Krajem oktobra prošle godine, Ustanova „Rezervati prirode“ Zrenjanin postala je upravljač Specijalnim rezervatom prirode „Carska bara“. Kako kažu u toj ustanovi, zaštićeno područje je bilo zapušteno, pratećih sadržaja nije više bilo, objekti i mobilijar su zatečeni u oronulom stanju, nedostajao je nadzor na terenu.
„Stanje u kojem se nalazio rezervat u momentu preuzimanja, možda bi najbolje opisao postupajući inspektor. Evidentno je bilo da to zaštićeno i dragoceno područje dugo nema domaćina i da se predugo domaćinski nije postupalo“, započinje priču direktor Ustanove „Rezervati prirode“, Dejan Jovanov.
Dodaje za naš portal i da je ustanova na čijem je čelu „u potpunosti kadrovski i tehnički spremna da upravlja zaštićenim područjem“.
„Mi više nismo novi u u ovom poslu, prošli smo dosta toga i stekli smo dosta iskustva u upravljanju zaštićenim područjima. Ako se na oko 10.000 hektara zaštićenog područja kojima sada upravljamo dodaju još i ribarska područja, videćete da smo jedan od najvećih lokalnih upravljača zaštićenim područjima u Srbiji. Čuvarska služba ima devet zaposlenih lica, tu su još i biolog-master, inženjer šumarstva, pravnik, ekonomisti i druga lica koja su bitna za adekvatno upravljanje zaštićenim područjima“, kaže Jovanov.
Šta je sve urađeno u prvim mesecima od preuzimanja Specijalnog rezervata Carska bara?
„Prvo što smo uradili jeste postavljanje čuvarskog nadzora u zaštićenom i ribarskom području. Dovoljno je reći da pojedinci nikada do sada nisu videli ribočuvara i da nikada do sada nisu kupovali dozvolu za rekreativni ribolov a kažu da su tu naučili da pecaju. Korisnici zaštićenog područja su znali da postoji čuvar prirode ali ga nikada nisu videli. To je već jasan pokazatelj kako se nekada radilo i kakav nivo zaštite je uživalo ovo zaštićeno područje.
Vidikovac je izgrađen u saradnji sa Ministarstvom za zaštitu životne sredine i Unikredit Bankom. Ono što smo zatekli na nekadašnjoj lokaciji vidikovca su dva spaljena drveta koja su tu stajali skoro 4 godine. Nas su čekala da ih uklonimo i da napravimo novi vidikovac na ponos ustanove ali i ministarstva i banke.
Dečije igralište koje smo zatekli je bilo razvaljeno, polomljeno, zarđalo I da je kojim slučajem neko dete palo sa takvog igrališta, odgornost bi pala na ustanovu. Zato smo predložili gradu Zrenjaninu a grad prihvatio da finansira igralište u svemu u skladu sa Zakonom. Sada tokom nedelje na igralište dolaze deke i bake sa unucima i roditelji sa decom da se igraju na ovom igralištu.
Sređivanje centra za posetioce je bio najzamorniji posao do sada. Tone smeća smo odneli na deponiju tokom februara meseca zahvaljujući relativno blagoj zimi. Nismo mogli da verujemo da se toliko otpada nalazilo u zaštićenom području prve kategorije, od međunarodnog i nacionalnog značaja! To je bilo vrlo razočaravajuće, ali i očekivano na neki način.
Mobilijare u smislu novih klupa i kanti u centru za posetioce smo vrlo brzo postavili i to se pokazao kao pun pogodak. Videlo se da su ljudi voljni da dođu kada postoji infrastruktura u skladu sa značajem područja. Zahvaljujući JKP „Čistoća i zelenilo“ taj posao je izvršen kvalitetno i brzo tako da smo umesto trulih i razvaljenih klupa i kanti, postavili nove u uređeni deo Centra za posetioce.
Sva tri pristaništa smo renovirali jer su sva tri bila trula, neupotrebljiva i nebezbedna za posetioce. Sva tri mogu da obavljaju svoju funkciju, odnosno mogu da primaju putnike i da ih brodićem razvoze od lokacije do lokacije.
Grad Zrenjanin nam je kupio Ford Ranger, moćno terensko vozilo koje imaju JVP „Vode Vojvodine“ i koje se pokazalo kao pouzdano uz prihvatljivu potrošnju goriva. Pokrajinski Sekretarijat nam je obezbedio finansijska sredstva za kupovinu terenskog vozila (Lade Nive) koja je povećala mobilnost čuvarske službe.
Pokrajinski Sekretarijat za urbanizam i zaštitu životne sredine je za SRP Carska bara obezbedio sredstva za uklanjanje invazivne vegetacije na nasipu u III zoni zaštite. Na pojedinim mestima, vegetacija je potpuno zatvorila nasip tako da je čuvarska služba bila onemogućena da ovu trasu koristi za sprovođenje nadzora.
Oprema za gašenje požara je nabavljena imajući u vidu ono što se desilo 2018.godine kada se videlo da je neophodno da čuvarska služba bude osposobljena za gašenje požara. Nabavljena je pumpa sa pratećom opremom a svi čuvari su osposobljeni za čašenje požara, ne samo na Carskoj bari, već i u Ritovima donjeg Potisja.
Ustanova raspolaže sa dva čamca za transport do 12 putnika za vožnju po Starom Begeju, od Centra za posetioce do Vidikovca na Carskoj bari. Sve mere bezbednosti se strogo poštuju (prateća oprema, pojasevi za spasavanje,…). Do sada smo imali u gostima osnovne škole iz Beograda, Zrenjanina, Bečeja, Kikinde, ali i zakup čamca samo za dva putnika. Plan nam je da nabavimo sopstveni katamaran po uzoru na zaštićena područja sličnog tipa i slične konfiguracije terena.
Rekonstrukcija letnjikovaca je takođe važan deo turističke ponude ovog područja. Niko ne želi da na tako važnoj turističkoj lokaciji vidi raspale, oronule i nebezbedne objekte. Za sada smo rekonstruisali samo jedan od ukupno pet letnjikovaca, a taj posao će biti završen tokom iduće godine.
Postavljanje turističke signalizacije na magistralnom putu broj 13 Ib reda Zrenjanin – Beograd je u toku i realizacija te javne nabavke se očekuje do kraja prve polovine avgusta meseca.
Revitalizacija Starog i Turskog Begeja je u fazi dobijanja uslova zaštite prirode. Za obe aktivnosti su izrađeni Elaborati i obezbeđena finansijska sredstva od strane Ministarstva za zaštitu životne sredine. Radove možemo očekivati po pribavljanju uslova zaštite prirode, svakako ove godine, s tim što će se radovi nastavljati i narednih godina“.
Koliko vam je pomogao Grad?
„Zahvaljujem se gradonačelniku, gradskom veću i gradskoj upravi što su brzo reagovali prošle godine i pri usvajanju budžeta za 2022.godinu rezervisali najmanje 10 miliona dinara za ovo zaštićeno područje. Već dugo svi govorimo o tome da je neophodno da se Grad Zrenjanin aktivno uključi u zaštitu i promociju svojih zaštićenih područja, a sada smo imali prilike to i da vidimo jer nas je grad Zrenjanin maksimalno podržao“.
Kakve investicije predstoje?
„Najveće angažovanje i najveće finansijske troškove očekujem u vezi vode, oko vode i vodnog režima u Starom Begeju. Ukoliko uspemo u nameri da uklonimo mulj i vegetaciju iz Starog Begeja, da revitalizujemo kanale koji povezuju Stari Begej sa Tiganjicom, Carskom i Perleskom barom, možemo reći da smo krenuli sa revitalizacijom ovog zaštićenog područja a to znači i celog područja. To je proces koji će trajati dugo jer se dugo i vršilo zagađivanje, ali će se njegovom realizacijom sačuvati specijalni rezervat“.
Šta Zrenjaninci mogu da očekuju u narednom periodu?
„Može se očekivati most na Starom Begeju, kako bi iskoristili desnu obalu Starog Begeja i zaokružili pešačku rutu. Takođe, novi vidikovci su predviđeni u blizini Perleske i Carske bare, fotočeke takođe. Iznajmljivanje biciklova za vožnju po zaštićenom području (rent a bike), posmatranje ptica (birdwatching) i druge aktivnosti će dobiti na zamahu u vremenu pred nama. Mi smo čvrsto rešeni da Carsku baru zaštitimo, sačuvamo i učinimo je podjednako lepom i atraktivnom kao što su to i druga zaštićena područja po Srbiji“, zaključio je Jovanov na kraju.