Osnovna i srednja škola 9. maj i ove godine se pridružila globalnom obeležavanju svetskog dana dece sa autizmom.
Nekoliko stotina dece zrenjaninskih škola prošetalo je trgom i centralnom ulicom usput noseći plava obeležja simbole podrške osobama sa autizmom.
U Srbiji je registrovano između 30 i 60 hiljada ljudi sa autizmom. Broj varira jer mnoge osobe koje imaju neke od smetnji iz autističkog spektra zapravo uopšte nisu prepoznate i sa njima se i ne postupa onako kako bi trebalo. Njihov svet je potpuno drugačiji od našeg i do njih je nekada teško dopreti i teško ih je razumeti. Što se tiče nas iz škole „9. maj“ i mi se nekada osećamo tako, suočeni sa velikim brojem predrasuda ali istini za volju poslednjih godina i sve manje. Ovakvim šetnjama mi i pokušavamo da razbijemo te predrasude, pokazujemo da smo tu i da živimo život onako kako najbolje umemo i ove lepe trenutke želimo da podelimo sa svim ostalim ljudima – kaže Snežana Vlačić direktora ove škole.
Autizam je razvojni poremećaj komunikacije i socijalne interakcije koji se javlja u ranom detinjstvu i traje do kraja života. Češće se javlja kod osoba muškog pola. Osobe sa autizmom imaju problem u učenju, počev od ranog usvajanja osnovnih navika pa do sticanja apstraktnih znanja i socijalnih veština. Smetnje su najviše izražene u domenu komunikacije, u razumevanju i prihvatanju pravila i zahteva koje socijalne situacije postavljaju i usklađivanju sopstvenog ponašanja tim situacijama.
– Smatramo da nijedna osoba sa autizmom ne sme biti uskraćena u svom individualnom razvoju, ranoj dijagnostici i adekvatnoj terapiji. Grad Zrenjanin uvek podržava ovakve inicijative kao i rad škole „9. maj“ jer poštujući različitosti stvaramo osnovni preduslov za stvaranje društva jednakih i ravnopravnih – izjavio je pomoćnik gradonačelnika Simo Salapura tokom ove šetnje.
Nakon šetnje centrom, svi učesnici su zajedno sa horom Kulturnog centra otpevali „U svetu postoji jedno carstvo“ i pustili plave balone u znak podrške malim i velikim drugarima sa autizmom.
Osobe sa autizmom
Svaka osoba sa autizmom je jedinstvena. Većina dece sa autizmom je u nekim veštinama izrazito bolja nego u nekim drugim. Slabije razvijene veštine i sposobnosti više zaokupljaju našu pažnju dok one visoko razvijene, obično ostaju ne primećene ili zanemarene. Ponašanje svake osobe sa autizmom uključujući i ponašanje vašeg deteta je jedinstveno. Ipak, bez obzira na različite sposobnosti, ovladanost veštinama i znanjima i različitost ličnosti, sve osobe sa autizmom imaju teškoću da svet oko sebe razumeju onako kako ga razume većina ljudi. Ma koliko kontakt deteta sa autizmom sa njegovom okolinom može da izgleda neobično, potreba za socijalnim kontaktom kod njih uvek postoji.
Kako da budeš prijatelj osobe sa autizmom
– Preuzmi inicijativu da se on ili ona uključe u ono što radiš. Tvoj prijatelj može želeti da se uključi, ali mu je potrebna pomoć i vođstvo. Budite konkretni u pogledu onoga želite da uradi i uključite ga.
• Pronađite zajednička interesovanja. Biće mnogo lakše pričati ili deliti nešto ako oboje imate zajednička interesovanja (filmovi, muzika, knjige).
• Budi uporan i strpljiv. Ne zaboravi da tvom prijatelju može trebati više vremena da odgovori. To ne znači da nije zainteresovan.
• Koristi kratke rečenice. Neka ti pokreti i slike pomognu u komunikaciji. Govori jasno i konkretno,jer tvoj prijatelj ne može da razume preneseno značenje reči.
• Ako vidiš nekog da maltretira tvog prijatelja sa autizmom, zauzmi se za njega.
• Ne zaboravi na senzornu osetljivost. Tvom prijatelju može biti neugodno na određenim mestima ili u određenim situacijama (gužva, bučna sredina…). Pitaj ga da li je u redu i da li mu je potrebna pauza sa vremena na vreme.
• Ako tvoj prijatelj sa autizmom radi nešto neprikladno, u redu je lepo mu reći da ne radi to više i objasniti kako da se ponaša.
- Nemoj se bojati, tvom prijatelju samo treba malo pomoći. Prihvati njegove razlike i poštuj njegove snage kao što bi uradio za nekog drugog prijatelja.