Nemačka kompanija Vasertehnik (WTE) koja sa Gradom Zrenjaninom ima ugovor o izugradnji fabrike vode, demantovala je danas navode zrenjaninskih funkcionera da će izgradnja fabrike vode koštati 89 miliona evra. Kompanija navodi da te procene nisu tačne, i da je vrednost projekta 25,6 miliona evra kako je prvobitno bilo i navedeno.
– Krajem januara će biti organizovan sastanak u cilju definisanja finansijskih detalja i mogućnosti za korišćenje državne garancije obezbeđene kroz budžetski rebalans u julu mesecu prošle godine, a koja još uvek nije realizovana“ rekao je gospodin Joakim Dudej iz finansijskog sektora kompanije.
– Moramo da istaknemo da je vrednost investicije 25,6 miliona evra. Preduzeće „Vodovod i kanalizacija“ će se zadužiti tek nakon što postrojenje počne sa radom. Do tada, WTE finansira izgradnju postrojenja iz sopstvenih sredstava i zbog toga nam treba garancija. Naglašavamo da projekat nije koncesija, postrojenje će biti u vlasništvu Vodovoda. Sve ove važne informacije bile su predočene nekoliko puta Vodovodu, gradonačelniku i Gradskom veću i razumljivo su i jasno navedene u postojećem ugovoru, kaže Dudej.
Otplata zajma Vodovodu neće predstavljati teret, pošto je ta otplata projektovana na način da se rate prilagode kreditnoj sposobnosti Vodovoda. Pored toga, data je mogućnost Vodovodu da pozajmicu vrati prevremeno.
WTE će 15 godina garantovati zdravu vodu za građane, a u isto vreme, po njihovim navodima, operativni troškovi neće preći 0.34 EUR/m3. Konačnu cenu za građane odrediće JKP Vodovod i kanalizacija Zrenjanin.
– Kada postrojenje bude izgrađeno, građani će moći da dobiju oko 1.000 litara pijaće vode u svojim domovima, po ceni koštanja 1 litra flaširane vode koju kupuju sada. Građani i javnost mogu da budu sigurni kada je u pitanju kvalitet vode koja će se proizvoditi u Zrenjaninskom postrojenju. On je u skladu sa direktivama i standardima EU, koji su bili jedan od navedenih zahteva na tenderu. Nije problem da se izgradi postrojenje koje će biti u skladu sa srpskim standardima, međutim, u tom slučaju vrednost investicije bi porasla za nekoliko miliona evra. Zašto bi izlagali grad i njegove građane nepotrebnim troškovima, kada je Srbija već u procesu pridruživanja EU i kada se srpsko zakonodavstvo usklađuje sa evropskim. Takođe, poznato je da je nedavno nekoliko projekata u Srbiji izvedeno u skladu sa EU standardima uz dozvolu resornog ministarstva, rekao je Jorg Kering, tehnički direktor WTE-a i dodao da su izjave od strane Gradske uprave, gradonačelnika i predstavnika Skupštine grada u kojima se osporava tehničko rešenje kompanije WTE, pogrešne.
– Ponuda WTE obezbeđuje vrhunsku tehnologiju koja garantuje odličan kvalitet vode za piće. Vodu za piće proizvedenu po ovim standardima, koristi više od 500 miliona ljudi u 28 evropskih zemalja, zaključilo je rukovodstvo ove nemačke kompanije.