Tradicionalno takmičenje u kuvanju riblje čorbe „Zlatni kotlić 2021“ u organizaciji Udruženja paraplegičara Banata, održano je danas na motelu „Šumica“. Kiša koja je povremeno padala, nije uticala na prisustvo i raspoloženje 19 ekipa iz Srbije.
Za dobru čorbu potrebno najmanje tri vrste ribe
Redovni gosti i takmičari su i članovi Udruženja paraplegičara iz Novog Sada.
„Volim da učestvujem na kulinarskim takmičenjima, i odlično se snalazim. Ne takmičim se samo u kuvanju čorbe, već i u spremanju drugih đakonija. Do sada sam imala sreće i osvajala sam već neke nagrade. Pre par godina sam baš ovde u Zrenjaninu osvojila prvo mesto za riblju čorbu. Za dobru riblju čorbu, početni korak je svakako ljubav prema kuvanju ovog jela. Svaki kuvar naravno dodaje sastojke koje naziva „tajnim sastojcima“, i koji su presudni za dobar ukus. Za pravu i dobru čorbu potrebno je upotrebiti više vrsta ribe, najmanje dve ili tri da bi to bio pravi ukus. Danas smo kombinovali meso šarana, tolstolobika, a ima i amurovine, nadamo se da je ovo dobitna kombinacija“, istakla je članica Udruženja paraplegičara iz Novog Sada Biljana Franić.
Udruženje „Fruška Gora-Srem“ iz Stare Pazove je skoro uvek među tri najbolje ekipe.
„Ovo je tradicionalno druženje, i takmičenje na kojem rado učestvujemo svake godine. Uvek koristimo priliku da dođemo u ovaj prelepi park „Šumice“ da se družimo. Nije bitno da li ćemo pobediti ili ne, važno je da smo ovde. Naravno da je nagrada uvek bilo u ovoj i ostalim disciplinama, i uvek smo među najboljima. Konkretno za čorbu je potrebno što više različitih vrsta riba, jer to je umetnost pravljenja. Danas imamo samo meso šarana, ali dobra prvoklasna čorba se može napraviti i od toga. Meso šarana je osnova svake čorbe, dok meso ostalih riba je samo dodatak koji garantuje prvo mesto“, pojasnio je predsednik Udruženja paraplegičara „Fruška Gora-Srem“ Goran Rajković.
Ove godine inkluzivno takmičenje
„Ovo takmičenje ima dugu tradiciju, više od dve decenije. Prema rečima naših starijih članova, prvo takmičenje je organizovano 1998. godine. Rešili smo da ove godine uvedemo inovacije, i da takmičenje bude inkluzivnog tipa. Pored udruženja paraplegičara, pozvali smo i udruženja osoba sa invaliditetom, kao i neka druga sa kojima sarađujemo. Učestvuju i udruženja, koja su izrazila želju da budu danas sa nama. Ima 19 ekipa sa teritorije Vojvodine, i iz nekoliko gradova iz Srbije. Nagrade za prva tri mesta su simbolična kao i svake godine, imamo pehare i medalje. Za najbolji kotlić smo spremili i specijalnu nagradu. U pitanju je umetnička slika koju je naslikala Jelena Stojkov, članica Udruženja penzionera iz Zrenjanina. Nadamo se da će svi danas uživati i dobro se provesti“, naglasio je predesednik Udruženja paraplegičara Banata Nenad Krbavac.
Tročlani žiri je imao puno posla i težak zadatak, da izabere tri najbolje u konkurenciji od 19 čorbi. Na kraju su presudili detalji, pa je 3. mesto osvojilo udruženje iz Čačka, 2. mesto udruženje iz Rume, a 1. mesto udruženje kuvara iz Stajićeva.
„Ovo nije prvi put da osvajamo nagradu, ali svaka je draga. Za kuvanje smo danas koristili samo meso šarana. Kuvali smo sa lukom i sa raznim začinima, i još po nekim tajnim sastojcima, koje nećemo otkriti. Potrebna je dobra crvena paprika, najbolja je ova iz Martonoša. Kuvani paradajz je takođe presudan za dobar ukus. Najbolje je upotrebiti domaći i to onaj koji je kuvala mama, a ne tuđ. Mamin ima odličnu gustinu i poseban ukus“, uz osmeh je poručio kuvar iz Stajićeva.