Prošle godine država je nekoliko puta pomogla privredi, a kako bi se izbeglo zatvaranje firmi i otpuštanje radnika. Nažalost, pandemija korona virusa predugo traje, pa se posledice po veći deo privrede i te kako osećaju. Mnogima je poslovanje različitim merama koje država donosi u cilju sprečavanja širenja zaraze ili otežano ili s vremena na vreme potpuno onemogućeno. To za posledicu ima i otkazivanje ugovora o radu zaposlenima. Kakvo je stanje nakon prvog kvartala na evidenciji nezaposlenih u srednjem Banatu proverili smo u Nacionalnoj službi za zapošljavanje – Filijali Zrenjanin.
Podaci Nacionalne službe za zapošljavanje – Filijala Zrenjanin pokazuju da je na kraju marta 2021. u Srednjobanatskom okrugu bilo 13.311 nezaposlenih lica. Od toga u gradu Zrenjaninu 6.920. To je porast nezaposlenih i u odnosu na kraj, ali i u odnosu na isti period prošle godine.
“Broj nezaposlenih na kraju 2020. godine u okrugu je bio 11.086 lica, od toga u Zrenjaninu 5.671. Na kraju marta prošle godine u okrugu je bilo nezaposleno 10.812 lica, od čega u Zrenjaninu 5.023. Period na početku godine je period kada dolazi do određenog priliva na evidenciju nezaposlenih. Razlozi su najčešće istek rada na određeno vreme, prestanak privremeno-povremenih poslova, tehnološki viškovi… Budući da su završeni poslovni ciklusi u brojnim delatnostima. Takođe, pandemija je otežavala uslove u kojima su poslodavci poslovali i u kojima su zaposleni radili. Sa povećanjem privredne aktivnosti u brojnim sektorima (građevinarstva, mašinstva, ugostiteljstva, poljoprivrede) koje kreće od drugog, a naročito od trećeg kvartala, očekivano je intenzivnije zapošljavanje. U tom periodu godine se beleže niže stope nezaposlenosti. Takođe, 2. aprila raspisani su javni pozivi/konkursi za aktivne mere NSZ”, kaže Aleksandra Štrbac, iz Nacionalne službe za zapošljavanje – Filijala Zrenjanin.
Na evidenciji najviše nezaposlenih između 55 i 59 godina
Od 13.311 nezaposlenih u okrugu, žene čine 6.950, dok je u gradu (opštini) Zrenjanin od 6.920 lica na evidenciji 3.709 žena. Po starosnim grupama u Filijali Zrenjanin najviše ima nezaposlenih između 55 i 59 godina – 1.856 lica. Zatim slede nezaposleni od 50-54 godine – 1.540 lica i od 40-44 godina – 1.447 lica.
“U Srednjobanatskom okrugu je na kraju marta bilo 6.028 nekvalifikovanih radnika i 230 polukvalifikovanih. Treći stepen stručne spreme ima 2.764 lica, a četvorogodišnju srednju školu 2.817. Visokokvalifikovano je 33 nezaposlenih. Šesti stepen ima 519 lica, a sa završen fakultet 911. VII /2 stepen ima šestoro nezaposlenih, a posao čeka i troje doktora nauka. U gradu je najviše nezaposlenih sa srednjim stepenom stručne spreme 3.233, od kojih treći stepen ima 1.554, a čevrti 1.679 lica. Bez kvalifikacije posao nema 2.437 sugrađanina, a sa završenim fakultetom 725”, navodi naša sagovornica.
Poslodavci se NSZ kontinuirano obraćaju za uslugu posredovanje u zapošljavanju.
“U prethodnom periodu veća potražnja je bila za profilima koji poseduju stručna znanja: vozači, prodavci, magacioneri, komercijalisti, operateri u proizvodnji, radnici na pakovanju u različitim delatnostima, radnici u oblasti mašinstva (bravari, mašinbravari, zavarivači,…), elektrotehničari, elektroinstalateri, pomoćni radnici u kuhinji… Kroz međuregionalno posredovanje, za rad na lokacijama u Srbiji, bili su traženi bravari, monteri, operateri u proizvodnji, električari, vodoinstalateri. Za rad u Sloveniji bili su traženi: zavarivači, zidari, limari, krovopokrivači. Manje tražena zanimanja na evidenciji su profili u II stepenu stručne spreme (pomoćni radnici); maturanti gimnazije i tehničari (IV stepen stručne spreme). Takođe u ovoj kategoriji su i profili radnika školovanih po ranijem sistemu školovanja, a koji su zastareli u različitim oblastima rada. U prva tri meseca 2021. sa evidencije se zaposlilo 793 lica”, kaže Štrbac.
Obuka “Kako da započnem biznis” se sprovodi elektronski, a to je uslov za subvencije za samozapošljavanje
Subvenciju za pokretanje sopstvenog biznisa u 2020. godini koristilo je 49 lica sa evidencije nezaposlenih. Od početka 2021. realizuju se, elektronskim putem, obuke „Kako da započnem biznis“, budući da je završena obuka jedan od uslova konkurisanja za subvenciju.
“Nacionalna služba za zapošljavanje prilagodila je svoj rad novonastalim okolnostima, kako bi na što efikasniji način izašla u susret korisnicima usluga. Klijenti se za usluge obraćaju savetnicima u filijali, a koristimo i alternativne načine komunikacije – mejl, telefon”, podseća naša sagovornica.
Sve potrebne informacije nezaposleni mogu dobiti putem mejla filijale pisarnica.zrenjanin@nsz.gov.rs i telefona pisarnice 023/519-801. Brojevi telefona info-pulta su 023/519-816 i 519-826, a moguće je kontaktirati i savetnike čiji se brojevi telefona nalaze na evidencionim kartonima.