Tokom proteklog leta saznali smo da je Osnovna škola Đura Jakšić uzela učešće u svojevrsnom projektu koji podrazumeva angažovanje nastavnika i učenika u proizvodnji.
Projekat “Preduzetne škole”, koji sprovode Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja i Fondacija Univereksport, predstavlja značajnu novinu u sistemu obrazovanja – uvođenje preduzetništva kao nove kompetencije u plan i program rada osnovnih škola.
Projekat podržava razvoj preduzetništva kao međupredmetne kompetencije i kao jedan od najvažnijih novih orijentacija počeo je sa primenom tokom školske 2017/2018 godine. Ovim projektom se primenjuju dodatne vrednosti u obrazovanju i kreiraju se preduzetničke ideje, na čijem radu se i dolazi do realizacije željenih ciljeva, a toje „Obrazovanje = upotrebljivo znanje”. Projektom je obuhvaćeno 40 osnovnih škola, a škola „Đura Jakšić“ je jedna od njih sa projektom “Proizvodnja eteričnih ulja”.
Ova zrenjaninska osnovna škola na čelu sa direktorkom Vesnom Sakelšeki, preduzetnim timom koji čine nastavnici i učenici, poduhvatila se proizvodnje etarskih ulja nane.
Razgovarali smo sa profesorom biologije, Jelenom Bibin, nastavnicom koja je član projektnog tima.
-Proizvodnja je počela još prošle godine, jer su nam to i bile obaveze predviđene projektom. Imajući u vidu da smo škola i da nismo tehnički opremljeni za proizvodnju većih količina etarskog ulja i da nam nedostaje laboratorijskog pribora za potpunu izolaciju ulja od vode, mogu reći da smo prezadovoljni proizvodom koji pakujemo jer je prirodan, čist, bez ikakvih veštačkih dodataka, a pravimo ga postupkom destilacije vodenom parom.
U pitanju su ulja za spoljnu upotrebu. Koja količina je do sada proizvedena i kako reaguju korisnici?
-Nije to neka velika količina koju smo do sad proizveli, možda oko 100 bočica i do sada smo ih prodavali na školskom vašaru i na Novogodišnjem bazaru u centru grada. Tek imamo u planu da se još više angažujemo, pošto smo u postupku formiranja Učeničke zadruge, te se nadamo da će nam to u mnogome olakšati plasman proizvoda, dodaje naša sagovornica.
Znamo da su angažovani i učenici. Šta su konktretno radili u samom procesu proizvodnje i da li im se dopada ta vrsta angažmana?
-Pored 5 nastavnika, preduzetni tim čini 30 učenika i oni su se angažovali u proizvodnji u zavisnosti od svojih afiniteta, neki pune bočice, drugi pakuju, treći lepe etikete, a svi zajedno učestvujemo u prodaji i plasmanu. Deca su oduševljena i jedva čekaju svaku sledeću turu proizvoda. Preduzetništvo je veoma važna kompetencija koju razvijamo kod učenika, jer mogu da se brzo uvere da se trud i rad isplate. Učestvuju u svemu, sami su osmislili logo za proizvod, naziv proizvoda, slogan, džingl, naziv zadruge gde ćemo se i kako reklamirati i jako su srećni zbog svega, što i nas kao nastavnike izuzetno raduje i čini ponosnim.
Projekat podrazumeva ograničeni vremenski period, da li će se i nakon toga proizvodnja održati?
-Ceo ovaj projekat je zapravo prerastao okvire koje je imao na početku rada prošle godine i jeste se na neki način samom proizvodnjom naš početni cilj ispunio, ali je ova ideja razvoja preduzetništva i zamišljena tako da nas provocira da sami krenemo u proizvodnju i probamo da pronađemo način za preduzetniki poduhvat, a i da učenike usmerimo da u budućnosti tako razmišljaju.
Konačno, šta su sve ciljevi, odnosno rezultati ovakvih projekata u školama i imaju li efekta?
-Ciljevi su da se primene dodatne vrednosti u obrazovanju i dođe upotrebljivog znanja, što je jedna od kompetencija za obrazovanje 21. veka. Sa ovim projektima se krenulo prošle školske godine, pa mislim da je još uvek rano pričati o efektima koje imaju.