Kroz Mapu puta radićemo u narednih pet godina kako bi se osiguralo da medicinske sestre i babice imaju kapacitet da doprinose ključnim oblastima javnog zdravlja, primarne zaštite, dugotrajne nege i oporavka posle COVID-19. U praksi to će se postići relevantnim obrazovanjem, poboljšanjem radnih uslova, unapređenjem mogućnosti liderstva i jasnim putevima karijere. Dobrobit, fizičko stanje i mentalno zdravlje medicinskih sestara i babica je neproporcionalno pogođeno. I tragično, medicinske sestre i babice su najviše umirale od COVID-19 – oko 115.000 u svetu. Ovo ugrožava bezbednost i održivost naših zdravstvenih sistema i koči napredak u borbi protiv rodne nejednakosti u pretežno ženskoj radnoj snazi”, dodaje naša sagovornica.
Zbog toga je potrebno preduzeti niz mera.
“Potreban je jači sistem upravljanja zdravstvenim podacima i zaštitom prava pacijenata. Neophodni su bezbedni i odgovarajući uslovi rada, zadržavanje kvalifikovanih zdravstvenih radnika, maksimalna ulaganja u zdravstveno obrazovanje i obuku. Treba obezbediti mere za izbegavanje iscrpljenosti, trauma mentalnog zdravlja izazvanih sagorevanjem, sprečavanje nasilja na radnom mestu i pristup svuda u svetu ličnoj zaštiti i opremi, imunizaciji s obzirom na veći rizik zdravstvenih radnika od izloženost”, objašnjava Šljapić.
“Postoji zabrinutost zbog nedostatka medicinskih sestara, penzionisanja generacija, migracija sestrinske radne snage, sve većeg broja hroničnih pacijenata, starosne strukture, većih zahteva i dostupnosti tehnoloških inovacija, novih uloga i veština, velikog broja prekvalifikacija i nekompetentnosti, nove odgovornosti za sestrinsku radnu snagu”, navodi naša sagovornica.
Novi izazovi
Svet se suočava i sa novim pretnjama.
“Komitet za hitne slučajeve SZO je u vezi epidemije majmunskih boginja definisao novi naziv i potrebu da se održe napori za nadzor, prevenciju i negu. Vakcinisati visokorizične populacije. Potvrda jednog slučaja majmunskih boginja u nekoj zemlji smatra se epidemijom. Od 1. januara 2022. slučajevi majmunskih boginja su prijavljeni SZO iz 110 država članica u svih 6 regiona. Ukupno je 86.127 laboratorijski potvrđenih slučajeva i 1.084 verovatna slučaja, uključujući 97 smrtnih slučajeva”, kaže Šljapić.
“Ova epidemija nastavlja da predstavlja vanrednu situaciju za javno zdravlje od međunarodnog značaja. 10 najugroženijih zemalja na globalnom nivou su: SAD, Brazil, Španija, Francuska, Kolumbija, Meksiko, Peru, Ujedinjeno Kraljevstvo, Nemačka i Kanada. U ovim zemljama je registrovano 84,9 odsto slučajeva na globalnom nivou“, navodi naša sagovornica. (Ujedinjeno Kraljevstvo (Nemačka i Kanada 84,9% slučajeva na globalnom nivou.
DOBITNICI SREBRNOG ZNAKA ZA 2023. GODINU
- Marija Baračkov, Dom za odrasla i stara lica „Sveti Vasilije Ostroški čudotvorac“, Novi Bečej
- Tihana Jeličić, DZ „Dr Boško Vrebalov“, Zrenjanin
- Ivana Golušin, DZ „Dr Boško Vrebalov“, Zrenjanin
- Dragica Miletić, Opšta bolnica „Đorđe Joanović“, Zrenjanin
- Svetlana Prec, Opšta bolnica „Đorđe Joanović“, Zrenjanin
- Cena Rajić, DZ Novi Bečej
DOBITNICI POVELJA ZA 2023. GODINU
Iz DZ „Dr Boško Vrebalov“, Zrenjanin
- Mirjana Adamov
- Otilija Zumberović
- Borka Kačar
- Magdalena Sekulić
- Milan Čanković
Iz Opšte bolnice „Đorđe Joanović“, Zrenjanin
- Marija Kovačević
- Violeta Saravolac
- Željka Mihajlov
- Persa Sarić
Iz DZ Novi Bečej
- Jasna Stankov
Iz Specijalne bolnice za rehabilitaciju „Rusanda“ Melenci
- Ankica Dologušin
- Nemanja Kohajm
Iz Specijalne bolnice za plućne bolesti „Dr Vasa Savić“, Zrenjanin
- Vukica Gaborov
POSEBNE POVELJE ZA 2023. GODINU
- Aleksandar Blanuša, vlasnik portala Volim Zrenjanin
- Jovan Drndak Njegović, urednik fotografije lista Zrenjanin
- Dalibor Bubnjević, direktor i glavni i odgovorni urednik lista Zrenjanin
- Kabinet gradonačelnika
- Radmila Nešić, predsednik Saveza udruženja zdravstvenih radnika Srbije
Fotografije ustupila: Đurđica Šljapić