Šesta, a ujedno i završna radionica „Bezbednost žena sa invaliditetom na internetu“, realizovana je u prostorijama „Udruženja paraplegičara Banata“. Radionice su od velikog značaja, jer je mnogim njihovim članovima upravo internet jedina konekcija sa drugim ljudima.
Vlada veliko interesovanje za radionicama ovakvog tipa, i nažalost prostorije nisu dovoljno velike da prime sve zainteresovane.
“ Već 35 godina „Udruženje paraplegičara Banata“ se trudi da poboljša položaj svojih članova u društvu. Akcije ne obuhvataju samo one sa dijagnozama poput paraplegije, kvadriplegije, parapereza, kvadripereza i spinabifida, već i sve ostale. Naši su problemi zajednički. Upravo jedan od vida unapređenja poboljšanja položaja i veće sigurnosti su ovakve radionice. Pokušavamo da žene sa invaliditetom upoznamo i razvijemo znanja o bezbednom korišćenju interneta. Problemi koje one imaju su gotovo svima potpuno nevidljivi“, ističe predsednik udruženja Nenad Krbavac.
„Na radionicama se prepoznaju ovi problemi, i podiže im se nivo znanja, a ujedno i razvijaju nove ideje o funkcionisanju. Osobe sa invaliditetom su u velikoj meri povučene, na marginama. Jedan od vidova njihove uključenosit, gde se osećaju potpuno jednako sa drgim ljudima je internet. To je ujedno i nepogodno, jer mnogi od njih nemaju velika znanja o ovom polju, i isključene su jednim delom iz obrazovanja i komunikacije. Mnoge stvari saznaju iz komunikacije putem interneta, i upravo zato je njihova nebezbednost daleko veća“, naglasio je predsednik udruženja Nenad Krbavac.
Prepoznavanje nasilja prvi korak
Organizatorka radionica je članica udruženja Snežana Nikolič, koja je navela da njihova bezbednost dvostruko ugrožena. Smatra da je veoma važno uputiti članice o prepoznavanju vrsta nasilja, njihovom sprečavanju i omogućavanju bolje bezbednosti. Navodi da je bilo pokušaja ugrožavanja bezbednosti članica, ali da je sve prepoznato i na vreme sprečeno.
Predavač Tatjana Tabački se potrudila da ova tematika bude podrobno obrađena.
„Ovo je radionica koju realizujem sa članicama udruženja. Kao što vidite, ogromno interesovanje vlada za ovu radionicu. Radionica u suštini ima pojašnjenje, šta je to nasilje svakog tipa na internetu, kao i koliko je važan rod. Još uvek nije utvrđen tačan spektar i vidovi nasilja sa kojima se žene sa invaliditetom susreću. Kod njih je to još osetljivie, jer je internet mnogima jedini način da se ukorporiraju u društveni život. One su susreću sa neprijatnostima poput vređanja, omalovažavanja, otkrivanja i deljenja šifre, i drugih nepogodnosti. Razne stvari se događaju, i zato je bitno da razmišljamo da na internetu moramo biti izuzetno obazrivi. Na radionicama učimo sve, od prepoznavanja nasilja, do načina formiranja šifre i obezbeđivanja bezbednosti. Prvi savet je da uvek imaju osobu od poverenja, sa kojom mogu podeliti sve nedoumice. Zatim je bitno formirati bezbednu šifru i koristiti legitimne sajtove“, uputila je predavačica Tatjana Tabački.