U periodu od 22. do 28. januara obeležava se evropska nedelja prevencije raka grlića materice. Podaci pokazuju da je Srbija po oboljevanju od raka na 18. mestu, a po smrtnosti od ove bolesti na neslavnom drugom mestu u Evropi. Zbog čega je prevencija važna i zašto značaj skrininga žene i dalje ne shavataju ozbiljno pitali smo nadležne u Domu zdravlja “Dr Boško Vrebalov”.
Šta se podrazumeva pod prevencijom raka grlića materice tj. šta žene treba da preduzmu kako bi smanjile rizik od oboljevanja?
Postoje primarni i sekundarni metodi prevencije. Primarna prevencija je sprečavanje nastanka bolesti tj. promocija odgovornog seksualnog ponašanja i HPV imunizacija. Sekundarna je rano otkrivanje bolesti odnosno rano otkrivanje karcinoma grlića materice putem Papanikolau testa i redovnim posetama ginekologu.
Zašto je prevencija važna?
Redovnim ginekološkim pregledima se promene mogu otkriti na vreme i pristupiti adekvatnom lečenju. Potrebno je nekoliko godina da bi promene na grliću materice izazvane virusnom infekcijom koja dugo traje, prerasle u rak.
Da li se i koliko u poslednje vreme menja svest o značaju prevencije?
Još uvek ne koliko bi trebalo. Žene i dalje nemaju naviku da dolaze na preventivne preglede, a pozivama u skriningu se ne odaziva veliki broj žena. Kod nas je kurativa i dalje primarni razlog dolaska kod lekara, a ne preventiva.
Koliko se žene u Zrenjaninu odazivaju na skrining?
Tokom 2023. godine pozvano je 6.822 žena, a odazvalo se 2.288 žena, što je oko 35 odsto.
Kakvi su rezultati u našem gradu od kada je skrining uveden?
U Službi za zdravstvenu zaštitu žena od 2013. godine se sprovodi organizovani skrining na karcinom grlića materice u okviru Nacionalnog programa za rano otrkivanje raka. U proteklih jedanaest godina otkriveno je 230 prekanceroza srednjeg i visokog stepena (CIN II I CIN III) i 71 karcinom grlića materice.
Da li je HPV imunizacija prihvaćena i koje su najčešće nedoumice i predrasude?
Za sprovođenje HPV imunizacije je nadležna služba za zdravstvenu zaštitu dece i omladine. Pri svakom ginekološkom pregledu pacijentkinja može razgovarati sa ginekologom o svojim nedoumicama u pogledu potrebe i mogućnostima svoje ili imunizacije svoje dece.
Koliko često i u kom uzrastu bi trebalo ići na ginekološke preglede?
Preporuka je da se u prve tri godine po stupanju u seksualne odnose obavi prvi ginekološki pregled. Redovna poseta ginekologu savetuje se jedanput godišnje ili po preporuci ginekologa nakon urađenog pregleda. Takođe, postoji mogućnost da se zainteresovane devojke, koje još uvek nisu seksualno aktivne, jave u savetovalište za mlade, gde mogu dobiti savet ili razgovor sa ginekologom.
Godišta koja će tokom 2024. biti pozivana na skrining
Skrining raka grlića materice podrazumeva pregled naizgled zdravih žena, bez prisutnih simptoma bolesti, kojim se mogu otkriti najranije promene u tkivu grlića, kada je efikasnost lečenje najveća. Gotovo svi slučajevi raka grlića materice, čak 99 odsto, povezani su sa infekcijom visokorizičnim humanim papiloma virusom koji se prenosi seksualnim kontaktom. Iako se većina infekcija HPV-om spontano povlači i ne izaziva nikakve simptome, uporna infekcija može izazvati rak grlića materice kod žena, kažu nadležni.
Žene se na skrining pozivaju pismom, a pregled se radi po tačno određenom planu zakazivanja. Svaka žena koja dobije poziv, a iz nekog razloga je sprečena da dođe na pregled, može da se javi na šalter službe za zdravstvenu zaštitu žena ili se pozivom na broj telefona 023/564-532 može informisati o promeni termina.
Takođe, ukoliko je u godištu planiranom za skrining grlića materice za 2024. godinu, a nije dobila poziv za skrining, može se javiti i dobiti informaciju o uključivanju u program.
Planirana godišta za pozivanje u 2024. godini su: 1999, 1996, 1993, 1990, 1987, 1984, 1981, 1978, 1975, 1972, 1969, 1966, 1963 i 1960.