Kupališna sezona na Peskari i Tisi danas je zvanično zatvorena, a svi posetioci koji budu nastavili da se osvežavaju, radiće to na sopstvenu odgovornost s obzirom da od sutra na tim lokacijama neće biti ni spasilačkih službi.
Ovogodišnja sezona je bila jedna od uspešnijih budući da je zbog ekstremno visokih temperatura Peskaru dnevno posećivalo više hiljada ljudi.
Sezonu je obeležila i činjenica da nije zabeležen nijedan incident sa fatalnim posledicama, iako ih je ranijih godina bilo zbog čega se Peskara smatra „kupalištem za iskusne plivače“.
– Ove godine smo neprestano apelovali na ljude i mislim da je to dalo rezultata. U prostoru koji kontrolišemo imali smo oko 20 spašavanja ali to je mnogo manje u odnosu na prethodne godine kada je bilo i do 40 situacija u kojima su spasioci morali da reaguju. Najbitnije je da nismo imali incidente sa pogubnim posledicama. U takvom ambijentu kada na Peskaru dođe od pet do sedam hiljada ljudi, onda je to veliki izazov za spasioce, naročito ako posetioci ne sarađuju, ne drže se naših uputa i ako ne vode računa sami o sebi. Zato smo dali brojne apele da se vodi računa kada je u pitanju Peskara gde smo ranije imali nesrećnih slučajeva, a recimo na Tisi dugi niz godina nije bilo ozbiljnijih incidenata, a govorimo o reci koja je duboka, brza i mnogo opasnija, priča za portal I love Zrenjanin direktor JP „Turistički centar grada Zrenjanina“ Dragan Vulešević.
Poslednjih godina broj posetioca koji dolaze na Peskaru drastično je povećan – dolaze oni koji ne mogu da priušte odlazak na more, ali i oni koji po povratku sa mora ostatak leta provode upravo na ovom mestu. Realna je potreba za proširivanjem kapaciteta kupališta, ali je poznato da ono nije u vlasništvu Turističkog centra ni Grada Zrenjanina već privatnog preduzeća. Uskoro bi, prema rečima Vuleševića, moglo doći do promene vlasničke strukture.
– Peskara je narodno kupalište. Mi sa vlasnikom imamo potpisan trogodišnji ugovor o korišćenju, i sada smo u prvoj godini. U međuvremenu smo od gradonačelnika dobili zadatak da prikupimo dokumentaciju u nameri da promenimo vlasničku strukturu, da Peskara koja pripada Zrenjanincima, i formalno pripadne gradu. To je jako bitno, jer kada želite da uložite neka sredstva iz fondova Evropske zajednice, ili kada neko želi da investira, traži se vlasnički list. Kada to ne posedujete, ulazite u problem, i zato su investicije u Peskaru poslednjih godina manje. Želimo da sledeće godine promenimo vlasničku strukturu, da to kupalište postane gradsko i da onda otpočnemo sprovođenje jednog ambicioznog plana, ističe Vulešević.
Tako veliki korak mogao bi da reši problem sa konstantnim spiranjem i nasipanjem peska. Prilikom velikih kiša i naglih pljuskova, na Peskari je dolazilo do spiranja peska. Izgradnjom prilaznog puta pre nekoliko meseci, problem je delimično rešen i sada se 70 odsto manje vode sliva direktno u jezero.
– Imamo idejno rešenje kako da to završimo, da napravimo kanal koji će biti paralelno postavljen sa Peskarom. Tada bismo mogli da trajno uredimo obalu da bude lepa, da napravimo obalu za malu decu. Razmišljaćemo da obogatimo ugostiteljsku ponudu kako bismo ljude zadržali i posle kupanja. Gledaćemo da napravimo kulturne i zabavne sadržaje u večernjim satima, kaže Dragan Vulešević.