Pedesetih godina prošlog veka pedagozi Osnovne škole „Servo Mihalj“ veliku pažnju posvetili su sportskim aktivnostima u tom naselju.
Zahvaljujući nastavnicima fizičkog vaspitanja i istorije Peteru Lendvaiu i Miklošu Karlu, koji su bili igrači a kasnije treneri, rukovodioci i nosioci Sportskog društva „Lehel“, učenici i mladi meštani sve više su se bavili sportom.
Krajem pedesetih godina u okviru Sportskog društva oformljene su prve muške i ženske rukometne ekipe. Prvenstvene i prijateljske utakmice odigravale su se na terenima u dvorištu osnovne škole i mesne zajednice, da bi početkom šesdesetih godina utakmice bile preseljene na sadašnji teren, tada izgrađen od šljake. 1974. godine šljaka je zamenjena betonom, da bi kasnije počela izgradnja ograde oko terena, opremanje svlačionica, uklanjanje neravnina i čišćenje, ulepšavanje terena, izgradnja klupe za rezervne igrače, postavljanje novih golova, osvetljavanje terena i izgradnje tribine.
Tokom šezdeset godina postojanja rukometnog života u Mužlji, kroz muške i ženske ekipe Rukometnog Kluba „Lehel“ prošlo je više stotina mladih i talentovanih igrača, koji su svojim radom i trudom doprineli, da rukomet opstane i nastavi da živi u srcima njihovih naslednika. Muška ekipa je prestala da postoji krajem devedesetih godina prošlog veka, dok višedecenijsku okosnicu Kluba i danas čine one mlade igračice, u čijim je srcima usađena ljubav prema tom sportu.
Da bi uspesi ovih mladih i talentovanih rukometašica i ubuduće bili vidljivi, izgradnjom sportske hale potrebno je stvoriti povoljnije uslove za održavanje treninga i utakmica. Igračice Ženskog Rukometnog Kluba „Lehel“ uzrasta od sedam do petnaest godina u kasnim jesenjim mesecima i tokom zime, zbog još uvek neizgrađenog objekta primorane su da treninge održavaju u fiskulturnoj sali Osnovne škole „Servo Mihalj“. Čelnici Fudbalskog i Rukometnog Kluba su se početkom 2008. godine dogovorili da se deo parcele, koji se nalazi pored sadašnjeg terena za rukomet prepusti na korišćenje rukometnom klubu.
Početkom 2009. godine odlukom suda deo parcele je dodeljen Klubu, da bi posle prikupljanja svih potrebnih dokumenata tadašnje rukovodstvo Grada Zrenjanina izgradnju sportske hale uvrstio u generalni urbanistički plan grada u periodu od 2006. do 2026. godine. Pokrajina je – uz podršku Mesne zajednice – na sebe preuzela obavezu da izradi projektnu dokumentaciju, koji je urađen 2010. godine. Nakon predaje svih potrebnih papira, nadležni organi su odbacili dokumentaciju, zbog, kako su naveli, neuzimanja u obzir republičkih organa.
Mihalj Balić, trener mladih rukometašica i predsednik Kluba izjavio je za naš portal da se nada da će nadležni, kako u pokrajini tako u republici, razumeti značaj izgradnje ove hale, kako bi pospešili mlade da ostanu na ovim prostorima i baveći se sportom sačuvali svoje zdravlje.
Piše: Tivadar Borbelj