U naredna tri meseca brojni vrtići u Zrenjaninu biće rekonstruisani. U većini će se raditi novi toaleti i biće zamenjena stolarija. Za ovaj posao iz lokalnog budžeta izdvojeno je 33 miliona dinara. O tome koji će se tačno radovi i u kojim vrtićima izvoditi razgovarali smo sa Željkom Cvijanovićem, direktorom Predškolske ustanove Zrenjanin.

Predškolska ustanova Zrenjanin u narednom periodu kreće u obimnu i značajnu rekonstrukciju i obnovu objekata.
„Mi imamo građevinsku sezonu koja je vrlo kratka za nas. Ona može da traje do 25. avgusta, pa se trudimo da što više poslova uradimo kako bi naša deca i kolege ušli u bolje, opremljenije i uređenije prostore“, kaže Željko Cvijanović, direktor Predškolske ustanove Zrenjanin.
„Vrtić Leptirić će dobiti kompletnu novu stolariju na oba sprata. Prošle godine smo u ovom objektu uradili osam kupatila. Ovo je faza dva rekonstrukcije nakon koje ćemo na izvestan način početi da dolazimo na onu energetski efikasnu osu koja je potrebna za objekte dečije zaštite“, objašnjava naš sagovornik
Na spisku za radove su i mnogi drugi vrtići.
„U Biberčetu i Čika Jova Zmaj ćemo raditi kupatilo. Za Poletarac su predviđeni, takođe, kupatilo i stolarija. U vrtiću Alisa radi se sanacija terase koja je u lošem stanju. Ona je od samog starta predstavljala problem. Tu izolacija i hidroizolacija nisu bile dobre i imali smo brojne probleme sa prokišnjavanjem. Na stranu što je objekat urađen tako kako je urađen, pa A blok koji je trebalo da bude izgrađen nikada nije izgrađen. Praktično strukturno je narušen integritet celog objekta. Sada imamo problem u tom komunikacionom delu. To je kula koja je trebalo da služi kao prolaz između A i B bloka. Ona zakišnjava mnogo više nego što bi zakišnjavalo da je tu prednji deo objekta. To moramo da saniramo. U objektu Dečija radost radi se rekonstrukcija kuhinje i kupatila za vaspitače, dok se u Pčelici menja stolarija“, navodi Cvijanović.
„U vrtiću Zvezdica imamo ozbiljan problem, jer je objekat pukao. Tu su se povukle podzemne vode i to je povuklo deo objekta. To nije usamljen slučaj. Sličnu situaciju smo imali pre dve godine u Pčelici, u Snežani pre više od 3-4 godine. Pokušaćemo bar u segmentima da popravimo objekte, jer za to je potreban ozbiljan plan sanacije koji zahteva drugačiju dinamiku i dokumentaciju“, objašnjava direktor Predškolske ustanove Zrenjanin.
Nedavno je prilaz vrtiću Bambi asfaltiran, ali tokom leta i u ovom objektu će biti majstora.
„Kod Bambija je bio 50 godina star nanos asfalta koji je prestao da ima prvobitnu funkciju, pa su roditelji jako teško dolazili do objekta u kišnim uslovima, jer je stajala ogromna količina vode. To smo sada završili. Ono što će se raditi u narednom periodu jeste kupatilo. U Snežani radimo tri kupatila i moramo unutra da osvežimo estetiku objekta koja odavno nije rađena. U pitanju je krečenje. Snežana je jedan od prioriteta. U Sunčici se rade oba kupatila. To su kupatila stara više od 50 godina i skoro su neupotrebljiva“, kaže Cvijanović.
I centralna kuhinja će doživeti ozbiljnu transformaciju.
„Osim toga što u nju ulaze brojne nove mašine koje ćemo nabaviti, za to je potrebno obezbediti i drugačiju organizaciju prostora, naročito kod hladne pripreme i kod skladištenja robe. U Maslačku smo upravo odradili asfaltiranje i rešili decenijski problem ulaska roditelja kada su velike kiše. Jednostavno tamo nije moglo da se prođe“, kaže naš sagovornik.
„U vrtiću Neven imamo jasleni obuhvat i imamo problem što taj objekat ima 20 krovnih prozora i nijedan ne može da se zatvori. To traje već godinama. Sada ćemo promeniti svih 20 prozora i sačuvati integritet objekta i krenuti odozgo da ga sređujemo kako bismo eventulano u nekoj budućnosti tu napravili uslove za još jednu vaspitnu grupu. Takođe, ovde će se raditi još i hodnik i ulazna vrata. Kada je reč o vrtiću Vila tu moramo da odradimo ogradu i stubove. Zavodu za zaštitu spomenika kulture podneli smo zahtev, oni su nam odobrili da sa istim materijalima odradimo te stubove. Isto je i za Dečiju radost. To su objekti koji su stari preko 100 godina i zahtevaju ozbiljno održavanje. Jako puno objekata, jako puno posla, a jako malo vremena“, ističe Cvijanović.
Za radove koji će se izvoditi tokom leta novac je obezbeđen iz gradskog budžeta.
„Imamo odobrenih 33 miliona dinara za finansiranje svega ovoga što sam nabrojao. Javna nabavka je bila, sedam firmi je učestvovalo, a firma iz Zrenjanina je dobila posao. Nadam se da će sve biti u redu, jer prvi put radimo sa tom firmom. Ono što mora da se zna jeste da su jedne od najbrže rastućih cena na tržištu upravo cene građevinskog materijala, kao i radova, jer imate ozbiljan nedostatak radne snage koja je potrebna za takvu vrstu radova“, navodi naš sagovornik.
U Predškolskoj ustanovi se nadaju da će i radovi na izgradnji vrtića Bajka biti završeni do 1. septembra.
„Kada je reč o vrtiću Bajka tu su izliveni temelji samci, a izlivaju se trakasti temelji. Koliko znam, to je će uskoro biti završeno. Bilo je kašnjenja u radovima što zbog vremena, što zbog viškova radova koji su se pojavili. Najpre je moralo da se ukloni korenje drveća koje ne sme da bude ispod temelja. Onda se pojavila ogromna septička rupa koju niko nije očekivao. Stabilizacija zemljišta je jako važna i to su stvari koje su prolongirale izgradnju. Nadam se da će izvođač ispoštovati rok, jer taj rok zaista je od krucijalnog značaja za Predškolsku ustanovu. Vrtić Bajka treba da primi između 110 i 140 dece u septembru“, kaže Cvijanović.
„Mi smo za sada, uz zaista veliku ljubaznost roditelja, uspeli nekako da taj problem premostimo, jer smo decu iz Bajke premestili u tri druga objekta. Ima roditelja koji su povukli decu iz jaslenih grupa, jer im lokacija tih drugih objekata nije odgovarala. Ali, svi treba da znaju da smo tu decu mogli da premestimo samo u objekte koji imaju jaslene grupe. Prolongiranje izgradnje objekta Bajka, ako do toga dođe, povlačiće i problem sa tih 140-oro dece koje mislimo da tamo smestimo. Na izvođaču je da odradi svoj posao. Radovi su delom pokriveni novcem pokrajine, delom iz gradskog budžeta“, objašnjava.
Upis mališana u vrtiće Predškolske ustanove Zrenjanin za narednu školsku godinu je završen i očekuje se da 1. septembra u vrtiće i jaslice krene oko 2.800 dece.
„Pre dve godine promenili smo sistem upisa, tako da deca koja se jednom upišu u Predškolsku ustanovu ostaju upisana do odlaska u školu. Mi u prvi razred ove godine ispraćamo oko 650-oro dece i to je broj dece koji možemo da primimo. Sve preko toga je tehnički nemoguće. Ustanova je kreirana da primi između 2.100 i 2.200 dece, a mi smo prošle godine upisali 2.750 dece. To je istorijski maksimum. Moramo da razumemo da su lokalna samourpava i Predškolska ustanova uradile sve da nema listi čekanja, ali zbog ozbiljnog interesovanja za jaslenu grupu koje je iz godine u godinu sve veće, bojim se da postoje realne osnove da ubuduće Predškolska ustanova ima liste čekanja“, kaže Cvijanović.
Svima je, dodaje, jasno da su Zrenjaninu potrebni novi vrtićki kapaciteti, ali za sada novca za izgradnju novih objekata nema.
„Ja sam 37 godina u Predškolskoj ustanovi i prošao sam mnogo sastava lokalne samouprave. Mogu reći da nijedan sastav nije toliko izdvajao kao ovaj za Predškosku ustanovu. Nikada nije bilo više ulaganja, opremanja kao što imamo poslednje dve ili tri godine. Lokalna samouprava prepoznaje probleme. Jedan vrtić sa kompletnom opremom košta preko milion evra. Možemo da razgovaramo šta za lokalnu samoupravu predstavlja milion evra, ali to su zaista ogromna sredstva“, ističe Cvijanović.
Na Predškolsku ustanovu, dodaje, ide skoro 12 posto ukupnog budžeta grada.
„To nikada nije bilo do sada. Tako da sa jedne strane imate volju, imate saznanje da su potrebni novi vrtići, ali novac je problem. Nadam se da ćemo u dogledno vreme otpočeti razgovore za nove objekte. Oni ne moraju biti od 950 kvadrata, kakav je Bajka. To mogu biti manji objekti koji bi smanjili pritisak na objekte Leptirić, Biberče i još jedan objekat koji bi bio u centru zato što veliki broj korisnika dolazi u centar da radi i onda nam je potreno da imamo objekat u koji bi oni mogli da ostavljaju dete na putu ka poslu. Naročito je važno graditi objekte u blizini glavnih komunikacija. Recimo ako uzemte da je magistrala jedna žila kucavica koja ide kroz grad, tu treba raditi objekat zbog brzine i lakoće dolaska do njega“, objašnjava.
„Namenski objekti su važni. Morate da uzmete u obzir činjenicu da imate ogromno povećanje korisnika automobila i silne probleme oko dovoženja dece, jer nemate gde da stanete. U jednom momentu imate 450 zaposlenih u Predškolskoj ustanovi, 2.750 dece i 2.750 roditelja koji dovode tu decu. Kada razmišljate o objektu morate da razmišljate o komunikaciji sa tim objektom, o ulasku i izlasku. Zrenjanin je gusto postavljen i jako je teško naći takve parcele“, zaključuje Željko Cvijanović, direktor Predškolske ustanove Zrenjanin.