Od početka godine zrenjaninska bolnica je kroz projekte Pokrajinskog sekretarijata za zdravstvo nabavila opremu u vrednosti od preko sto miliona dinara. Samo za kupovinu najsavremenijeg laparoskopskog stuba koji će se koristiti za potrebe Odeljenja za prijem i zbrinjavanje urgentnih stanja i digitalni mamograf izdvojeno je više od 43 miliona dinara. Zahvaljujući ovim aparatima pacijetni mogu da računaju na kvalitetniju uslugu, kažu u zrenjaninskoj bolnici.
Najsavremeniji laparoskopski stub zamenio je stari koji su lekari Urgentnog centra u Zrenjaninu koristili u prethodnih deceniju i po. Vrednost ove investicije je blizu 16 miliona dinara.
„U pitanju je najsavremenija tehnologija. Ovo je, zapravo, prvi stub ove generacije u Srbiji. Za upoznavanje su nam čak predlagali da idemo u drugu državu da bismo videli kako radi, ali princip rada je isti, samo su mogućnosti daleko bolje nego što smo imali sa prethodnom generacijom. U suštini sa ovim su najviše dobili pacijenti tako što ćemo mnogo bezbednije i sigurnije raditi“, kaže dr Vanja Kunkin, pomoćnik direktora za medicinska pitanja i opšti hirurg.
„Prošli stub je bio star oko 15 godina i ovo zaista znači za nas. Prvo sam monitor je 4K, gde mi vidimo najsitnije detalje, ima opciju i 3D snimaka gde možemo da vidimo kako bi izgledalo i da otvoreno operišemo, tačno da vidimo kako izgleda krvni sud, žučni put, svaku strukturu možemo da ispratimo onako kako bismo je videli sopstvenim očima“, dodaje naš sagovornik.
Optika je, naglašava, sva 4K i omogućava detaljnu rezoluciju.
„Uz koordiniranje određenih reagenasa preoperativno mogu tačno da se iscrtaju određenom bojom žučni putevi, može da se vidi kako izgleda tumor, da li je ostao deo tumorskih ćelija ili delova tumora nakon resekcije, mogu da se vide krvni sudovi, da li su određeni delovi organa dobro prokrveljni. Pre nismo imali te mogućnosti i mi uradimo resekciju, a određeni deo ne dobija krv i onda tu nastaju određene komplikacije“, precizira Kunkin.
„Najveća prednost korišćenja ovog stuba je preciznost koju dobijamo tokom operacije. U Urgentnom centru standardno radimo bar 200 laparoskopskih operacija. U pitanju su slepa creva, žučne kese, procedure na debelom crevu i ginekološke procedure. Sa ovim dobijamo da te pacijente koje smo inače radili, radimo mnogo unapređenije, bezbednije i kvalitetnije u odnosu na dosadašnje uslove“, navodi naš sagovornik.
Zrenjaninska bolnica dobila digitalni mamograf
U zrenjaninsku bolnicu stigao je i najsavremeniji digitalni mamograf. Za ovo je izdvojeno više od 27,5 miliona dinara.
„Do sada smo imali analogne mamografe u funkciji, a sada imamo digitalni. Mamograf ovog kvaliteta nema ni jedna bolnica u Banatu. Bićemo posebno ponosni da u naredne dve do tri nedelje krenemo sa snimanjima. Nakon merenja, čekamo dozvole u Vinči i dozvole od Direktorata koji je odgovoran za davanje dozvole za svaki izvor zračenja. Od toga zavisi kada ćemo krenuti sa snimanjima. Mi imamo obučena dva doktora koja rade mamografije, a radimo na tome da organizujemo obuku za još nekoliko lekara i da proširimo broj radiologa koji će to raditi“, kaže dr Igor Kitaresku, direktor Opšte bolnice „Đorđe Joanović“ u Zrenjaninu.
Dodaje da uprkos kvaru koji je postojao na starom mamografu, žene iz Zrenjanina nisu ostale bez neophodnih pregleda.
„Ono na šta sam posebno ponosan jeste da smo nakon kvara mamografa koji se desio u proleće prošle godine u saradnji sa kolegama iz doma zdravlja, Kliničkog centra Vojvodine i kikindske bolnice preusmerili dijagnostičke mamografije ka ove dve ustanove. Naše sugrađanke su bile zbrinute u ovim centrima i niko nije ostao bez mamografije do nabavke novog aparata. Istovremeno smo u saradnji sa Batutuom prošle godine doneli pokretni digitalni mamograf u krug bolnice, pa je skrining mamografije urađen ženama koje su bile na listi čekanja, a koja je brojala nekoliko stotina pacijentkinja“, objašnjava naš sagovornik.
„Odgovorno tvrdim da su mamografije u regionu Srednjeg Banata rađene svima kojima su bile potrebne tokom prošle i ove godine. U ovom trenutku nema listi čekanja ni za mamograf, niti za magnet. Kad budemo počeli da radimo, radićemo bez listi čekanja“, navodi Kitaresku.
Zrenjaninska bolnica, dodaje, ima odličnu saradnju sa KCV i bolnicom u Kikindi.
„Još jednom bih da se zahvalim KCV i kikindskoj bolnici što su nam izašli u susret kada je reč o pregledima naših sugrađanki na mamografima. Istovremeno, moram da kažem da sa kikindskom bolnicom imamo odličnu saradnju, jer mi njima pomažemo u oblastima ortopedije i psihijatrije. Oni nama pomažu u oblastima mamografije i hematologije. Tako da građani ovog dela Banata imaju sve ono što im je potrebno u ova dva centra. Severni Banat ovde radi pejsmejkere, a intervnecije u angio sali se ovde rade i za deo Južnog Banata, tako da smo se mi tu istakli. Sve ono što mi nismo nekada u mogućnosti da uradimo, radimo u centrima koji su nama lokacijski najbliži“, kaže direktor zrenjaninske bolnice.
Zapošljavanje stručnjaka
Uz rad na nabavci nove opreme, ističe, mnogo se ulaže i u osnaživanje kadra.
„Nedavno smo zaposlili patologa subspecijalistu citologije u našoj bolnici. Radi se o čoveku sa 20-to godišnjim iskustvom koji je do sada radio u bolnici u Šapcu i u inostranstvu. Ponosni smo što je deo našeg tima. U oblasti hirurgije imamo dva hirurga koji su to završili u ovoj godini, a radimo i u ostalim oblastima, pre svega, u oblasti oftalmologije da dovedemo jednog operatera koji će da radi dodatno operacije katarakte. U prethodnom periodu smo primili u stalni radni odnos veliki broj lekara i sestara, a tokom ove godine je više od desetoro specijalista došlo u našu bolnicu“, zaključuje Igor Kitaresku, direktor zrenjaninske bolnice.