U toku je postupak utvrđivanja kompleksa dvorca Karačonji u Novom Miloševu (Opština Novi Bečej) za Prostorno kulturno – istorijsku celinu.
Prostorno kulturno-istorijska celina nastala je kao rezultat razvoja veleposeda plemićke porodice Karačonji, od 1781. godine, kada je Bogdan Karačonji od bečkog dvora kupio vlastelinstvo u Beodri (danas deo naselјa Novo Miloševo). Novi zemlјoposednici iz Beodre upravlјali su prostranim imanjem sve do kraja Prvog svetskog rata, kada napuštaju dvorac i odlaze u Budimpeštu. Tokom svog gazdovanja vlastelinskim dobrom, ostvarili su značajan politički, privredni i kulturni uticaj na ove prostore, ostavivši iza sebe mnoge monumentalne građevine. Deo tih građevina više ne postoji, jer su vremenom porušene, a pojedinim je u velikoj meri izmenjen prvobitni izgled. Deo koji je preostao svedoči o obimnim graditelјskim poduhvatima koje je porodica preduzela a posledice su intenzivnog ekonomskog uspona vlastelinstva. Do sredine 19. veka izgradili su ,,Polјoprivredni grad“ (1834), rimokatoličku župnu crkvu (1841), dva monumentalna dvorca sa zgradama ekonomije u prostranim parkovima (1840-50), i druge zgrade privrednog i administrativno-upravnog karaktera.







Zaštićena okolina Prostorno kulturno – istorijske celine
Zaštićena okolina obuhvata obodne pacele Prostorno kulturno – istorijske celine u okviru kojih se nalazi kuća (adresa maršala Tita 109) koja poseduje spomeničke vrednosti. Kuću je podigla dvadesetih godina 20. veka imućna porodica Hajm koja se bavila poštanskom delatnošću. Jedno vreme se u delu kuće nalazila mesna pošta. Sačuvana je u svom izvornom obliku, osim dela ulične fasade koji je pretpeo izmene i adaptacije – sa desne strane se nalazi otvor poslovnog prostora koji je svojim oblikom, dimenzijama i materijalizacijom narušio arhitektonsku celinu objekta.


Izvor: Zavod za zaštitu spomenika kulture Zrenjanin