Preko konkursa za finansiranje kapitalnih ulaganja koje realizuju upravljači zaštićenih područja na teritoriji AP Vojvodine, projekat za unapređenje i zaštitu Specijalnog rezervata prirode „Carska bara“ od požara podržan je sa četiri miliona dinara. Predviđeno je da se novac iskoristi za izradu plana zaštite od požara, kao i za rekonstrukciju protivpožarnog puta i nabavku opreme za gašenje požara u tom prirodnom dobru. Ugovor su potpisali pokrajinski sekretar za urbanizam i zaštitu životne sredine Nemanja Erceg i v.d. direktora Ustanove „Rezervati prirode Zrenjanin“ Jasna Jovanov. Prema rečima nadležnih broj posetilaca Carske bare se u odnosu na prošlu godinu udvostručio, a nastavljaju se ulaganja i u dodatne sadržaje.
Štete od požara često su nemerljive, pogotovo ako se dese u rezervatima prirode. A upravo je vatrena stihija 2018. godine uništila značajan deo flore i faune u Carskoj bari. Zbog toga se sve više radi na prevenciji požara, pa će tako ove godine u ovom prirodnom dobru u te svrhe biti uloženo četiri miliona dinara.
„Mi imamo tri pumpe koje su mobilne, ali nemamo dodatnu opremu, tako da ćemo deo novca koji smo dobili utrošiti za creva, mlaznice, reduktore koje će čuvari moći da koriste u slučaju eventualnih požara“, kaže Jasna Jovanov, v.d. direktora Ustanove „Rezervati prirode“ Zrenjanin.
„U požaru koji je 2018. godine izbio u Carskoj bari izgorelo je više od 1.800 hektara zaštićenog područja, i to deo šume, tršćaka, močvare. Posledice su ogromne. Deo biljnog i životinjskog sveta se do danas obnovio, a u narednom periodu planiramo pošumljavanje. Zbog nepostojanja puteva i otežanog prolaska vatrogasnih kamiona požar se širio sve više i više. Zato je važno da se protivpožarni putevi rekonstruišu, da se donese plan zaštite od požara i nabavi neophodna oprema“, objašnjava naša sagovornica.
U periodu kada su suše, ili kada se skinu poljoprivredni usevi, neodgovorni pojedinci pale svoja strnjišta, pa dolazi do požara, poput onog u Carskoj bari 2018. godine, naglašavaju u pokrajinskom sekretarijatu za urbanizam i zaštitu životne sredine.
„Zbog toga smo na ovogodišnjem konkursu za finansiranje kapitalnih ulaganja, koja realizuju upravljači zaštićenih područja na teritoriji AP Vojvodine, opredelili četiri miliona dinara upravo za unapređenje zaštite Carske bare“, kaže Nemanja Erceg, pokrajinski sekretar za urbanizam i zaštitu životne sredine.
„Na nekoj od narednih sednica Skupštine AP Vojvodine biće proglašena nova zaštićena dobra na teritoriji Vojvodine, a biće donet i novi Prostorni plan posebne namene za Specijalni rezervat prirode „Carska bara“, gde su predviđeni novi sadržaji, kao što je izgradnja vizitorskog centra“, dodaje pokrajinski sekretar.
Posete rezervatu prirode „Carska bara“ su u odnosu na prošlu godinu udvostručene
U poslednje dve godine na Carskoj bari se vide promene.
„Za ove dve godine od kada smo preuzeli upravljanje ovim područjem uspeli da zamenimo mobilijar, dva vidikovca, klupe, letnjikovce. Uređena je staza zdravlja, kao i pristanište i mostići. Sve je uređeno, jer je mnogo toga u požaru uništeno. Možemo da kažemo da su se posete u odnosu na prošlu godinu udvostručile“, ističe Jovanov.
„Prošle godine smo podigli vidikovac i uz pomoć grada smo napravili dečije igralište. Ove godine smo podigli još jedan vidikovac koji je viši od prethodnog. Uradili smo letnjikovce, sada su još tri letnjikovca u centru za posetioce u fazi rekonstrukcije, a biće obezbeđeno još klupa na malom nasipu i stazi zdravlja, kao i još kanti“, dodaje naša sagovornica.
Posetioci mogu da uživaju i u novim sadržajima.
„Uradili smo i pristan za kanue, jer od ove godine u ponudi ponudi imamo i kanadske, drvene kanue koji se iznajmljuju na sat. Posetiocima je na raspolaganju pet kanua. Novina su i biciklovi. Nabavili smo tri električna i 10-ak brzinaca tako da Carska bara može da se obiđe i biciklom. Posetioci mogu da iznajme bicikl, provozaju se kroz Carsku baru nasipom, da se spuste se u Belo Blato i vrate nazad. Osim toga, imamo i uobičajenu vožnju brodićem. U ponudi su tri brodića. Ljudi zaista dolaze. Vikendom saobraćaju sva tri brodića, zavisno od dinamike dolazaka posetilaca“, objašnajva naša sagovornica.
Individualne posete nije potrebno najavljivati, dok grupne moraju zakazati.
„Ako posetioci dolaze individualno dovoljno je samo da se kod kolega koji su tamo raspitaju kada kreće brodić, budući da se polasci organizuju tek kada se kupi 6 karata. To je jedini uslov. U tom slučaju nema organizovanog vodiča, ali svi čuvari prirode koji su tu i koji voze brodiće informisaće postioce o Carskoj bari i svemu što ih o ovom području zanima. Grupne posete je potrebno zakazati kako bi brodići bili spremni i da bi se spremili i vodiči koji prate grupu“, objašnjava Jovanov.
„Na samom ulazu, na spuštanju sa puta je biletarnica i tu se mogu dobiti sve informacije o ponudi i cenama. Od ove godine imamo i QR kod koji smo dobili od pokrajinskog sektretarijata i njegovim skeniranjem odlazi se na sajt sekretarijata gde su navedene sve informaije o Carskoj bari“, zaključuje na kraju razgovora naša sagovornica.
Radno vreme rezervata je od 9 do 18 sati.