U prisustvu brojnih građana i dece, u pravoslavnim hramovima u Zrenjaninu danas je obeležena Lazareva subota i Vrbica.
Litija je krenula od hrama Vevedenje Presvete Bogorodice, prošavši pored Hrama Svetog Arhangela Mihaila do hramu Uspenja Presvete Bogorodice gde je održano večernje bogosluženje.
Simbolika ovog praznika kao i kod svakog drugog Hrišćanskog je učestvovanje u samom događaju. Nije poenta samo u sećanju, naravno trebamo se sećati na nešto što se desilo pre dve hiljade godina, ali suština je da mi svakim praznikom učestvujemo u liturgiji i u samom događaju. Danas ovom litijom mi učestvujemo ovom radosnom događaju kojim podsećamo kako su naročito deca istrčala na ulice i dočekala hrista uzvikujući Osana, rekla je veroučiteljka Milica Nenin.
Milica Nenin, veroučiteljka, pojasnila je na današnji dan zašto obeležavamo Lazarevu subotu, a zašto Vrbicu.
– Lazareva subota se obeležava danas, veoma je značajna i povezana je sa Vrbicom odnosno Cvetima ali su to potpuno različiti događaji. Na Lazarevu subotu proslavljamo to što je Hristos vaskrsao Lazara, taj događaj je odjeknuo kao neverovatna vest i svi su radovali. Kada je on ubrzo posle toga ušao u Jerusalim, dočekan je sa velikim počastima, svi su istrčavali na ulice i nosili palmine i maslinove grančice, bacali cveće, i zato se praznik zove Cveti. Kod nas ne rastu masline, ali da bismo učestvovali u tom događaju u zamenu koristimo vrbe i tako se pojavio još jedan naziv za Cveti – Vrbica. To je narodni naziv koji je naknadno nastao, i proslavljamo ga kao sećanje na događaj kada je Hristos na magarcu ušao u Jerusalim. Lazareva subota proslavlja se danas ali pošto se praznik počinje u pravoslavnoj crkvi da se proslavlja uveče tako da smo mi sinoć počeli da slavimo Lazarevo subotu i danas tokom dana a od ove litije u 16 časova počinjemo da proslavljamo sutrašnji praznik Cveti, kaže Nenin.
Ovaj događaj smatra se naročito bitnim jer predstavlja ispunjunje starozavetnog proroštva, u kojima se govori o dolasku obećanog spasitelja.
– On je i pre toga ulazio u Jerusalim ali ovaj događaj je bio mnogo važan jer se tada obistinilo da je na magarcu ušao u Jerusalim i bio dočekan kao car. Praznik se najviše smatra „dečijim“ jer su ga tada najradosnije i najiskrenije dočekivala deca, pojasnila je veroučiteljka.