Kratkotrajni sneg pred sam početak proleća prekrio je njive na Bačkoj strani reke Tise.
Sa Banatske strane kod Taraša zemljoradnici sa zebnjom ali ne zbog snega, očekuju da započnu prolećne radove na površinama 1600 hektara.
Neizvesnost vlada jer još uvek ne znaju kojim će putem do tih njiva. Putem dugim jedva 200 metara skelom koja se pokreće potezanjem sajle više se ne može, a obilazni put preko Elemira i Zrenjanina dug je 45 kilometara. To znači da u jednom pravcu 50 traktora koliko ih u sezoni prelazi na Bačku stranu sada potroši blizu 1500 litara nafte samo da stignu do njive. Dodatni problem stvara se i na Žabaljskom mostu jer teške mašine usporavaju, ponekad i potpuno zaustave saobraćaj.
Zakonska uredba iz avgusta 2020. zabranjuje upotrebu skela koje se vuku sajlom već nalaže da je vuče plovilo sa čvrstom vezom i stručnom posadom. Uredba važi za međudržavne tokove, a reka Tisa spada u tri takve reke u Srbiji.
– U više navrata su obavljeni sastanci sa predstavnicima Ministarstva građevinarstva i saobraćaja i institucijama koje regulišu ovu vrstu plovidbe. Rešenje tražimo ili u kupovini ili iznajmljivanju plovila koje će rešiti način prelaska skele s jedne na drugu stranu reke Tise – kaže Saša Santovac zamenik gradonačelnika Zrenjanina.
Selo Taraš staro je 800 godina, a posle II Svetskog rata u njemu je živelo 2500 stanovnika. Danas jedva 1000. Bolje vesti ipak stižu poslednjih godina jer se rađa sve više dece.
Do sada je Grad Zrenjanin izdvajao 2,5 miliona dinara na godišnjem nivou za funkcionisanje skele. Buduće plovilo zahtevaće i prilagođavanje obale kao i četiri možda i pet zaposlenih umesto dvojice skeledžija. Prevoz skelom odnosno skelama kojih je kod Taraša u jednom periodu bilo čak tri, postoji od 1887. godine kada je prokopan ovaj deo zemlje kako bi se ispravili meandri reke Tise.