Članovi učeničke kompanije Black out koju čini petoro zrenjaninskih gimnazijalaca pokušavaju da uz pomoć igre koju su osmislili promene svest svoji vršnjaka i pomognu im u izgradnji zdravih navika. Ovaj tim, na čelu sa mentorom, profesorom filozofije Edijem Daruši trenutno učestvuje na Nacionalnom takmičenju Učeničkih kompanija, a svoj proizvod predstavlja na sajmu dostignuća mladih u Srbiji. Glasanjem na fejsbuk stranici (na ovom linku) možete ih podržati. O tome kako je izgledao rad na igirci, kako je prihvaćena i učešću na Nacionalnom takmičenju razgovarali smo sa Mihajlom Manigodićem, jedim od članova učeničke kompanije i njihovim mentorom profesorom Edijem Daruši.
Kako ste došli na ideju da kao proizvod učeničkog preduzeća napravite igricu?
Tehnologija prožima sve aspekte društva što dovodi do otuđivanja među ljudima. Društvene igre su sjajan način da se ponovo vratimo jedni drugima i mi smo u njima prepoznali ogroman potencijal.
Zbog čega su tema igrice bolesti zavisnosti?
Moto naše kompanije je mladi mladima i samim tim, vrlo nam je važno da budemo u toku sa dešavanjima među našim vršnjacima. Zavisnosti su svuda oko nas. Zato je mnogo važno širiti svest o tome.
Kako je izgledao rad na ovoj igrici?
Timski duh naše ekipe doveo nas je do ovoga na čemu smo. Kada se radi u timu, ideje samo nadolaze i uspeh je neizbežan. Ali pre svega, bilo je zanimljivo na kreativan i inovativan način doprinositi podizanju svesti kroz osmišljavanje igre.
Kako su reagovali Vaši roditelji, prijatelji kada ste im predstavili svoj proizvod?
Okruženje je bilo ogromna podrška. Zainteresovanost naših prijatelja bila nam je vetar u leđa. Nailazili smo na ohrabrivanje na svakom koraku, stvarno su svi bili uz nas i u tome je naša snaga.
Da li ste očekivali dobar plasman na regionalnom takmičenju i dobar prijem igrice u društvu?
Naš glavni cilj je bio da na ispravan način priđemo vršnjacima. Samo osmišljavanje igre, marketing… Sve je rađeno sa ciljem da nas mladi vide kao svoje prijatelje. Ovakvo prihvatanje naše ideje je samo posledica toga. „Dostignuća mladih“ uvek znaju da cene dobre inicijative. Biranjem socijalnog preduzetništva pokazali smo da smo svesni društva i svoje uloge u njemu i oni su to prepoznali.
Kome je igrica namenjena i čemu nas uči?
Black out skreće pažnju na ogroman problem zavisnosti i važnost njene prevencije. Igrači kroz igru shvataju da je benefit koje one pružaju samo prividan i da se rešenje krije u zdravim navikama. Zavisnici uvek gube i to je poruka koju šaljemo. Zdrav život je put uspeha.
Neopisivo nam je značilo što smo znali da imamo podršku Gradske uprave grada Zrenjanina. Uz nas su bili i Gradska narodna biblioteka i Kancelarija za mlade Zrenjanina, kao i, naravno, Zrenjaninska gimnazija. Svi izazovi se zaista lako prevaziđu kada znamo da nismo sami u njima. Lokalni mediji su ispratili svaki naš korak! Sve ovo nam je dokaz da radimo pravu stvar.
Ko je za šta bio zadužen u timu?
Odgovornost i zaduženja smo podelili tako da je svako imao priliku da da svoj maksimum. Kroz sve smo prošli zajedno i radna atmosfera izgledala je više kao druženje nego kao rad. Takav pristup u preduzetništvu uvek vodi do uspeha.
Ima li zainteresovanih za Vaš proizvod i ko su najčešće kupci igrice?
Naša društvena igra prepoznata je od strane svih koji su je igrali kao sjajna prilika za zabavu. Black out se igra na časovima, odmorima, rođendanima, žurkama… Potražnja za igrom je ogromna, pre svega od strane mladih, kojima je primarno i namenjena.
Da li je prevazišla lokalno tržište i gde je za sada najdalje stigla?
Pristižu poruke i pitanja iz svih krajeva Srbije i to nam je dodatna motivacija, koje svakako, nikada nije ni manjkalo jer je naš cilj bio bolje društvo za sve.
Kako se može doći do Vaše igrice?
Odnedavno, naša kompanija ima i sajt blackout.rs na kom možete pronaći tekstove o svim vrstama zavisnosti, našim aktivnostima sa galerijom, kao i samu igru.
Kakvi su dalji planovi što se tiče ove igrice?
U budućem periodu predstoji nam još brdo aktivnosti kojima se vrlo radujemo. Trenutno učestvujemo na Nacionalnom takmičenju učeničkih kompanija u Beogradu na koje smo prošli osvojivši drugo mesto na Regionalnom nivou. Važno je u svemu videti priliku za napretkom, a posebno u vremenu koje nam sleduje.
Članovi tima Black out kao vizionari
Profesor filozofije i mentor Edi Daruši kaže da je rad sa učenicima Zrenjaninske gimnazije, članovima Učeničke kompanije Black out, predstavljao neizmerno vrelo sticanja novih znanja i veština.
„Učenici okupljeni oko Učeničke kompanije već imaju iza sebe niz značajnih projekata, recimo Need for green, gde su u najboljem svetlu pokazali svoje kompetencije za timski rad, pažljivo slušanje drugih i vremena u kojem žive, kritičku refleksiju svoga rada, saradnju sa stejkholderima, ali i pre svega, kreativnost ideja i inovativnost u njihovoj implementaciji“, ističe profesor.
Proces rada Učeničke kompanije, navodi, bio je vrlo dinamičan.
„Pratio sam kako učenici od prvobitne eklektične projektne ideje ogrlice za pse, i to putem timskog razgovora i dogovora, pažljivog preispitivanja i osluškivanja potreba njihovih vršnjaka, ali i šire populacije, odnosno analizom vremena u kojem žive, sazrevaju sa novom projektnom idejom društvene igrice. Prepoznavši kao ozbiljan problem u njihovom okruženju medijsku promociju i nametanje nezdravih životnih stilova, bolesti zavisnosti, ugroženo mentalno zdravlje mladih, udaljavanje i zatvaranje mladih u sebe, nepoverenje u institucije naši učenici okupljeni u Učeničkoj kompaniji Black out ponudlili su inovativnu ideju kojom nastoje da odgovore na izazove vremena u kojem živimo“, objašnjava Daruši.
Kako je moto kompanije mladi mladima, pravila igirce podrazumevaju okupljanje igrača.
„Ova društvena igrica zahteva neposredno učešće i okupljanje igrača „za istim stolom“ za vreme časa, odmora, druženja, žurki. Ideja je odgovor na atomizaciju njihovih vršnjaka koji igrajući kompjuterske igrice bivaju sve više udaljeni jedni od drugih. Dakle, osim što spaja mlade ljude, ali i druge generacije, igrica razvija i njihove socijalne veštine, rad sa drugima kroz igru, pažljivo praćenje toka igre, pamćenje strategije njihovih saigrača, stvaranje poverenja u institucije, razvijanje kritičke samorefleksije i prepoznavanje bolesti zavisnosti kao ozbiljnog društvenog problema. Jednom rečju učesnici njihove igre razvijaju socijalne veštine, a upravo su i to članovi Učeničke kompanije Black out prepoznali kao veliki problem kod mladih: otuđenje jednih od drugih“, precizira profesor.
Učenici su prepoznali izostajanje negovanja zdravih životnih stilova kao ozbiljan problem kod mladih.
„Zavisnost od psihoaktivnih supstanci, alkohola, kocke i interneta veliki je društveni problem. Tokom igrice igrači na zanimljiv način bivaju uvučeni u socijalni vrtlog zavisnosti da bi sazrevali tokom igrice obraćajući se i relevantnim faktorima koji mladima treba da pomognu u prevazilaženju bolesti zavisnosti. Treba naglasiti da je u rad Učeničke kompanije uključen i naš učenik koji se profesionalno bavi igricama što je značajno doprinelo u rešavanju izvesnih nedoumica. Lično sam impresioniran njegovim idejama u igrici vezanim za zloupotrebe droga, alkohola, kockanja odnosno ponašanje igrača tokom kretanja po tabli: kretanje napred kao prvobitni zanos, a zatim vraćanje igrača unazad na tabli igrice kao metafora pada u zavisnost! Igrica je realan odraz stvarnosti i to je čini značajnom u svesti igrača. Takođe je i grafički dizajner trebao vizuelno da približi igricu mladima u čemu je po svedočenju igrača i uspeo“, ističe Edi Daruši.
Igrica Black out doživela je za kratko vreme neverovatan pozitivan odjek u Zrenjaninu.
„Učenička kompanija Black out gostovala je sa svojom igricom na lokalnim i regionalnim televizijama. O njima su pisali lokalni i regionalni štampani i elektronski mediji. Učestvovali su na mnogobrojnim manifestacijama i tribinama kao primer dobre prakse kada je reč o mentalnom zdravlju mladih. Grad Zrenjanin odnosno gradonačelnik Salapura Simo ugostio je kompaniju i zajedno sa učenicima igrao igricu, pri čemu je naglasio da igricu treba uvesti u sve nivoe obrazovanja. Igricu igraju porodice u svom domu, deca na žurkama, gradonačelnik grada Zrenjanin, novinari, učenici na časovima Građanskog vaspitanja i na ČOS-u, prilikom različitih manifestacija, u školskom parku“, s ponosom ističe profesor.
Za članove Učeničke kompanije kaže da su pravi vizonari.
„Snažni mladi preduzetnički duhovi koji prepoznaju probleme mladih, kreativni u nuđenju ideja, inovativni u pristupu proizvodu koji nadograđuju i poboljšavaju. Jednom rečju vizionari. Od igrača se traži da na zanimljiv i zabavan način preispitaju svoje životne stilove i navike i to uz pomoć i saradnju sa svima koji su učesnioci u tom procesu: vršnjaci, obrazovni sistem, zdravstvo i drugi. Samu igricu već koristim u nastavnom procesu jer verujem da je učenicima mnogo zanimljivija od suvoparnih predavanja o bolestima zavisnosti. Moj predlog gradonačelniku da obezbedi i drugim obrazovnim institucijama Black out da bi na časovioma nastavnici putem ove igrice, koristeći je kao nastavno sredstvo, promovisali zdrave životne stilove, naišao je na pozitivan odgovor“, kaže profesor Daruši.
„Igricu ponesite „pod miškom“ raširite je u parku, kancelariji, na žurci i krenite u avanturu“, zaključuje naš sagovornik.
Fotografije ustupio Edi Daruši