Đaci zrenjaninske Gimnazije uzburkali su protekle sedmice javnost u lokalu ali i Srbiji kada su javno progovorili o problemima sa kojima se suočavaju u školi.
Oni su na svim oglasnim tablama postavili protestno pismo bez potpisa, a u kom su otvoreno naveli da se u Gimnaziji pojedinim učenicima imućnih ili roditelja na položaju čine razni ustupci.
Kako je naveo Zrenjaninski socijalni forum, ti uticajni roditelji su vršili pritisak na profesore u nastojanju da svojoj deci koja imaju prosečan uspeh, iznude da školovanje završe kao vukovci.
Pre nego što je pismo skinuto sa svih oglasnih tabli, ono je već dostiglo značajan broj deljenja na društvenim mrežama te jecela Srbija za manje od dana bila obaveštena o ovom potezu razočaranih učenika.
Njihovo pismo prenosimo u celosti:
Nastavničkom kolektivu Zrenjaninske gimnazije,
Pre nego što počnemo, hteli bismo da naglasimo da ovo pismo nije upereno ni protiv jednog pojedinačnog učenika ili profesora, već želimo da skrenemo pažnju na jedan ozbiljan problem koji je nažalost prisutan i u mnogim drugim školama i koji je vaša kolektivna odgovornost.
Naime svi smo upoznati sa primerima nekih učenika koji su u povlašćenom položaju u odnosu na ostale učsnike. To nas nimalo ne iznenađuje. Razlog zašto smo odlučili da se oglasimo povodom toga tek sada je veoma prost.
Ovih dana desilo se nešto što smatramo da je drastičan slučaj, koji iziskuje i našu reakciju. Zbornicu potresa skandal: Jednoj osobi popravljen je veliki broj ocena da bi ta osoba završila srednju školu kao vukovac, mada je iz nekih predmeta čak trebalo da ima i trojku! Na određene profesore vršen je ogroman pritisak od strane dela sadašnjih, ali i bivših profesora (koji, očigledno, još uvek imaju veliki uticaj). Ono što je nas kao učenike šokiralo jeste što sve ovo seže još dublje. Ima mnogo primera.
Toj osobi je profesor napisao maturski rad. Ta osoba nijednu od ove četiri godine nije imala prosek za 5,00. Posle prve godine su zamenjena dva profesora iz tog razreda jer nisu htsli da joj više popravljaju ocene (Citiram: „Sad sam joj popravila i nikad više!“). Ma njihovo mesto dovedeni su profesori koji su bili spremniji da tolerišu nerad, neznanje i da daju pet jer ih tako zamoli mama.
Mi kao učenici želimo da vas upitamo: Zašto?
Zar su sve moralne vrednosti kojima ste nas učili, za koje ste se vi navodno zalagali, toliko ništavne?
Štrajkovali ste pet meseci, navodno ste se borili za neke principe. Sad vidimo koliko vrede vaši principi.
Govorili ste: „Bežite deco odavde, ovde nema budućnosti.“
Pa naravno da je nema. Obrazovni sistem treba da bude stub celog društva. Vi ste nam iz prve ruke pokazali na kakvom stubu počiva naše društvo.
Sve je namešteno u školi. Od početka. Razredi se sklapaju po principu ko-mu-je-tata. Postoje dupli standardi. Učenici sa vezom ne moraju da rade ništa i proći će bolje od mnogih koji ulažu više truda i imaju veće znanje. Ocene popravljaju mame, tate, babe, tetke. Maturski rad pišu profesori. Razredi u kojima su deca bogatih i uticajnih su uvek, igrom slučaja, za klasu bolji od drugih. Tu nešto ozbiljno ne štima.
Šta reći? Razočarani smo. Odbacili ste principe i vrednosti. Zaboravili ste šta su obraz i čast. Ukaljali ste ugled naše škole, a i škole kao institucije uopšte. I pre svega izigrali ste one koji su vam dali najviše poverenja. Pljunuli ste u lice učenicima.
Ali nije sve tako crno.
Bilo je onih koji su rekli: „Oprostite deco, nisam mogla. Popustila sam. Pritisak je bio prejak.“
Bilo je onih koji su šokirali zbog stvari koje su se od njih zahtevale.
Bilo je onih koje grize savest zbog onoga na šta su bili prinuđeni.
Bilo je onih koji su rekli: „Izvinite…“
I njima hvala.
A što se vas ostalih tiče želeli bismo da se zamislite nad ovim što ste upravo pročitali. Želeli bismo da se ovakve stvari više ne događaju, jer one idu na štetu svih. Želeli bismo da se podsetite šta to znači biti profesor.
Srdačan pozdrav, vaši učenici
Javnost u Zrenjaninu ovih dana priča da su se takve stvari dešavale ranije, ali da je postojanje društvenih mreža i transparentnost širenja informacija putem njih, otvorila mnogima mogućnosti da kažu glasno ono što ih tišti.
Česti su slučajevi da se iznošenje problema najpre desi na društvenim mrežama, i pre nego završe na rešavanje u nadležne institucije.