U Gradskoj kući sinoć je predstavljena knjiga „Olimpijska ogrlica“ koju kao autori potpisuju novinari Mile Novaković i Nikola Božović. Knjiga obuhvata sportiste i sportske radnike, njih 56, koji su učestvovali na olimpijadama u poslednjih 125 godina. Promociji su prisustvovali sportisti, značajne ličnosti iz sveta sporta i predstavnici Grada.
„Kada je u pitanju sport, grad Zrenjanin je veoma poznat. Naš rad i naši uspesi uočeni su i od strane institucija na višim nivoima sportskih institucija. Kao rezultat uspeha stigla je i titula Evropski grad sporta 2021. Generacije Zrenjaninaca odrastale su uz imena ovih poznatih sportista. Na kraju želim svim našim olimpijcima pre svega dobro zdravlje, a zatim i puno uspeha na predstojećim Olimpijskim igrama“, naglasio je gradonačelnik Simo Salapura.
Promociji je prisustvao i naž poznati rvač i predsednik Sportskog saveza Srbije Davor Štefanek.
„Poštovani ljubitelji sporta, šampioni i autori knjige, ja zaista ponosan što je grad Zrenjanin Evropski grad sporta 2021. godine. Još mi je veća čast, jer sam ovde proveo više od 8 godine. Zahvalan sam rvaškom klubu „Proleter“, kada mi je bilo nateže, ja sam bio prihvaćen u Zrenjaninu. Moje učešće i učešće Sportskog saveza Srbije u ovome, su samo mali doprinos. Nije teško napisati jednu ovakvu knjigu u jednom ovakvom gradu, zato što je ovo grad šampiona. Mogu reći da je 50 procenata moje olimpijske medalje zrenjaninsko. Sportski savez će uvek podržavati realizacije ovakvih ideja. Svim putnicima u Tokio želim što bolje rezultate, i da nas nadmaše. Srbija i Zrenjanin ćes se sigurno radovati medaljama iz Tokia“, istakao je predsednik Sportskog saveza Srbije Davor Štefanek.
Prvi podaci potiču još iz 1896. od Ferenca Kemenjija, a najviše predstavnika (13) smo imali u Pekingu 2008. godine. Zrenjanin takođe prednjači i u promociji ženskih sportista koje su učestvovale na Olimpijskim igrama.
Autor Nikola Božović je u svom obraćanju izrazio veliku zahvalnost svima koji su učestvovali u stvaranju ovu knjigu. Posebnu zahvalnost je ovom priliku izrazio i svom kolegi Miletu Novakoviću. Božović je istakao da iako su mnoge fabrike u Zrenjaninu zatvorene, fabrika sporta i dalje uspešno radi.
„Pre četiri godine jutarnji program RTS-a pokrenuo je pravljenje priloga pod nazivom „Srpska marka“. Tada sam predložio da se kao srpska marka promovišu zrenjaninski olimpijci. Prema prvom računu bilo ih je 42, i tada su ustvari nastali prvi zapisi vezani za ovu knjigu. Počeo sam sa prikupljanjem knjiga o Olimpijskim igrama, do danas sam ih pročitao 17, u okviru kojih se pominju Zrenjaninci. Novi spisak je imao njih 46, i tada mi je Nikola ponudio da učestvujem u izradi ove knjige, i krenuo je ozbiljan rad. Od posebnog značaja bilo je ponovno gledanje serijala „Zrenjanin- fenomem u stvaranju olimpijaca“, autora Milana Livade, koji je i recezent ove knjige. Pomogla je i poseta sobi sporta u Narodnom muzeju. Tada smo sistematizacijom došli do 56 imena, a čini mi se da sam i dalje nekog izostavio, i da još nije kraj“, naglasio je autor Mile Novaković.
Kriterijum za knjigu je bio da su sportisti rodom Zrenjaninci, ili u momentu osvajanja medalje sa adresom u Zrenjaninu, ili članovi zrenjaninskih klubova.
Posebnu zahvalnost autor Mile Novaković je izrazio paraolimpijcima i učesnicima Specijalne olimpijade, ističući da su oni pobednici i kada ne osvajaju medalje.