Pre nekoliko dana Srbiju je zadesio tropski talas. Temperatura preko 40 stepeni očekuje se u subotu, a veoma toplo, kažu prognostičari, biće do kraja jula. Zbog toga i apeli nadležnih službi da se u najtoplijem delu dana bez preke potrebe ne izlazi, da se vodi računa o hrani koja se jede i ne pali vatra na otvorenom.
Za 24 sata Hitna pomoć u Zrenjaninu zabeležila je 50 lekarskih izlazaka, što je više nego uobičajeno.
„Bilo je oko 30 sanitetskih transporata plus redovne dijalize. Ljudi se najviše žale na bolove u glavi, probleme sa pritiskom, bolove u grudima… Povećan je i broj šlogova, viroza ne vezanih za COVID i stomačnih viroza. Molimo građane da poštuju mere lične zaštite od korone, preporuke i mere zaštite od sunca“, navode u Domu zdravlja „Dr Boško Vrebalov“.
Kontrola hrane tokom visokih temperatura
U ovako ekstremnim uslovima veoma je bitno obratiti pažnju na ispravnost hrane.
„Na području Srednjobanatskog okruga u letnjem periodu izvršeno je 14 kontrola objekata. Utvrđeno je pet neusaglašenosti i neškodljivo uništeno 73,20 kg mesa i proizvoda od mesa. Kontrolisane su dve poslastičarnice, dve mesare, sedam ugostiteljskih objekata, jedan kiosk brze hrane i dve pijace. Kao i prethodnih godina u letnjim mesecima veterinarska inspekcija pojačano vrši kontrole zbog visokih temperatura“, navode u Upravi za veterinu Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede.
„Preporuke potrošačima su da kupuju proizvode poznatog porekla iz rashladnih vitrina, obrate pažnju na temperaturu čuvanja proizvoda, provere rok upotrebe i deklaraciju na proizvodu. Takođe, preporuka je da održavaju higijenu svega što dolazi u kontakt sa hranom, obezbede zaštitu prostora i hrane od insekata, kao i da peru ruke toplom vodom i sapunom pre pripreme hrane. Građani treba da kupuju namirnice samo u registrovanim objektima za tu namenu, kao i da se trude da namirnice koje su lako kvarljive, posle kupovine što pre smeste u rashladne uređaje tj. prekid hladnog lanca treba što kraće da traje“, dodaju u ovoj instituciji.
Opasnost od izazivanja požara
„U toku jula, Odeljenje za vanredne situacije u Zrenjaninu je imalo ukupno 91 intervenciju, od kojih je 82 intervencije na požarima na otvorenom prostoru. U ovim požarima nije bilo ljudskih žrtava, ali je pričinjena znatna materijalna šteta. Sektor za vanredne situacije će u narednom periodu, zajedno sa pripadnicima drugih linija rada Ministarstva unutrašnjih poslova, nadležnim inspekcijskim službama republičkog i lokalnog nivoa, intenzivirati obilazak terena u cilju otkrivanja i procesuiranja neodgovornih građana koji ne poštuju Zakonom propisane odredbe, a sve sa ciljem podizanja nivoa bezbednosti naših građana. Ovim putem apelujemo na sve građane da se odgovorno ponašaju, da ne vrše spaljivanje smeća i biljnih ostataka na otvorenom prostoru kako ne bi izazvali požar“, navode u Sektoru za vanredne situacije u Zrenjaninu.
„U narednom periodu očekuju se visoke temperature koje povećavaju opasnost od nastanka požara. Naročito su izraženi požari na otvorenom prostoru koji se veoma brzo šire, zahvataju velike površine i predstavljaju realnu opasnost za živote i zdravlje naših građana, a često nanose velike materijalne štete. Uzrok svih ovih požara, u najvećem broju slučajeva je ljudski faktor, odnosno neodgovorno ponašanje naših građana. Zakonom o zaštiti od požara i drugim zakonima zabranjeno je spaljivanje trave i niskog rastinja i spaljivanje smeća na otvorenom prostoru, ostataka strnih useva, kao i loženje vatre u šumi i na udaljenosti od 200 metara od ruba šume. Za nepoštovanje propisanih odredbi zakona zaprećene su novčane kazne u iznosu od 10.000 dinara za fizička lica i 300.000 do 1.000.000 dinara za pravna lica“, podsećaju.
Kako da se što lakše podnese visoka temperatura?
Podsećamo da ukoliko morate da izlazite u najtoplijem delu dana sa sobom uvek nosite flašcu vode. Osim vode mogu se piti čaj, limunada, ceđeni sokovi koji ne treba da budu previše rashlađeni. Istovremeno, treba izbegavati alkohol, energetska i slatka pića, kao i sve napitke na bazi kofeina.
Tokom letnjih vrućina treba jesti hranu sa manje masnoća. A to su meso, riba, voće, povrće… Dobrodošao je i sladoled, ali u manjim količinama.
Oprez treba voditi i prilikom rashlađivanja prostorija u kojima se boravi. Prozore treba otvarati ujutru i uveče, a tokom dana držati zatovrene. Klimu treba podesiti tako da razlika između unutrašnje i spoljašnje temperature ne bude veća od 10-ak stepeni.
Decu i kućne ljubimce nikako ne ostavljati u automobilu, čak i kada je parkiran u hladovini.