Godinama učenici ETŠ “Jovan Trajković” beleže izuzetne rezultate na takmičenjima. I ove godine dominirali su na nadmetanju u rešavanju studije slučaja, dok su na takmičenju iz principa ekonomije zauzeli vicešampionsko mesto.
Maturanti ETŠ “Jovan Trajković” Danilo Radović, Nada Pasku i Marija Pajčić činili su tim koji je odneo pobedu u rešavanju studije slučaja na takmičenju Bizniston u Beogradu.
“U pitanju je takmičenje u kojem kreiramo ideju i rešenje za biznis izazov. Takmičenje je napravljeno u vidu studije slučaja. Ove godine problem je bio vezan za ekologiju i privredu i mi smo našli adekvatno rešenje. Učestvovalo je oko 20 škola iz cele Srbije, ali većinom iz glavnog grada. S obzirom na to da smo mi iz manje sredine, imali smo veći izazov, ali smo se dobro nosili sa tim. Konkurencija je bila veoma jaka, bilo je mnogo kreativnih ideja, ali naša nas je dovela do prvog mesta”, kažu Danilo, Nada i Marija.
“Pripreme su se odvijale neposredno u školi sa profesorkom Katarinom Budimlijom. Takođe, te pripreme smo dopunjavali i putem društvenih mreža. Razmatrali smo i proučavali slučajeve od prošlih godina i iskoristili smo našu kreativnost i znanje iz oblasti ekonomije”, dodaju naši sagovornici.
Najteže im je, kažu, bilo da pronađu pravo rešenje koje će pokriti sve probleme, ali su u tome, ipak, brzo uspeli. Najlakše je bilo raditi u prijatnom okruženju sa dragim ljudima.
„Ovaj visok plasman nismo očekivali, ali smo ga jako želeli i to nam je bio cilj. Srećom, naš trud se isplatio i zajedničkim snagama smo to ispunili. Osvojena nagrada je kruna za naš trud i rad za ovo takmičenje. Učešće je bilo divno iskustvo i mnogo će nam pomoći i značiti u daljoj karijeri”, ističu maturanti ekonomske škole.
Svo troje su odlični učenici.
“Planiram da upišem Ekonomski fakultet u Novom Sadu i da se posle završenih studija vratim u svoju srednju školu kao prosvetni radnik”, kaže Danilo Radović.
“Volela bih u budućnosti da se bavim ekonomijom, želja mi je da budem profesor ekonomske grupe predmeta“, navodi Nada Pasku.
“Odlična sam učenica i volim da se bavim sportom. Želja mi je da u budućnosti budem uspešna na polju ekonomije”, kaže Marija Pajčić.
Danilo Radović, Nada Pasku i Marija Pajčić su tim koji pobeđuje
Takmičenje u rešavanju studije slučaja ima za cilj da mladi razviju svoja praktična znanja koja su stekli tokom školovanja, ističe Katarina Budimlija, profesor ekonomske grupe predmeta i pomoćnik direktora.
“Priprema za takmičenje zahteva od učenika da razviju prepoznavanje šansi i prilika uz rešavanje nedoumica u preduzetništvu. Na taj način mogu da shvate kako je raditi u velikim kompanijama i koji su to problemi sa kojima se kompanije suočavaju. Pripreme se odvijaju u školi u vidu dodatnih časova, razmene materijala putem online komunikacije”, objašnjava Budimlija.
“Učenici se nalaze u situaciji kada opisuju događaje, daju odgovore i rešenja na izazove i probleme sa kojima se kompanije suočavaja u svom radu. Ono što je izazov jeste da okupljate mlade ljude koji su spremni da timskim radom uz svog profesora, mentora, dođu do najboljih rešenja. Na taj način imaju priliku da steknu iskustvo u predstavljanju svojih ideja drugima, kao i da odgovore na probleme u stvarnom svetu poslovanja. Takmičenje Bizniston održano u Beogradu osmišljeno je tako da učenici na licu mesta kreiraju svoju ideju i rešenje za biznis izazov i odgovore na pitanje “Zelene digitalne transformacije” kao odgovor na krizu. Učenici su uspešno odgovorili na temu i svojom idejom osvojili prvo mesto”, isitče naša sagovornica.
Uprkos jakoj konkurenciji zrenjaninski đaci nisu poklekli.
„Ono što nas je vodilo jeste da smislimo najbolje rešenje i odgovorimo što bolje na zadatak. Radili smo kao tim i nadali smo se što boljem rezultatu. Usledile su prezentacije svih timova i pohvale stručnog žirija. Nakon izlaganja proglašeni smo pobednicima i dobili pohvale stručnog žirija i čestitke za naš rad. Svojim inovativnim rešenjem pomislili smo da imamo šanse da budemo nagrađeni i to se obistinilo i pobedili smo”, kaže mentorka Katarina Budimlija.
“Uspeh mojih đaka podjednako je i moj uspeh. Trudim se da svoje znanje i iskustvo podelim sasvojim učenicima i nadam se da će im to u budućnosti biti od velike koristi. Ono što mi znači jeste činjenica da deca žele da uče i rade. Ponosna sam na moje đake kada čujem da žele da se vrate u školu i budu budući profesori. Sem toga što ih učimo stručnim znanjem, učimo ih i drugim vrednostima koje su podjednako važne za život“, ističe naša sagovornica.
Uspeh Ksenije Bulovan na takmičenju iz principa ekonomije
Visoko drugo mesto zauzela je još jedna maturantkinja i odlična učenica Ksenija Bulovan i to na takmičenju iz principa ekonomije održanom u Inđiji.
“U pitanju je takmičenje iz predmeta koji smo mi imali prve dve godine srednje škole. Učestvovalo je 23. škole i svi smo imali 24 zadatka. Svi su bili na zaokruživanje, neki su morali da se računaju, u nekima smo imali grafikone, dok su neki bili prosta pitanja sa jasnim odgovorima”, objašnjava Ksenija Bulovan.
“Naravno, na takmičenje nisam mogla tek tako da odem, već smo moja profesorka trenutno poslovne, a pre dve godine principa ekonomije, svakog utorka i još po koji dan imale pripremnu nastavu. Na njoj smo uglvnom radile zadatke iz zbirke za maturu i prijemni, a kada smo ih sve prešle gledale smo šta treba ponoviti. Budući da mi jedan zadatak na takmičenju nije bio tačan, po meni, takmičenje nije bilo preterano teško. Neki zadaci su bili malo nejasni, ali je većina bila laka. Bio je jedan tip zadataka koji je morao da se računa, ali sada kad vidim rešenje, vidim da ni taj zadatak nije bio težak, samo nejasan”, dodaje naša sagovornica.
Uoči takmičenja Ksenija je radila probni test.
“Taj test sam sa lakoćom skoro u potpunosti tačno uradila, tako da sam očekivala da osvojim neko od prva tri mesta. Za takmičenje sam se prijavila jer sam znala da nema puno gradiva, ali i zato što imam dobru profesorku koja me je spremala. To mi je veoma dobro došlo kao priprema za fakultet da ne moram da polažem prijemni. Osim ekonomije zanimaju me malo i informatika i matematika pa planiram da nastavim sa ekonomskim fakultetom informatičkim smerom”, kaže Bulovan.
Republičko takmičenje iz principa ekonomije je po prvi put je održano ove godine.
“Bilo je nedoumica kakva forma pitanja će preovladavati, na šta će se najviše obratiti pažnja, s obzirom na to da nije bilo ranijih iskustava u takmičenju iz ovog predmeta. Takođe, principi ekonomije uče se samo u 1. i 2. godini, a takmičari su morali biti iz četvrtog razreda. Sve su to mogle da budu otežavajuće okolnosti što se tiče pripreme za takmičenje, al ipak nisu bile. Ksenija je spremno, sa puno entuzijazma ušla u pripreme, što je i rezultiralo drugim mestom”, kaže Gordana Vojinov, profesorka ETŠ “Jovan Trajković”.
“Od materijala za pripremu koristile smo, prvenstveno udžbenike iz principa ekonomije za 1. i 2. godinu, isto tako koristile smo i zbirku zadataka za maturu i za prijemni ispit za ekonomski fakultet u Novom Sadu, a imale smo i probni test za takmičenje. Bez obzira na prilično obiman materijal koji je trebalo obraditi, možda nešto novo još i naučiti, podsetiti se gradiva od pre dve godine, nekako je sve išlo lako, budući da je Ksenija brzo i lako ulazila u problematiku i još lakše, čini mi se, iz nje sa uspehom izlazila, tako da sa pravom mogu reći da sama priprema nije bila nešto posebno zahtevna”, dodaje naša sagovornica.
Uspeh svakog učenika znači puno ne samo njemu, već i mentorima, školi, lokalnoj zajednici.
“Bila sam sigurna da će Ksenija osvojiti dosta bodova na takmičenju, a samim tim i dobar plasman, što se i pokazalo tačnim. Uspela je da od 23 učesnika, predstavnika 23 škole iz cele Srbije (samo jedan učenik je mogao da predstavlja svoju školu), osvoji 2. mesto sa 37 bodova od ukupno 40 mogućih. Uspeh je u najvećoj meri rezultat zainteresovanosti, radoznalosti, motivisanosti, rada učenika, i to naravno, treba negovati i podsticati. Ksenija Bulovan sve ove karakteristike poseduje, i sve je to doprinelo da u najboljem svetlu predstavi i sebe i školu”, ističe Vojinov.
ETŠ “Jovan Trajković” ima dugu tradiciju beleženja dobrih rezultata na raznim takmičenjima.
“Uspeh je nešto na čemu se uvek insistiralo u našoj školi i čemu su kako naši učenici, tako i naši profesori apsolutno posvećeni. Tome u prilog govore i već pomenuti rezultati na navedenim takmičenjima. Naravno, biti dobar đak, ne znači nužno imati uspeh 5,00. U našoj školi se velika pažnja posvećuje ne samo stručnom osposobljavanju učenika, već i, ništa manje značajno, formiranje odgovornih i kompetentnih mladih ljudi. Naš najveći uspeh je kada vidimo da smo u toj misiji i uspeli”, kaže Sonja Marjanski Lazić, direktorka ETŠ „Jovan Trajković“.