Zlatni septembar – mesec podrške deci oboleloj od malignih bolesti, NURDOR je obeležio u 35 gradova širom Srbije. Među njima je bio i Zrenjanin. Na platou ispred Gradske narodne biblioteke najmlađi stanovnici grada su pevali, svirali i plesali, a i učesnici i posetioci su mogli da doniraju novac za uređenje bolnica po meri deteta.
Ove godine mesec podrške deci oboleloj od malignih bolesti posvećen je širenju vizije o značaju kontinuriane podrške hrabroj deci i njihovim porodicama, kao i prikupljanju sredstava za realizaciju predstojećih projekta i nastavku ulaganja u podizanje nivoa zdravstvene zaštite u svim centrima lečenja.
“U Srbiji svakog dana jedno dete oboli od raka. Na nama kao društvu je odgovornost da obezbedimo najbolje moguće uslove i kvalitet lečenja u svim zdravstvenim centrima u Srbiji. To podrazumeva rekonstrukciju/adaptaciju hematoonkoloških odeljenja prema najvišim standardima, ulaganje u opremu i zdravstveni kadar i stvaranje toplog, podržavajućeg okruženja prilagođenog deci. Zahvaljujući podršci donatora NURDOR kontinuirano radi na ulaganju u svih šest hematoonkoloških odeljenja u zemlji. 2018. izgrađeno je potpuno novo hematoonkološko odeljenje u Nišu i u potpunosti renovirano odeljenje u Kragujevcu”, poručuju iz Nurdora.
NURDORova podrška zlata vredna i ovog puta bila su deca i mladi Zrenjanina. Muzička škola „Josif Marinković“, Horić vrtića „Vila“ i „Crvenkapa“, Baletska škola „Dimitrije Parlić“, KUD „Moja Sosa“, KUD „Pionir“, Hor Kulturnog centra Zrenjanin, Free dance studio i hor Prepodobni Rafailo Banatski. Svi zajedno su svojim nastupima poslali ljubav i podršku drugarima koji se leče.
“Godinama učestvujemo u svim humanitarnim akcijama koje se dešavaju na nivou grada, pa smo se i ovoga puta rado odazvali pozivu Gradske bibilioteke i Kulturnog centra. Jako je važno da deca u najmlađem uzrastu nauče da prihvate različitosti i da prihvate svu decu. Da onima koji vode svoje najvažnije životne bitke pruže podršku ukoliko su uključeni u sistem predškolskog vaspitanja i obrazovanja, jer će se na taj način i ta deca i njihove porodice bolje osećati. Važno je i da nauče da budu humani. I oboleloj deci i njihovim porodicama je teško i sigurno je da im svaka podrška znači”, kaže Tatjana Lojović, pomoćnik direktora Predškolske ustanove Zrenjanin.
Deca iz Predškolske ustanove Zrenjanin su poruke podrške ispisala na listićima koji su postali krošnja drveta koje će biti poslato jednom od hemato-onkoloških odeljenja na kojima se deca leče ili jednoj od roditeljskih kuća u kojima borave dok traje lečenje. Iz Zrenjanina će u novu roditeljsku kuću stići i drvo masline koje sa ljubavlju šalju volonteri iz biblioteke i Kulturnog centra Zrenjanin.