Zrenjanin će dobiti dva od ukupno 27 novih dizel-motornih vozova ruskog proizvođača „Metrovagonmaša“, kupljenih za 100 miliona dolara ruskog kredita za modernizaciju srpskih železnica.
U Srbiju su za sada stigle ukupno četiri nove dizel-motorne garniture koje će sutra biti uključene u redovan putnički železnički saobraćaj – dve na relaciji Beograd Dunav stanica – Vršac, a po jedna na relacijama Zrenjanin-Kikinda i Zrenjanin-Beograd.
Reč je o vozovima koji saobraćaju na neelektrificiranim prugama, u lokalnom i regionalnom unutrašnjem saobraćaju, kapaciteta 246 mesta (120 za sedenje i 126 za stajanje) i brzinom od 100 km/h
-Poznato je da imamo problem sa infrastrukturom i stanjem pruga, i evidentno je da će dobijanje ove dve nove kompozicije doprineti bržem rešavanju tog pitanja. Za sada će do Beograda na nekim deonicama moći da se saobraća 30, a negde 70 kilometara na sat u zavisnosti od stanja pruge, a želja nam je da kroz evropske ili republičke fondove obezbedimo temeljnu rekonstrukciju pruge i podignemo nosivost pruge do 22 tone. Tada bi ovom deonicom mogli da saobraćaju vozovi i do 100-120 kiometara na sat, rekao je portalu I love Zrenjanin pomoćnik gradonačelnika Zrenjanina Duško Radišić.
Uvođenje dva savremena motorna voza uticaće na popularizaciju železničkog saobraćaja. Očekuje se da će ovaj najjeftiniji način transoprta biti daleko popularniji. Prema rečima pomoćnika gradonačelnika, želja Grada Zrenjanina je da finansira u celosti đačke karte za svu decu koja iz okoline putuju u naš grad.
– U razgovoru sa „Železnicama Srbije“ doneli smo zaključak da u narednom periodu i mi kao grad učestvujemo u pripremi dokumentacije za popravku deonice od Temišvara do Novog Sada koja ide preko Zrenjanina. Rumuni su zainteresovani da takav projekat finansiramo iz Evropskih fondova, a javnim pozivom koji će biti raspisan u martu, možemo očekivati da će se raditi deonica od Segedina do Temišvara, preko Nakova i Zrenjanina, kaže Radišić i dodaje da bi ovaj potez bio od izuzetnog značaja za privredu jer bi na taj način bio obezbeđen najjeftiniji vid transporta za robu, a povećala bi se i konkurentnost industrijskih zona.
Naime, jedan „krak“ bi išao od Fabrike-stanice prema industrijskoj zoni čime bi pruga spojila zone i železnicu. Da bi se to ostvarilo, neophodno je izgraditi prugu u dužini od 1,7 kilometara.