Ulica narodne omladine proteže se u pravcu sever-jug. Počinje od ,,Malog mosta” i Jezera 3, a završava kod mosta ,,kifla” i Jezera 1. Međutim, deo ulice, od raskrsnice Ulice Zmaj Jovine do Jezera 1, je deo koji ulazi u Prostorno kulturno – istorijsku celinu ,,Ulica Stevice Jovanović sa kompleksom kasarne””.
Neparna strana ulice poseduje niz od nekoliko vrednih objekata nastalih u prvim decenijama 20. veka, dok se na neparnoj strani nalaze kuće manje arhitektonske vrednosti. U režimu prethodne zaštite su kuće pod brojevima: 10. 12-12a, 14-14a i 16.
br. 10 Kuća dr Jakoba Raisa
Prvi vlasnik: Dr Jakob Rais
Projektant: Jozef Štraub i Đerđ Gazdig, zidarski majstori
Vreme izgradnje: 1912. godina
Stil: secesija
Prostrana građanska kuća obuhvata ugao ulice Stevice Jovanovića i narodne omladine. Kuća ima svedenu maltersku plastiku iz repertoara secesijskog stilskog pravca, sa jednim zanimljivim klasičnim motivom- jonskom kimom, koji se proteže sredinom fasade.
br. 12-12a Kuća Klek Vendela
Prvi vlasnik: Klek Vendel
Projektant: Klaski Jakob (Klaszki Jakab), zidarski majstor
Vreme izgradnje: 1912. godina
Stil: secesija
Kuća je podeljena između dva vlasnika, što se jasno uočava po tretmanu fasade. Desna polovina kuće je sačuvana u autentičnom obliku, dok je leva ostala bez ukrasa. Na očuvanom delu nalazi se plitka malterska plastika tipična za elemente secesije nastale dvadesetih godina 20. veka.
br.14-14a Višeporodična stambena zgrada
Prvi vlasnik: više investitora
Projektant: Josif Vajteršan, zidarski majstor
Vreme izgradnje: 1938. godina
Stil: rana moderna
Jednospratna građevina je zidana kao višeporodična zgrada sa četiri stana. Karakterišu je ravne fasadne površine, tipične za stil moderne, ali ima dvoslivni krov.
br. 16 ENGELOV KONVIKT
Prvi vlasnik: Engel Ferenc
Projektant: Ištvan Molnar, arhitekta i preduzimač
Vreme izgradnje: 1907. godina
Stil: secesija
Srednjoškolski konvikt „Engel“ internatskog tipa, za smeštaj i vaspitanje muške dece, osnovao je 1904. godine, Ferenc Engel, papski komornik i profesor pijarističke gimnazije. Za njegov smeštaj je 1907. godine podignuta nova jednospratna građevina, u stilu secesije. Izgrađena je na uglu ulica narodne omladine i Jovana popovića. Glavna fasada je dužom stranom okrenuta ka Ulici Narodne omladine i povučena je od ulične regulacije. Na taj način formiran je plitak dvorišni predprostor koji je od ulice omeđen skladnom dekorativnom zidanom ogradom, sa ukrasnim elementima od kovanog gvožđa.
Vaspitno obrazovni zavodi internatskog tipa počinju u Velikom Bečkereku počinju da se grade još od sredine XIX veka, kao posebne ustanove koje su omladini u toku školovanja obezbeđivale pored smeštaja još i ishranu. Osnivale su ih verske organizacije, razna udruženja, staleške organizacije i privatna lica. Zajedno sa mnogobrojnim novčanim zavodima nastalim u istom periodu, samo su neki od pokazatelјa ubrzanog ekonomskog i privrednog tazvoja grada.
Danas se u zgradi nalazi Specijalna osnovna i srednja škola „9. Maj“.
Restauratorski radovi na fasadi su izvedeni 2012. godine prema Uslovima Zavoda za zaštitu spomenika kulture Zrenjanin.
Izvor:
Dokumentacija i fotodokumentacija Zavoda za zaštitu spomenika kulture Zrenjanin
V.Majstorović, Secesija u arhitekturi Zrenjanina, Zrenjanin 2016.